Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Голицький ботаніко-ентомологічний заказник загальнодержавного значення: чвертьвіковий період наукових досліджень

Голицький ботаніко-ентомологічний заказник загальнодержавного значення: чвертьвіковий період наукових досліджень

Назва:
Голицький ботаніко-ентомологічний заказник загальнодержавного значення: чвертьвіковий період наукових досліджень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,18 KB
Завантажень:
215
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Голицький ботаніко-ентомологічний заказник загальнодержавного значення: чвертьвіковий період наукових досліджень   


   
Голицький заказник приурочений до південного та південно-західного схилів гори Голиця, що знаходиться між селами Куряни і Демня Бережанського району Тернопільської області. Домінуючими фітоценозами є лучно-степові з загальним 80% проектним покриттям. Особливий науковий інтерес становлять понад 50 рідкісних регіональних та 25 рідкісних і зникаючих видів рослин, що занесені до Червоної книги України. Ботанічна репрезентативність є високою, поза як в межах заповідної території представлено понад 400 видів трав'янистої флори вищих судинних рослин Бережанського Опілля та четверту частину червонокнижних видів Тернопільщини.    
Історія наукових досліджень Голиці нараховує трохи більше 25 років. Тривалість цього періоду вивчення природного обўєкту є незначною, щоб підводити підсумки, та обсягу зробленого за участю науковців-природодослідників і природоохоронців вистачило б на віковий відрізок часу. Тому в історії наукових досліджень заказника можна виділити ряд етапів.    
Перший з кінця 70-х років ХХ ст., коли появились перші публікації науковців про унікальний куточок опільських ландшафтів і до створення у 1982 році ботанічного заказника республіканського значення. Особливу роль у вивченні флористичного різноманіття майбутнього заказника відіграли праці Г.С.Куковиці (1976), Б.В.Заверухи (1981, 1982), М.П.Чайковського (1979, 1981). В цей період відбулось не тільки виявлення і дослідження рідкісних, реліктових і ендемічних видів, а й проведення важливих організаційно-правових заходів з відмежування і вилучення з господарського користування двох контрольних ділянок загальною площею 6 га і переконання в необхідності таких заходів місцевих жителів і керівників сільського господарства. За участю ботаніків Тернопільського педагогічного інституту В.О.Шиманської, С.В.Зелінки, Т.К.Зеленчука виявлено значну кількість рідкісних видів рослин, таких, як: відкасник татарниколистий, півники угорські, сон-трава, льон жовтий, лілія лісова, ковила найкрасивіша, горицвіт весняний та інші. Особлива заслуга у створенні заказника належить М.П.Чайковському, який зумів переконати лісівників в недоцільності заліснення 60 га нині заповідних лучно-степових угруповань г. Голиці. Він підготував необхідні наукові обґрунтування та інші матеріали для оголошення Голиці державним ботанічним заказником республіканського значення.    
З моменту отримання офіційного статусу державного заповідного обўєкта розпочався новий етап становлення заказника і визнання його унікальності в науковому світі. Гору Голицю досліджує професор Б. В. Заверуха – завідувач відділу флори Інституту ботаніки ім. М.Г.Холодного АН України, який у 1988 році опубліковує серію статей про неї в місцевій і республіканській пресі. На початку 90-х років ХХ ст. Голицю вивчають чисельні наукові експедиції біологів Тернопільського педагогічного інституту у складі Н.Д.Шанайди, В.М.Черняка, С.В.Зелінки, М.М.Барни та інших, які започаткували комплексні наукові ботанічні дослідження. Голицький заказник відвідують також чисельні українські і зарубіжні науковці, учасники наукових форумів педагогічного університету, заповідника “Медобори”, Державного управління з охорони природи. Всі вони відзначають нетиповість і унікальність природи заказника, а значить, Голицю визнають у науковому світі.    
На початку 90-х років ХХ ст. стан охорони природи Голиці погіршився і на прохання науковців педагогічного інституту забезпечити системне вивчення і збереження природи заказника було оформлено охоронне зобовўязання за № 5 від 1 червня 1994 р., котре підписали від Держуправління – головний державний інспектор М.П.Чайковський і від педінституту – ректор, проф. В.П.Кравець Відбувається процес ретельного дослідження фізико-географічних особливостей природи, флори, ентомофауни постійнодіючими науковими експедиціями.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Голицький ботаніко-ентомологічний заказник загальнодержавного значення: чвертьвіковий період наукових досліджень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок