Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Помилки кутових вимірів у тріангуляції

Помилки кутових вимірів у тріангуляції

Назва:
Помилки кутових вимірів у тріангуляції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,97 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Помилки кутових вимірів у тріангуляції


Для досягнення високої точності кутових вимірювань при створенні тріангуляційних мереж необхідно враховувати вплив різноманітних джерел помилок.
На точність кутових вимірювань в тріангуляції основний вплив здійснюють такі групи помилок: особисті помилки спостерігача, помилки приладів та помилки зовнішнього середовища.
1. Особисті помилки
Особисті помилки спостерігача виникають, головним чином, в зв’язку з неточним оцінюванням положення осі симетрії візирної цілі при наведенні на неї бісектора, неточним суміщенням протилежних штрихів лімба, неточним оцінюванням долі поділки барабанчика оптичного мікрометра при взятті відліку тощо.
Ці помилки можуть досягати 1–2?. Для їх послаблення намагаються забезпечити однакову яскравість візирних цілей, достатню електричну освітленість кругів лімба та відлікової системи. Особисті помилки значно послаблюються при набутті досвіду роботи спостерігачем.
2. Помилки приладів
До групи помилок приладів відносять такі помилки:
не перпендикулярності візирної осі та осі обертання труби;
нахилу горизонтальної осі обертання труби;
нахилу вертикальної осі обертання приладу;
нахилу площини лімба;
ексцентриситету алідади;
ексцентриситету лімба.
Природа вказаних помилок, характер їх впливу і заходи, спрямовані на їх ослаблення, вивчаються в курсі “Геодезичні прилади”.
3. Помилки впливу зовнішнього середовища
Найбільш небезпечними є помилки впливу зовнішнього середовища. До них відносяться помилки:
за вплив горизонтальної рефракції;
за вплив близькості предметів;
за вплив фаз візирних цілей;
за вплив закручування та вигинання сигналів;
за вплив видимості і коливання зображень.
Вплив горизонтальної рефракції
Внаслідок нерівномірного розподілу в просторі температури, тиску і вологості повітря приземні шари атмосфери в різних місцях мають неоднакову густину. Візирний промінь, проходячи на своєму шляху шари атмосфери з різною густиною, заломлюється. Це явище називається рефракцією. Розрізняють горизонтальну і вертикальну складові рефракції, які являють собою викривлення візирного променя відповідно в горизонтальних і вертикальних площинах.
Горизонтальна складова рефракції — викривлення горизонтальних напрямків, вертикальна складова — викривлення вертикальних кутів або зенітних відстаней.
В даному випадку нас цікавить вплив горизонтальної складової рефракції або горизонтальної рефракції.
Дослідження вчених-геодезистів показали, що помилки в напрямках, викликані впливом горизонтальної рефракції, яка виникає в зв’язку з різноманітністю фізико-географічних умов місцевості (рельєфу, рослинного покриву тощо), можуть досягати 3–7?. Врахувати цей вплив практично неможливо, в зв’язку з відсутністю повної інформації про зміну метеофакторів на шляху проходження візирних променів. Тому намагаються максимально послабити вплив горизонтальної рефракції, виконуючи кутові виміри в періоди, у які її вплив мінімальний. Такими є періоди, коли вертикальні температурні градієнти дорівнюють нулю або близькі до нього.
Вони наступають вранці при зміні додатних градієнтів температури на від’ємні (починаються 0,5 год. після сходу Сонця і тривають приблизно 2 години в сонячні дні і 3 години в хмарні) і ввечері при зміні від`ємних градієнтів температури на додатні (починаються з 16 год. в хмарні і 17 год. в сонячні дні і закінчуються 0,5 год. перед заходом сонця).
Для ослаблення впливу горизонтальної рефракції кутові вимірювання необхідно виконувати не менше як у дві видимості, причому приблизно половину вимірів виконують у вечірню, а другу половину — у ранкову видимість.
Тут під терміном “видимість” розуміємо період з чіткими або злегка хиткими зображеннями предметів.
Вплив близькості предметів
Якщо візирний промінь проходить близько від поверхні землі, споруди (будинку, башти, труби, опори ЛЕП, геодезичного знаку), рослинного масиву тощо, він заломлюється, в зв’язку зі зміною температури повітря біля цих перешкод, а отже, зміною густини повітря в цих місцях.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Помилки кутових вимірів у тріангуляції

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок