Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Професор Євген Храпливий: з історії становлення української агрогеографії

Професор Євген Храпливий: з історії становлення української агрогеографії

Назва:
Професор Євген Храпливий: з історії становлення української агрогеографії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,23 KB
Завантажень:
494
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Професор Євген Храпливий: з історії становлення української агрогеографії
Розвиток традиційного економічного напряму вітчизняної суспільної географії, що потребує у сучасних умовах своєрідного “реанімування” на нових методологічних засадах, зумовлює необхідність дослідити становлення його науково-теоретичних основ в історичному аспекті. Особливо це стосується географії сільського господарства, оскільки поступальний розвиток цієї сфери економічної діяльності був перерваний практикою соціалістичних “перетворень” у 20–30 роках ХХ ст. в межах УРСР та у післявоєнний період на західноукраїнських землях. Специфічний соціально-економічний розвиток нашої країни призвів до того, що постаті українських учених-аграрників були забуті, а їхні наукові напрацювання відкинені.
До неординарних постатей учених-аграрників належить і професор Євген Храпливий (1898–1949) – виразник кооперативних ідей в українській аграрній науці довоєнного періоду, поборник матеріального добробуту й освітньо-духовної культури українського селянства. Здобувши освіту на агрономічному факультеті Віденської Земельної Академії, вивчивши досвід кооперативного руху європейських країн, попрацювавши в гуртках Товариства “Сільський господар” і читальнях “Просвіти”, у Ревізійному Союзі Українських Кооператив (РСУК), Є. Храпливий доходить висновку, що найшвидшого економічного та соціального розвитку українського села можна досягнути через демократичний кооперативний рух, самостійність селян у визначенні виробничого напряму сільськогосподарських підприємств, а також їхню участь в обслуговувальних і збутових кооперативах.
Близькість ідей Є. Храпливого з організації сільського господарства до сучасних наукових основ сільськогосподарського виробництва, заготівлі та переробки сільськогосподарської продукції, до концепції міжгалузевого комплексування, що домінувала в радянській економічній географії, пояснює необхідність залучення його наукової спадщини до історії становлення української агрогеографії.
Є. Храпливий в основу перебудови українського села пропонує теорію суспільної (громадської) агрономії. У наукових розвідках “Шляхи праці нашої суспільної агрономії” (Львів, 1931), “Як піднести наше хліборобство” (Львів, 1932) Є. Храпливий визначає засади, програмні напрями і завдання суспільної агрономії у розвитку західноукраїнського сільського господарства.
Агрономія, за Є. Храпливим, – це праця над піднесенням сільського господарства. Вона поділяється на приватну та публічну. Приватна – це та, яку проводять господарі, публічна – заходи, які здійснює держава, самоврядування, добровільні хліборобські організації. “Суспільна аґрономія, себто ця ділянка агрономічної праці, яка поставила собі за завдання службу суспільству, народові, працює в приватній і в публічній аґрономії, вибираючи з одної і другої те, що конечне для зорганізованого загалу хліборобів” [5, с. 3].
Є. Храпливий стверджує, що найкраще суспільна агрономія розвивається у тих країнах, де державні та самоуправні закони переносять велику частину ініціативи та праці на самих зорганізованих хліборобів і на створені ними установи. На західноукраїнських землях аграрна політика польської держави характеризувалася централізацією, етатизмом, що загалом заважало розбудові хліборобського самоврядування. Розвиток суспільної агрономії – економічної за своєю сутністю, – сприяв піднесенню національної економічної культури українського селянства. Українська кооперація на українських землях в Польщі за кількісними показниками значно переважала польську. На 10 тис. українців в окремих повітах припадало від 10 до 15 кооперативів [1, с. 63].
Програма суспільної агрономії насамперед включала агрономічні заходи держави й осередка праці суспільної агрономії – Товариства “Сільський господар” щодо розвитку селянських господарств, зосереджуючи увагу на їхній виробничій організації, шляхах підвищення рентабельності господарювання. Вона передбачала запровадження високоврожайних сортів сільськогосподарських культур, перспективних порід тварин, птиці, розведення прибуткових садів і городів, раціональне використання нових сільгоспмашин, мінеральних добрив та інших виробничих засобів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Професор Євген Храпливий: з історії становлення української агрогеографії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок