Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Атмосфера Землі, її склад та шари. Літосфера, гідросфера та геологічна будова Землі

Атмосфера Землі, її склад та шари. Літосфера, гідросфера та геологічна будова Землі

Назва:
Атмосфера Землі, її склад та шари. Літосфера, гідросфера та геологічна будова Землі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,75 KB
Завантажень:
242
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Атмосфера Землі, її склад та шари. Літосфера, гідросфера та геологічна будова Землі


Атмосфера — це газова оболонка, що оточує .Землю. Наявність атмосфери — одна з найго-ловніших умов життя на планеті. Без їжі людина може обходити-ся місяць, без води — тиждень, а без повітря не проживе й кількох хвилин.
Атмосфера, як елемент глобальної екосистеми, виконує кілька основних функцій: *
захищає живі організми від згубного впливу космічних випромінювань та ударів метеоритів; *
регулює сезонні й добові коливання температури (якби на Землі не існувало атмосфери, то добові коливання температу-ри досягали б ± 200 °С); *
є носієм тепла й вологи; *
є депо газів, які беруть участь у фотосинтезі й забезпечують дихання; *
зумовлює низку складних екзогенних процесів (вивітрювання гірських порід, діяльність природних вод, мерзлоти, льодовиків тощо).
Ту частину повітря, яка приблизно однакова в усіх куточках Землі й мало змінюється за день, тиждень чи навіть рік, назвали «постійною складовою атмосфери».
До неї входять десять газів. Домінують два з них: азот N2 – 78, 084% і кисень О2 – 2,946%. Частка всіх інших узятих разом не сягає й одного процента у сухому повітрі. Ці «інші» 8 газів постійної складової атмосфери за концентрацією розташовуються у такому порядку:
Аргон (Ar)- 0,934%
Вуглекислий газ (CO2)- 0,036%
Неон (Ne)- 0,0018%
Гелій (He)- 0,0000524%
Метан (CH4)- 0,0002%
Криптон (Kr)- 0,00014%
Водень (H)- 0,00005%
Ксенон (Xe)- 0,000009%
Наголосимо, що термін «постійна складова» стосується однорідності складу повітря у межах її нижніх 94 км (зона інтенсивного конвективного перемішування), а не його незмінності впродовж тривалого часу.
Останнім часом господарська активність людства дається взнаки для «постійної» складової атмосфери, бо інтенсифікація рільництва та тваринництва за 300 років подвоїла кількість метану в атмосфері, а спалювання органічного палива щонайменше на 1\4 збільшило концентрацію вуглекислого газу в ній.
Серед згаданих вище постійних складових атмосфери немає відверто отруйних. Цікаво, що суттєві зміни концентрації кожного з них шкідливі чи небажані, адже переважна більшість з них не підтримує дихання. Це стосується навіть потрібного нам кисню. Доведено, що зростання його вмісту понад 27% зробить практично неможливим самозгасання пожеж у лісах, які започатковуються блискавками. Ще гірше, що посилення окислення призведе до розігрівання і самозаймання куп листя чи вугілля, елеваторів і сховищ зерна, торфовищ тощо.
Постійна складова повітря – екологічно безпечна на всій поверхні Землі.
Якби атмосфери не існувало, то коливання добової температури на Землі досягало б ±200°С. Атмосфера є не лише життєдайним “буфером” між Космосом і поверхнею нашої планети, носієм тепла та вологи, а й впливає на характер і динаміку всіх екзогенних процесів, що відбуваються в літосфері (фізичне та хімічне вивітрювання, діяльність вітру, природних вод, мерзлоти, льодовиків).
Розвиток гідросфери також значною мірою залежав від атмосфери через те, що водний баланс і режим поверхневих і підземних басейнів і акваторій формувався під впливом режиму опадів і випаровування. Процеси гідросфери і атмосфери тісно пов'язані між собою.
За характером змін температури атмосферу ділять на тропосферу, стратосферу, мезосферу, термосферу і екзосферу. Ці сфери розділені шарами, які називаються паузами: тропо-, страто-, мезо- і термопаузи.
Будову (структуру) атмосфери та основні характеристики її складових частин схематично можна представити у вигляді таблиці 3 та проілюструвати мал.4:
Таблиця 3 Будова атмосфери
Назва шару атмосфери | Висота, км | Температура 0С | Тиск, х 133 Па
( мілібар, 1мб =0,75 мм рт.ст.)
Вище 2000 (3000) км і до 20000 км - воднева геокорона
Екзосфера | 3000-800 | Газо- кінетична, 1000 - 2000
Термосфера (іоносфера) | 800 - 100 | Газо кінетична, 1000 (на вис.100 км переходить через 0, а на вис.150 км +200 ... 200 км - 500, 600 км - 1500) | 1,9 - 8,0
Мезопауза | ~ 90 | - 75 ... 0 | 4 - 5
Мезосфера | 0 .

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Атмосфера Землі, її склад та шари. Літосфера, гідросфера та геологічна будова Землі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок