Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Розвиток економічної картографії в Україні

Розвиток економічної картографії в Україні

Назва:
Розвиток економічної картографії в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,27 KB
Завантажень:
164
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
на тему:
Розвиток економічної картографії в Україні


Вперше на карті всі українські землі були вказані переписувачами «Географії» Клавдія Птолемея, починаючи з XIII ст. Ці карти були надруковані як Восьма карта Європи (Європейська Сарматія) і Друга карта Азії (Азіатська Сарматія) в ульмських виданнях 1482 і 1486 рр. і потім входили до всіх 57-ми видань цієї «Географії» аж до 1730 р. включно. Оглядові карти України чи її окремих регіонів, на яких зображались і деякі господарські об'єкти, у ті часи складались польськими, литовськими, німецькими, московськими, італійськими, голландськими, французькими авторами. Серед них на особливу увагу заслуговують праці французького інженера Г. Л. де Боплана. Окрім книги «Опис України...»(1650 р.), ним видано кілька середньомасштабних карт України та її окремих територій. Оригінальною картою тих часів була карта «Чертеж украинским й черкасским городам от Москвы до Крыма», на якій зображено розташування міст і містечок, а також — гідромережу і шляхи сполучення. Певну роль у розвитку методичних основ економічного картографування відіграли програми атласу Європейської Росії І. Кирилова і словника-довідника «Економічний лексикон російських продуктів» М. Ломоносова.
З кінця XVIII ст. відповідними службами Росії, Австрії і почасти Польщі виконувались військово-топографічні знімання в Україні. Карти тих часів ще не були багаті змістом у сучасному розумінні. На них зображувались переважно населені пункти, річки, а також досить умовно позначались ліси, гори, інші об'єкти та особливості. Більшість природних і соціально-економічних об'єктів на карти не наносились, а описувались у письмових додатках до відповідних аркушів карт.
Розвиток промисловості і торгівлі, зростання товарності сільського господарства, розширення ринків збуту породило інтенсивний розвиток економічного картографування. Більша частина території України була відображена на першій російській друкованій економічній «Карті промисловості Європейської Росії» (1842 р.). Ця карта охоплювала також сільське господарство і транспорт. В 1872 р. видана «Карта важливіших галузей продуктивності Європейської Росії» В. Семенова-Тян-Шанського. Видавались вузькогалузеві спеціальні, економічні карти, зокрема «Етнографічна карта» (1851 р.) П. Кеппена, «Поштова карта Київської губернії» (1827 р.), група карт цукрової промисловості (1862, 1877, 1884, 1886, 1895, 1910рр.), «Карта соляної промисловості Європейської Росії» (1878 р.), «Гірничопромислова карта Донецького кам'яновугільного басейну» (1890 р.) А. Мевіуса, численні карти сільського господарства, транспорту, торгівлі. Значну групу становлять карти, що відображають різні досвіди економічного районування.
Одним з перших галузевих економічних атласів був «Господарсько-статистичний атлас Європейської Росії», що видавався в 1851, 1852, 1857, 1866рр. і присвячувався характеристиці сільського господарства. Детальна характеристика українських земель дана у випусках (1869, 1870, 1873 рр.) «Статистичного атласу головніших галузей фабрично-заводської промисловості Європейської Росії...» Д. Тімірязєва, у комплексному атласі «Досвід статистичного атласу Російської імперії» (1874 р.) А. Ільїна, у його ж «Детальному атласі Російської імперії...» (1886р.), «Фінансово-статистичному атласі Росії» (1898 р.) П. Антропова, альбомі-атласі «Сільськогосподарський промисел в Росії» (1914 р.) та ін.
Перші україномовні навчальні карти були створені у Львові. Це карти І. Шараневича («Львів за часів панування руських князів» — 1861 р., «Галицько-волинська Русь і її важливі історичні місцевості» — 1863 р.), В. Ільницького («Царство Данила Галицького» — 1862 р., «Русь, Польща і Литва в XIV ст.» — 1875 р.) та ін. Серед навчальних картографічних матеріалів зазначимо російський «Атлас, створений на користь і споживання юнацтва...» (1737 р.), «Навчальний атлас Росії» І. Піддубного, «Карту Європейської Росії з картинним зображенням типів народів та їх промислів» (1901 р.), «Ілюстровану карту Європейської Росії» (1896 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Розвиток економічної картографії в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок