Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Експериментальна перевірка моделі взаємодії осадових верств з покладами вуглевуднів

Експериментальна перевірка моделі взаємодії осадових верств з покладами вуглевуднів

Назва:
Експериментальна перевірка моделі взаємодії осадових верств з покладами вуглевуднів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,73 KB
Завантажень:
462
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Експериментальна перевірка моделі взаємодії осадових верств з покладами вуглевуднів


Суттєвим недоліком сучасної геологічної науки є те, що у значній мірі її теоретична база складається з ментальних моделей, історія яких сягає ще часів становлення геології. Ці моделі багато років переписуються з підручника в підручник и сьогодні вже сприймаються як догми, від яких важко відмовитися, навіть, не дивлячись на те, що досить часто вони входять в протиріччя з найновітнішими результатами. Звертає на себе увагу практично повна відсутність моделей, які базувались би на фундаментальних законах, мали б чітко визначену структуру, та визначеність функціональних зв’язків. Така ситуація, з одного боку, склалася тому, що експериментальні роботи в галузі геології є річ не дешевою, з іншого боку, ще й тому, що у більшості випадків робляться спроби підігнати нові дані під старі моделі, заплющивши при цьому очі на протиріччя, які неодмінно виникають.
Великою заслугою дистанційних методів у розвитку геологічної науки є те, що, принаймні, їх використання дозволило виявити ряд функціональних моделей, розвиток яких впливає, як на стан осадової товщі, так і на формування сучасної поверхні Землі. Свого часу нами детально, на рівні фізико-математичного апарату була вивчена модуль впливу глибинних чинників на формування акумулятивних еолових форм рельєфу /1, 2/. Трохи пізніше /3/ під впливом ідеї І.М.Довгополюка (виступ на нараді з питань розвитку дистанційних методів в Нафтопромі СРСР, 1984), а також результатів досліджень В.М.Фоміна та В.О. Волейшо / 4/ була запропоновано фізична модель взаємодії осадових верст з покладами вуглеводнів. Коротко нагадаймо її суть. Детально з її описом можна ознайомитися в 5.
Припустимо, що в осадовій товщі в наслідок дії якихось процесів утворилася ембріональна складка, яка на початковому етапі розвитку заповнена водою. У цей час у її межах діє наступна група геостатичних та гідростатичних сил (рис.1.): РВ - вага осадових верств, які знаходяться вище перекриття; Рс- сила пружності структури, виникла в результаті дії ваги верхніх горизонтів; Рg - гідростатичний тиск, що діє зверху на перекриття; Рz - гідростатичний тиск у структурі. Флюїдотривка верства, яка екранує колектор зверху у даному випадку діє як мембрана і є тією площиною на якій відбувається взаємодія гідростатичних та геостатичних сил. Тому зміна величини однієї з них призводить до зміни стану іншої. Так, умовою стабільності структури і тектонічної рівноваги осадової товщі є рівняння РВ+Рс=Рg+Рz. Порушення ж цієї рівноваги призводить до опускання, або підйому структури. Розглянемо які можуть бути причини цього явища. Серед них: 1) зміна питомої ваги води у структурі за рахунок зміни ступеня мінералізації; 2) заміщення води нафтою або газом, питома вага яких значно менша від води; 3) зняття статичного навантаження на структуру в результаті ерозії земної поверхні. Перші два чинники мають одну й ту ж саму фізичну основу. Зміна питомої ваги води, що заповнює структуру або її заміщення більш легкими нафтою або газом призводить до виникнення додаткового тиску, величина котрого визначається за формулою , де D P - додатковий тиск; h - початкова висота структури; r b - питома вага води; r w - питома вага ВВ.
У певний час геологічного розвитку починається міграція ВВ, що призводить до заміщення води в ембріональних складках більш легкими субстанціями і до виникнення додаткової сили - надлишкового тиску, вектор якої скерований угору. Внаслідок цього відбувається порушення початкової рівноваги і починається ріст структури. Амплітуда підйому орієнтовно може бути визначена з формули , де D h - амплітуда підйому; r z - середнє значення питомої ваги гірських порід. Після того як початкова висота складки збільшилася на висоту D h збільшиться її ємність, з’явиться можливість для подальшого надходження ВВ і росту надлишкового тиску, тобто виникає зворотній зв’язок, який визначає циклічний саморозвиток геосистеми вже в незалежності від чинників, які викликали її початкове утворення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Експериментальна перевірка моделі взаємодії осадових верств з покладами вуглевуднів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок