Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Реакція ґрунту, фізичні та фізико-механічні властивості

Реакція ґрунту, фізичні та фізико-механічні властивості

Назва:
Реакція ґрунту, фізичні та фізико-механічні властивості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,49 KB
Завантажень:
355
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Вбирна здатність ґрунту.
На грунтові колоїди припадає основна частка поглинальної здатності грунту, однак помітна роль у поглинанні належить і перед колоїдній фракції (частинки від 0,2 до 1 мкм).
Сукупність високодисперсних мінеральних, органічних і органо-мінеральних частинок твердої фази грунту, здатних поглинати, утримувати і обмінювати молекули, іони, різні речовини та сполуки називається, за К.К. Гедройцем, грунтово-поглинальним комплексом (ГПК). Тобто, це сукупність ґрунтових колоїдів, мулуватих часточок і частково часточок дрібного пилу разом з увібраними іонами Гедройц назвав ґрунтовим вбирним комплексом.
Поглинальною здатністю грунту називається здатність поглинати і утримувати різні речовини при контакті із зовнішнім середовищем (іони – з розчинів, молекули водяних парів і газів – з повітря ).
У явищі поглинання провідну роль відіграють колоїдні частинки, оскільки вони мають найбільш розвинену питому поверхню порівняно з іншими грунтовими елементарними частинками. На поверхні колоїдних частинок, завдяки наявності на ній вільної енергії, відбуваються різноманітні фізичні і хімічні явища, що виявляються в поглинальній здатності грунту.
Поглинальна здатність грунту в цілому залежить від ступеня дисперсності – чим більше в грунті високодисперсних частинок (мулу, глини, колоїдів, гумусу), тим більша їх поглинальна здатність.
Явища поглинання в грунті мають велике значення для:
формування властивостей грунту.
формування поживного режиму грунту, тому що явища поглинання активно впливають на концентрацію грунтових розчинів.
У відповідності з ученням К.К. Гедройца, розрізняють такі види поглинання:
Механічне – грунт затримує частинки, діаметр яких більший, ніж діаметр пор грунту. Цей вид поглинання базується на пористості грунту, залежить від гранулометричного складу, структурності, капілярності грунту.
Фізичне – поглинання грунтом цілих молекул речовин. Причина фізичного поглинання – сили притягання на поверхні твердого тіла, тому чим дисперсніший грунт, тим більша його поглинальна здатність. Вона відіграє важливу роль у поглинанні грунтом водяної пари, газів – NH3, CO2, O2, N2 (сорбовані молекули не входять до складу твердих частинок, а лише концентруються біля її поверхні).
Хімічне поглинання грунтом іонів завдяки утворенню високо розчинних хімічних сполук і випадання їх в осад.
Біологічне поглинання – засвоєння рослинами і мікроорганізмами з грунту елементів живлення.
Фізико-хімічне (обмінне) поглинання – відбувається за допомогою так званого грунтового поглинального комплексу (ГПК).
Обмінне поглинання відіграє велику роль у формуванні властивостей грунту, а в практиці – в хімічній меліорації грунтів (вапнування, гіпсування тощо). Колоїди через фізичні властивості генетичних горизонтів визначають водний і повітряний режими грунтів. Від складу колоїдів та їх властивостей залежить рівень активності мікроорганізмів, а також умови росту і розвитку сільськогосподарських рослин.
Реакція ґрунту (поняття про реакцію, кислотність, лужність).
Реакція грунту зумовлена наявністю і співвідношенням у грунтовому розчині водневих (Н+) і гідроксильних (ОН-) іонів. Її можна виразити через рН-показник, який є від’ємним логарифмом активності іонів водню у розчині.
Реакція ґрунтового розчину є важливим фактором властивостей ґрунтів. Кислотність і лужність водного розчину визначається іонами Н+ і ОН-.
Реакція грунту залежить від дії ряду факторів: хімічного і мінералогічного складу мінеральної частини грунту, наявності вільних солей, вмісту і якості органічної речовини, складу ґрунтового повітря, вологості, життєдіяльності організмів. Найважливішим регулятором реакції грунту є солі, які знаходяться в ньому. Солі бувають нейтральними, кислими і лужними.
Під кислотністю грунту розуміють його властивість підкислити ґрунтовий розчин наявними в грунті кислотами та обмінно-поглинутими катіонами водню і алюмінію, здатними при заміщенні в ГПК утворювати гідролітично-кислі солі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Реакція ґрунту, фізичні та фізико-механічні властивості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок