Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Загальні поняття про картографічні проекції. Земний еліпсоїд. Масштаб на карті

Загальні поняття про картографічні проекції. Земний еліпсоїд. Масштаб на карті

Назва:
Загальні поняття про картографічні проекції. Земний еліпсоїд. Масштаб на карті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,80 KB
Завантажень:
381
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
на тему:
Загальні поняття про картографічні проекції. Земний еліпсоїд. Масштаб на карті


Загальні поняття про картографічні проекції. Земний еліпсоїд
Фізична поверхня Землі має складну і з геометричної точки зору, неправильну поверхню. В геодезії вона замінюється поверхнею геоїда. За поверхню геоїда приймають поверхню океану у спокійному стані, продовжену під континентами так, щоб ця рівнева поверхня всюди пересікала прямовисну лінію під прямим кутом. Як відомо напрямок прямовисних ліній співпадає з напрямком дії сили тяжіння. Але нерівномірний розподіл мас в земній корі міняє напрям дії сили тяжіння і відповідно, напрямок прямовисних ліній. Внаслідок цього поверхня геоїда, перпендикулярна напрямку прямовисних ліній, буде мати в геометричному відношенні складну форму.
В практиці геодезії і картографії за математичну поверхню, замість геоїда, приймають близький відповідно їй по формі і розмірах еліпсоїд обертання.
Еліпсоїдом обертання (або сфероїдом) називається тіло, утворене обертанням еліпсоїда навколо його малої осі.
Рис. 1.
Загальний земний еліпсоїд по об'єму рівний геоїду, центр його співпадає з центром тяжіння Землі, площина його екватора співпадає з площиною екватора Землі і сума квадратів величин відмінних висот геоїда від еліпсоїда повинна бути найменшою.
Розміри і вид еліпсоїда характеризуються величиною його елементів: велика піввісь а, мала піввісь b і стискання б, рівна відношенню різниці півосей до великої півосі:
(1)
Ексцентриситет меридіанного еліпсоїда:
(2)
Другий ексцентриситет меридіанного еліпсоїда:
(3)
Використовуючи формули (2) і (3), можна одержати приблизний вираз стискання через ексцентриситети.
Поняття про картографічні проекції
Подібне відображення сфероїдної земної поверхні можна одержати тільки на глобусі. Але на практиці глобус може служити лише для вивчення загального розміщення суші і моря на Землі.
Для детального вивчення земної поверхні служать карти. При виготовленні карт появляється необхідність відтворити сфероїдичну земну поверхню на площині, однак відомо, що така поверхня на площину не розвертається. І тому відтворення на площині елементів земної поверхні одержує ті або інші спотворення.
Представимо, що ми розрізали глобус по меридіанах так, щоб в окремих частинах зважаючи на їх незначні розміри можна буде практично знехтувати сфероїдичністю. Якщо розмістити ці частини в притик одна до другої по екватору, то в інших місцях утворюються розриви, збільшуючись по мірі віддалення від екватора до полюса.
Рис. 2.
Рис.3.
Для усунення цих розривів і збереження неприривності зображення потрібних змін довжини ліній, їх напрямку і розміру площ. На Рис. 3. спотворення зображених елементів порівняно з глобусом незначні поблизу екватора і збільшуються по мірі віддалення від нього. Наведений приклад зображення глобуса на поверхні - не поодинокий. Спотворення елементів в усіх випадках будуть мати місце, але розподілятися вони будуть по різному.
Для того щоб зобразити поверхню еліпсоїда або кулі на площині, застосовують картографічні проекції. Картографічну проекцію визначають, як точкову відповідність між поверхнею еліпсоїда обертання і площиною, тобто коли кожній точці поверхні еліпсоїда обертання з координатами ц і л відповідає тільки одна точка площини з прямокутними координатами х і у.
Сітка меридіанів і паралелей або інших координатних ліній, побудованих в певній проекції, називається картографічною сіткою проекції. Вивченням методів зображення земної поверхні на площині, вивченням властивостей картографічних проекцій і побудовою картографічних сіток займається предмет, який називають - математичною картографією.
Математична картографія встановлює залежність між координатами точки на земній поверхні ц і л і площинними прямокутними координатами цієї точки на проекції х і у. Залежність ця може бути виражена наступними загальними формулами:
x = f1(ц, л )
x = f2(ц, л ) (4)
Функція f може бути різна в залежності від проекції, але за виключенням особливих точок, повинна задовольняти умови неперервності і однозначності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Загальні поняття про картографічні проекції. Земний еліпсоїд. Масштаб на карті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок