Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Розвиток картографії в Україні. Картографічна вивченість території України

Розвиток картографії в Україні. Картографічна вивченість території України

Назва:
Розвиток картографії в Україні. Картографічна вивченість території України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,15 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат
на тему:
Розвиток картографії в Україні. Картографічна вивченість території України


Картографічні відомості про Україну до XVII ст. Первісна людина навчилася фіксувати своє місцеположення на відомій їй території за допомогою "картографічних зображень" значно раніше, ніж за допомогою письма. Вже у верхньому палеоліті появилися елементарні картографічні зображення, які закріпили відомі людині об'єкти (стежки, місця полювання, риболовлі, збору рослин) на корі дерев, шкірі вбитих тварин, кістках тощо. Найдавніші "карти" не збереглися. Однією з найдавніших карт, яка стосується території України, є, очевидно, карта із грецькими назвами узбережжя Чорного моря від Варни до Керчі, що збереглася на щиті римського воїна, знайденого над Євфратом. Збереглися деякі старогрецькі перипли (морські путівники) із описами берегів Чорного моря. Перші географічні та картографічні описи півдня України є в давньогрецьких (Анаксимандр, Геродот, Гіппократ), візантійських та арабських мандрівників та географів.
В епоху Київської Русі картографічні відомості про територію сучасної України знаходимо в арабського географа Ель-Ідрісі, іспанського монаха Беатуса (776 р.), Ербсторський та Герфордській картах світу (XIII ст..), порталанах Чорного моря, картах К.Птоломея (Восьма карта Європи та Друга карта Азії, з ХШ по XVIII ст.) та Касторіуса.
В середні віки, коли Україна входила до складу Литовської держави, а потім Речі Посполитої, знаходимо докладні описи України в Зигмунда Гербейштейна (1549 p.), Еріха Лясоти. Територія України відображена на двох картах Бернарда Чаковського; він же був співавтором карти Марка Бенвентанського (1507 p.), де зображена територія України до Дніпра, та карта Мартина Вальдземюллера (1513 p.). Першою картою, яка охоплювала Українські землі на схід від Дніпра і на південь до Чорного і Азовського морів, була карта Московії італійця Баттісти Аньєзе (1548 p.). Вона була основою для пізніших карт Московії Гастальді та Русцері. На карті А.Віда (1555 р.) подано східні та південно східні землі України, А.Дженкінсона (1570 р.) - Центральна, Східна Україна та Чорне море, В.Гродецького - західноукраїнські землі, Гепарда де Йоде (1578-99 pp.) - Причорномор'я, М.Бродовського (1595 р.) -Західна Україна, А.Пассаротті (1607 р.) - Львів та його околиці, аЯ.Альпнек (бл. 1605 р.) видав "топографію міста Львова".
Першими картами українських земель, виконаними на основі топографічних вимірів, були карти Т.Маковського (4 аркуші масштабу 1:300000 північніше лінії Снятин-Кам'янець-Брацлав-Черкаси) та де Біплана - французького інженера та військового топографа, який у 1650 р. видав "Опис України...". Карти де Біплана в масштабі 1:452000 (8 аркушів) видані в Данцигу і Амстердамі, а в Парижі доповнені аркушем на Волинь (видана Сансоном).
В 1651 р. вперше видана генеральна карта України де Біплана масштабу 1:1800000. Ще одна його карта (Дніпра) опублікована у "Великому атласі" (1659-72 pp.) Блавом на трьох аркушах в масштабі 1:225000 (2 арк.) і 1:452000. Видатною працею кінця XVII ст.. є атлас Дону з картами Чорного та Азовського морів К.Крейда, певний інтерес складає карта України та Чорного моря Ю.Ф.Менгдена і Я.Бруса (1699 р.). За гетьманування І.Мазепи в Україні розпочато топографічні знімання території окремих полків. Оригінальною є карта "Чертежь украинським и черкасским городамь от Москвы до Крыма". Близько 1685 p. створено карту "Чертежь Крыма и Азовского моря".
Перші вітчизняні друковані карти були опубліковані у 1661р. в "Патерику Києво-Печерському" - карти "Зображення печери преподобного Феодосія" та "Зображення печери преподобного Антонія".
З 1654 р. Лівобережна Україна перебуває в складі Російської імперії. З 1720 р. розпочаті роботи по державному картографічному зніманню на основі астрономічних розрахунків. В 1734 р. Іван Кирилов видає перший том атласу Росії, в 1745 р. АН Росії "Атлас Российской империи". При проведенні генерального межування в 70-80-х роках XVIII ст. складено карти Київської, Новоросійської та Азовської губерній.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Розвиток картографії в Україні. Картографічна вивченість території України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок