Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Особливості будови земної кори, коефіцієнти горизонтального розчленування території, геоморфологічних досліджень.

Особливості будови земної кори, коефіцієнти горизонтального розчленування території, геоморфологічних досліджень.

Назва:
Особливості будови земної кори, коефіцієнти горизонтального розчленування території, геоморфологічних досліджень.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,00 KB
Завантажень:
460
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Контрольна робота з фізичної географії
Особливості будови земної кори, коефіцієнти горизонтального розчленування території, геоморфологічних досліджень.


Особливості будови земної кори
Своєю назвою верхня твердокам'яна оболонка Землі завдячує згаданій вище гіпотезі Канта-Лапласа (мовляв, верхня оболонка розжареної планети ости-гала швидше, ніж глибинні горизонти і зрештою затвер-діла, утворивши порівняно тонкий шар - кору). У земній корі зустрічаються практично всі відомі хімічні елемен-ти, проте основну роль у її будові відіграють кисень, кремній та алюміній; серед інших переважають залізо, кальцій, натрій, калій, магній. Проте у чистому вигляді окремі елементи у корі зустрічаються рідко. Здебільшого вони утворюють закономірні сполуки, які нази-вають мінералами, а агрегатні скупчення мінералів одержали назву гірських порід. Саме гірські породи і мінерали становлять основу матеріального складу земної кори (користуючись фізико-хімічною термі-нологією, справедливим виглядає така ієрархія по-нять: тіло земної кори складається з "молекул" - гірських порід, які утворені "атомами" - мінералами, а останні, в свою чергу, складаються з "елементарних частинок" - хімічних елементів).
У земній корі виділяють три основних шари: осадовий, гранітний та ба-зальтовий Поширення і співвідношення цих шарів доз-воляють розрізняти два головних типи земної кори - кору материкову й океанічну та перехідну зону між ними. Нижню межу розвитку земної кори вперше встановив сербський сейсмолог А.Мохоровичич, який звернув увагу, що на певній глибині сейсміч-ні хвилі помітно міняють свою швидкість і напрямок (це й дозволило йому висловити припущення про те, що "переломи" фіксують межу між твердими поро-дами кори та більш глибокими утвореннями з іншими фізичними (сейсмічними) характеристиками речови-ни; пізніше це припущення перевірялося сотні разів у різних частинах земної кулі, що й дозволило досить надійно встановити положення нижньої межі земної кори, названої на честь першовідкривача поверхнею або межею Мохоровичича, чи скорочено - "границею Мохо" або й просто- "М-поверхнею").
Материкова кора має середню потужність близько 35 км, змінюючи її від 30 км (під давніми рівни-нами) до 40-80 км (часом і більше) під горами. Основу материкової кори становить так званий гранітний шар, точніше - глибинні кислі магматичні породи, які за властивостями наближаються до гранітів (власне граніти, сієніти, мігматити тощо). Жорсткий граніт-ний шар перекривається менш потужним (0-15 км) осадовим горизонтом, складеним різноманітними по-родами, що утворювалися на поверхні Землі (торфи, піски, пісковики, глини, вапняки тощо) і підстилається відносно пластичним базальтовим шаром (магма-тичні породи основного складу, за властивостями близькі до базальтів).
Океанічна кора, потужність якої пересічно становить від 5 до 15 км, утворюється переважно породами типу базальтів, що перекриваються до-сить тонким (до 1 км) ша-ром осадових порід (улам-кових, карбонатних та ін.}. Середня щільність (густина) гірських порід земної кори становить 2,74 г/см3, зростаючи у ба-зальтовому горизонті до 3,5 г/см3. Температурний режим кори визначається внутрішнім теплом Землі і лише тонкий приповерх-невий шар (у помірних ши-ротах - до 20 м) про-грівається Сонцем і відчу-ває сезонні коливання температури). Пересічно температура в земній корі зростає на 3°С при заглиб-ленні на кожні 100 м, тоб-то так звана температур-на сходинка у земній корі становить 33 м. На межі з мантією (поверхня Мохо) температура корової ре-човини сягає 500-1200°С. З глибиною відчутно зростає і тиск у земній корі, досягаючи на границі Мохо 40 млрд. Па (1 Па = 9,87*10-6 атм).
За сучасними уявленнями, земна кора виплавлялася з речовини мантії в процесі тривалої фізико-хімічної та гравітаційної диференціації. При цьому виділялася речовина, що утворила базальтовий і гранітний шари, а осадовий горизонт формувався пізніше,; як їх наслідок руйнування. У житті земної кори безперервно формуються різноманітні підняття та прогини. У рухомих частинах кори (так званих геосинклінальних зонах), де швидкість вертикальних переміщень вимірюється сантиметрами на рік, а загаль-на амплітуда складає кілька кілометрів, підняття і прогини мають видовжену форму, часто простираю-чись на сотні й тисячі кілометрів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості будови земної кори, коефіцієнти горизонтального розчленування території, геоморфологічних досліджень.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок