Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Опілля – топонім, назва і термін

Опілля – топонім, назва і термін

Назва:
Опілля – топонім, назва і термін
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,50 KB
Завантажень:
60
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Опілля – топонім, назва і термін


На географічних картах, у наукових географічних трактатах, у краєзнавчих працях, літературних творах, назвах товариств, в означенні прізвищ, а також у побутовому вжитку досить часто трапляється слово “опілля” і похідні від нього. Використання цього слова у різних означеннях є свідченням важливості його у житті людей певного регіону, про давність його застосування, про насиченість певними інформаційним мовним, історичним та географічним змістом і кодами.
Слово “опілля” має, мабуть, дуже давню історію та традицію на великій території, зокрема, в Польщі, Україні, Білорусії та Росії. Географічні назви з використанням слова “опілля” є переважно там, де природно поєднувалися лісові та трав’янисті рослинні формації, що були індикатором своєрідних комплексів четвертинних відкладів (лесоподібні суглинки), кліматичних умов (помірно-континентальний) та відповідних їм ґрунтів (сірі лісові), де поселялися трипільці, поляни чи древляни.
У Західній Україні слово “опілля” використовують переважно, як географічну назву західної частини Поділля, однак воно мало й інші означення, через що виникали і продовжують виникати наукові дискусії серед географів і топонімістів [2, 7-10, 14, 19, 21].
Останнім часом дискусії активізувались через намагання львівських етнографів надати тільки одному регіону, а саме – Опіллю західноподільському – етнографічно зумовленого окреслення, виділення його як певного “фольклорного району” чи “етнокультурного ареалу” [5]. На це з позицій географічного детермінізму є всі підстави, бо згідно з причинно-наслідковими зумовленостями і природно сформованими взаємозв’язками певна первинна залежність між характером ландшафту і характером соціуму, що тут сформувався, повинна бути. Варто лише пам’ятати, що “свої опілля” є в Польщі, Білорусі, Росії, та й в Україні воно не єдине, і що в кожному з цих опіль виявляться етнографічні відмінності, а може, й типові спільності.
Додатковою причиною активізації дискусій щодо виокремлення Опілля у Західній Україні як окремого етнокультурного регіону з природними межами стало також
почуття місцевого патріотизму, звуженого до одного регіону. Гадаємо, що в цих почуттях також є природні причини. Окрім того, опільські землі родючіші порівняно з сусідніми регіонами, а тому забезпечували багатше життя своїм жителям.
На нашу думку, важливо виконати різнобічний аналіз проблеми використання топоніма “опілля”, у тому числі й з урахуванням результатів етнографічних пошуків, однак без відкидання географічних фактів поширення земель опільського типу з назвою “опілля” чи без неї, якщо з певних причин вони її втратили.
З огляду на сказане ми мали на меті дослідити ареал вживання цього слова як географічної назви на географічних картах; з’ясувати семантичне й етимологічне трактування та різні аспекти змісту цього слова і терміна; чіткіше означити доцільність уживання цього терміна в географічних дослідженнях, науковій літературі та як географічних назв.
Першим етапом дослідження було збирання матеріалів для аналізу терміна, і назви “опілля”. Для цього використано словники географічних назв, карти топографічні та загальногеографічні, краєзнавчу літературу, словники тлумачні та словники для перекладів, енциклопедії географічні та універсальні, словники топонімічні, інтернет-сторінки. Значну частку вихідних матеріалів становили наукові праці географів, які давали характеристику регіонів, що мають назву “опілля”.
Пізніші етапи нашої роботи стосувалися опрацювання зібраного матеріалу з метою виявити ареал його частого вжитку, семантику й ономастику цього слова, а також його географічний зміст, запропонувати свої висновки як результат дослідження цього терміна.
Поширення назви “опілля” на географічних картах. Назви, що мають слово “опілля”, трапляються на загальногеографічних картах (на відміну від інших джерел) не надто часто. На дрібномасштабних картах, в атласах ця назва записана так. А. Власна назва регіону (Опілля) – західної частини Подільської височини на південний схід від міста Львова.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Опілля – топонім, назва і термін

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок