Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Проблеми палеогеодинаміки заходу України

Проблеми палеогеодинаміки заходу України

Назва:
Проблеми палеогеодинаміки заходу України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,99 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Проблеми палеогеодинаміки заходу України


Минуло понад тридцять років з часу відродження ідей мобілізму, які одразу ж запанували в думках переважної більшості геологів світу. Вчені почали широко використовувати старий термін геодинаміка, який трактували часто як процес розвитку земної кори з позицій винятково концепції тектоніки літосферних плит. Зону, де був ультраосновний магматизм, почали апріорно вважати океанською корою, а обвально-зсувні утворення – олістостроми – обов’язково тектонічним меланжем, що сформований уздовж фронту шар’яжних пластин. Глибинні розломи і деякі розривні дислокації, що не є ними, були зачислені в багатьох регіонах до зон субдукції або обдукції. З’явились дослідження, які доводили принципові петрологічні і петрохімічні відмінності між близькими за складом і типом магматичними утвореннями, розвиненими на континентах і виявленими на океанському дні.
Відомості ж про наявність в океанах кислого (континентального) магматизму почали викликати сумніви, або їхню природу намагалися пояснювати різними хитромудрими здогадами. І навіть незважаючи на висловлювання деяких найавторитетніших мобілістів (наприклад А.Л. Кніппера) про те, що прояви ультраосновного магматизму самі по собі аж ніяк не свідчать про тип земної кори (океанської чи континентальної), не припинили небувалого потоку публікацій, у яких геодинаміку земної кори потрактовано безальтернативно. Крім того, у деяких публікаціях нема чітко сформульованих уявлень про те, що розвиток океанської кори зовсім не означає минулого розвитку на ній океанських басейнів. Водночас виділення окремих блоків континентальної кори в їхньому ізольованому від інших континентальних літосферних плит вигляді привело до появи терміна мікроконтинент, що логічно повинно було б зумовити виникнення поняття “мікроокеан” для позначення водних ванн, які розділяли такі неповноцінні плити. Однак цього не трапилося, хоча друге поняття логічно випливає з першого. Цей термін з’явився зовсім недавно в літературі [15, с.79] і належить, мабуть, авторам, бо в разі згадки про нього будь-яких посилань на першоджерело немає .
Зазначимо, що західні області України є прекрасним об'єктом для палеогеодинамічного аналізу не тільки альпійської, а й усієї фанерозойської геологічної історії. Альпійський меганапнорій Карпат тут по крутій дузі далеко наповзає на гетерогенні епіорогенні зони, які оконтурюють давню Східноєвропейську платформу. Завдяки все ще загадковій за природою Панонській і Трансільванській западинам йому протистоїть Динарський меганапнорій, що має вергентність, протилежну до Карпат. Ці дві гірські системи, змикаючись на північному заході з меганапнорієм Східних Альп, облямовують по кільцю найбільшу в Європі міоцен-пліоценову депресію Великої Угорської рівнини, яку часто трактують як серединний масив, хоча вона таким і не є.
Отже, найголовніша особливість Карпатсько-Динарського регіону полягає в загальній кільцевій його будові з практично одночасним формуванням грандіозних ранньоміоценових шар’яжів та розгортанням по цьому кільцю. Цілком зрозуміло прагнення наших попередників інтерпретувати цей феномен з позицій тепер відкинутої концепції контракції Землі або формування тут мантійного діапіра чи, нарешті, навіть з позицій ударно-вибухового механізму (Панонія – центр велетенської гіаблеми з нагнітанням по кільцю покривних мас неконсолідованої земної кори). Про малу імовірність подібних геодинамічних побудов ми уже зазначали раніше [4, 5 ,9, 10, 17].
І вже зовсім важко зрозуміти мотиви тих сучасних дослідників, які намагаються пояснити виникнення цього регіону з позицій гіпотези літосферних плит, для якої будь-яка крута дуга (не кажучи вже про замкнуті кільцеві структури) сама по собі є цілковитою перешкодою задовільного пояснення механізму їхнього утворення. Будь-які спроби палінспастичних реконструкцій Карпатсько-Динарської гірської системи не можна виконати на підставі концепції літосферних плит, яка ґрунтується практично на незмінності в часі об’єму нашої планети.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 



Реферат на тему: Проблеми палеогеодинаміки заходу України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок