Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Скачати реферат: Формування водного стоку і міграція стронція-90 у малий водоток

Формування водного стоку і міграція стронція-90 у малий водоток / сторінка 4

Назва:
Формування водного стоку і міграція стронція-90 у малий водоток
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,23 KB
Завантажень:
413
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Якщо виходити з того, що винос 90Sr відбувається переважно з грунтів боліт і донних відкладів, то результуючий коефіцієнт виносу буде в 10-20 разів більше, і складе 2-4% від запасу 90Sr у зазначених ділянках (компонентах) системи водозбору.
Для оцінки транспорту з підземними водами в сумарний винос 90Sr струмком ми використали формулу
Rs = Cs * Ws,
де Ws - річний розмір підземного стоку (м3), розрахований за допомогою HYSEP, Cs - середня концентрація 90Sr у підземному стоці за даними спостережень (Бк/м3). Результуюча оцінка складає Rs=0.3 ГБк, або 1.7% від загального виносу 90Sr. Таким чином, підземний стік (без врахування масообміну з донними відкладами) забезпечує незначний винос 90Sr струмком в річному циклі.
Висновки
З розглянутих гідрологічних і гідрогеологічних процесів, що визначають міграцію 90Sr із забруднених грунтів експериментального водозбору в поверхневі води, найбільш важливим є стік із боліт і сезонно підтоплюваних ділянок водозбору. Істотне значення грає також масообмін із донними відкладами.
За даними спостережень 1999 р. і розрахунків по поділу гідрографа, підземний стік забезпечує переважну частину (більше 80%) сумарного водного стоку. Транспорт 90Sr з підземними водами в даний час має підпорядковане значення у порівнянні з іншими механізмами забруднення струмка (менше 2% виносу 90Sr через замикаючий створ у 1999 р.). Це обумовлено низьким вмістом 90Sr у водоносному горизонті і дренажних водах.
Хоча винос з підземними водами сам по собі в даний час незначний, гідрогеологічні умови водозбору істотно впливають на шляхи надходження 90Sr у поверхневі води струмка. Зокрема гідрогеологічними умовами визначається конфігурація ділянок розвантаження підземних вод у струмок, де відбувається найбільш інтенсивне вилуговування радіонукліда з донних відкладів. Вони визначають інтенсивність водообміну в системі «заболочені ділянки - річка» у межень. Нарешті, гідрогеологічні умови впливають на формування поверхневого стоку в струмок при зливах, коли реалізується поверхневий стік при повному насиченні грунтового профілю на прируслових ділянках струмка.
Один із найбільш важливих і цікавих висновків даної роботи полягає в тому, що ключовими ділянками водозбору («источниковыми зонами») із погляду надходження 90Sr у поверхневі води струмка є заболочені ділянки. Крім того, саме на заболочених ділянках формується поверхневий стік у струмок при зливах (у вологі періоди року). Наші висновки схожі з даними про те, що в Білорусі при вивченні міграції 90Sr у малих річках була отримана позитивна кореляція між концентрацією радіонукліду в річках і наявністю боліт на водозборі (за повідомленням Г.Лаптєва, Український інститут гідрометеорології).
Дана робота була виконана завдяки підтримці з боку Науково-інженерної ради по природних науках (Natural Sciences and Engineering Research Council) (Канада), і Міністерства з надзвичайних ситуацій (Україна).
Список літератури
Булгаков А.А., Коноплев А.В., Попов В.Е., Щербак А.В. Динамика вымывания из почвы поверхностным стоком долгоживущих радионуклидов в районе Чернобыльской АЭС// Почвоведение, 1990, 4, с.47-54. 2. Переплятникова Л.В., Шевченко А.Л., Пристер Б.С. и др. Перераспределение радионуклидов на ландшафтных полигонах за период после аварии Чернобыльской АЭС// Проблемы сельскохозяйственной радиологии. Сборник научных трудов. (Под ред. Б.С.Пристера). Вып. 4, , Украинский институт сельскохозяйственной радиологии, Киев, 1996. С. 78-90. 3. Радиоэкология водных объектов зоны влияния аварии на Чернобыльской АЭС. Том 1. Мониторинг радиоактивного загрязнения природных вод Украины. (Под общей редакцией О.В.Войцеховича). - Киев, “Чернобыльинтеринформ”, 1997. 4. Шестопалов В.М., Р.Ханбилварди, И.П.Онищенко и др. Соотношение латерального и вертикального выноса радионуклидов из почв чернобыльской зоны// Доповіді Національної академії наук України. 2000, 5, с.195-199. 5. Anderson M.G., Burt T.P. Subsurface runoff// Process studies in hillslope hydrology (Edited by M.G.Anderson and T.P.Burt), 1990, John Willey & Sons Ltd, pp.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Формування водного стоку і міграція стронція-90 у малий водоток

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок