Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Загальні відомості про рельєф

Загальні відомості про рельєф

Назва:
Загальні відомості про рельєф
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,53 KB
Завантажень:
83
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Загальні відомості про рельєф


Нерівності земної поверхні складаються з підвищень і понижень, що багаторазово повторюються та чергуються між собою і називаються формами рельєфу.
Кожна форма - це геометричне тіло, обмежене зверху і з боків поверхнями різного зовнішнього вигляду та протяжності. Вони називаються елементами рель-єфу і поділяються на плоскі поверхні і схили. При зіткненні двох чи більше елемен-тарних поверхонь різної орієнтації в просторі утворюються вершини, гребені, сід-ловини, перегини схилів, лінії вододілів і тальвегів.
Форми рельєфу поділяють на додатні (опуклі) та від'ємні (ввігнуті), прості і складні, замкнуті й незамкнуті (відкриті). Від'ємні форми (котловина, долина) утворені схилами, які розміщуються навпроти один одного. У додатних форм (гора, хребет) схили розміщені в різних сторонах. Додатні та від'ємні форми можуть розміщуватись на місцевості на деякій відстані одна від одної або прилягати, утворюючи поєднані форми. Поєднані одна з одною додатні та від'ємні форми мають спільний схил, у зв'язку з чим межа між ними може бути проведена тільки умовно.
Замкнутими називають форми, обмежені схилами зі всіх боків, а відкритими (незамкнутими) ті з них, які не мають схилів з одного чи двох боків. Відкриті форми ніколи не бувають ізольованими.
Вони прилягають до сусідніх форм більшого розміру або зливаються з ними, ускладнюючи їх зовнішній вигляд. Горизонталі, що оточують їх на топографічних картах, ніколи не замикаються, тоді як замкнуті форми зображуються горизонталя-ми, що мають вигляд кілець чи овалів. Замкнуті від'ємні форми рельєфу безстічні. Тому в них, при наявності непроникних порід в умовах вологого клімату, дуже часто назбирується вода, утворюючи озера та болота. По незамкнутих від'ємних формах відбувається посилений стік поверхневих вод, внаслідок чого до них, здебільшого, прилягають ріки та струмки.
За ступенем складності всі форми діляться на складні й прості. Прості форми, звичайно, невеликі за розмірами, мають більш-менш правильні геомет-ричні контури і не діляться на форми меншого розміру. Складні форми - це комбінації окремих простих форм. У рельєфі земної поверхні переважають складні форми.
Вони утворюються в результаті руйнування і розчленування раніше ство-рених простих форм або в результаті накопичення пухкого уламкового матеріалу на їх поверхні, тому виникають різноманітні накладені форми (насаджені й ви-роблені). В цих двох випадках малі форми, що ускладнюють більші утворення, пізніші за часом свого виникнення, у зв'язку з чим їх називають вторинними формами.
Великі форми, на яких вони розміщені, називають первинними. Інколи дрібні форми виникають на поверхні великих одночасно з їх утворенням і є цілком обо-в'язковим елементом їх морфології. Такими вважають кратери вулканічних кону-сів, русла дельтових проток і т.д. Часто такі форми виникають не одночасно, а в різний час, утворюючись послідовно одна за одною з ростом тієї великої форми, яку вони ускладнюють. їх називають серійними формами. Це, зокрема, річкові, морські, озерні тераси, які ускладнюють схили річкових долин, морських та озер-них котловин.
З літака чи високої гори рельєф земної поверхні здається таким, що складаєть-ся з хаотичного нагромадження різноманітних додатних і від'ємних форм. Однак при уважному вивченні земної поверхні завжди можна знайти велику кількість форм, подібних за розмірами або зовнішнім виглядом, а іноді й за своєю внутрішньою бу-довою та походженням. Якщо такі форми розташовуються близько одна до одної, то їх об'єднують у природні комплекси, які називають типами рельєфу.
Типи рельєфу - це закономірні поєднання форм рельєфу, подібних за певними ознаками.
Залежно від розмірів виділяють форми рельєфу:
- планетарні (материки, геосинкліналі, серединно-океанічні хребти тощо);
-мегаформи (гірські пояси, рівнинні країни, планетарні розколи тощо);
- макроформи (окремі хребти або впадини однієї гірської країни і т.ін.);
- мезоформи (переважно екзогенного генезису - долини рік, балки, моренні гряди тощо);
- мікроформи (ерозійні ритвини, берегові вали, карстові лійки і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Загальні відомості про рельєф

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок