Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Розвиток ландшафтознавчих ідей і ландшафтознавства в Україні

Розвиток ландшафтознавчих ідей і ландшафтознавства в Україні

Назва:
Розвиток ландшафтознавчих ідей і ландшафтознавства в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,54 KB
Завантажень:
86
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Розвиток ландшафтознавчих ідей і ландшафтознавства в Україні


Ландшафознавчі дослідження в Україні мають понад столітню традицію і пов’язані вони ще з експедиціями відомого російського природознавця В.В. Докучаєва в Полтавську губернію в 1877 та 1888–94 роках. Ним були започатковані комплексні фізико-географічні експедиційні та стаціонарні дослідження, які мали чітку прикладну орієнтацію. Праця В.В. Докучаєва “Наши степи прежде и теперь” (1892) є класичним прикладом комплексного фізико-географічного опису природи степів – з одного боку, і зразком синтетичного прикладного дослідження, спрямованого на оптимізацію сільського господарства у степовій зоні, – з другого. Висунута В.В. До-кучаєвим ідея єдності і взаємозв’язку природних компонентів і факторів, згодом була розвинена у працях його учнів, зокрема, таких відомих українських вчених, як
Г.І. Танфільєв, Г.М. Висоцький та ін.
Розвиток ландшафтознавчих ідей і ландшафтознавства, починаючи від праць В.В. Докучаєва, в Україні проходив двома шляхами: 1) розроблення наукових основ і проведення комплексного фізико-географічного районування; 2) розроблення вчення про ландшафт і природні територіальні комплекси локального рівня. Обидва ці напрямки з часом злилися у єдину концепцію і становлять сьогодні теоретичний фундамент сучасного ландшафтознавства.
Одна із перших схем комплексного природного районування Європейської Росії належить Г.І. Танфільєву (1897), згідно з якою виділено фізико-географічні області, смуги (зони) і округи. Це було досить обґрунтоване і детальне районування на той час. Г.І. Тан-фільєв одержав також цікаві результати з вивчення взаємозв’язків між лісом і степом, лісом і тундрою. Ним опубліковано монографії з географії Росії і України (1916–1924) та фізико-географічного районування Одеської губернії (1924).
Вагомий внесок у становлення ландшафтознавства як науки зробив академік Г.М. Висоцький. Він суттєво доповнив розроблену В.В. Докучаєвим концепцію природної зональності. Продовжуючи традиції докучаєвської школи, Г.М. Висоцький займався питаннями прикладного районування.
Вивчаючи взаємодію між компонентами природи, розвинув ідею В.В. Доку-чаєва про існування провінційних закономірностей фізико-географічної диферент-ціації, незалежно від інших вчених (Г.Ф. Морозова, Л.С. Берга та ін.) розробля уяв-лення про ландшафт і його морфологічну структуру, висунув ідею створення синте-тичних (ландшафтних) карт.
Карпатський ландшафт
Особливої уваги заслуговують комплексні фізико-географічні праці академіка П.А. Тутковського, які стосуються зональності ландшафтів і ґрунтів Волині (1910) та фізико-географічних краєвидів України (1922, 1924). На підставі геологічної еволюції ним була розроблена генетична класифікація краєвидів (ландшафтів) і проаналізовано розподіл їх по території України.
Важливу роль у становленні української комплексної фізичної географії відіграли праці академіка С.Л. Рудницького. Він ще в 1905 р. довів, що об’єктом географії є земля, як цілісність, земна поверхня, її закономірності і властивості, чим фактично заклав основи вчення про географічну оболонку. С.Л. Рудницький розробив термінологічний апарат географії, обґрунтував чотири підходи геогра-фічного дослідження – морфологічний, гилологічний, генетичний і динамічний, які не втратили свого значення і дотепер.
С.Л. Рудницьким також були започатковані перші комплексні фізико-географічні характеристики і описи всієї України у фундаментальних працях “Коротка географія України. Фізична географія” (1910), “Основи землезнання України” (1924–1926) та інших.
Низка нових наукових ідей, які суттєво збагатили природничу науку, в т.ч. і фізичну географію, належать академіку В.І. Вернадському. Він заклав основи геохімії і біогеохімії, що мало значення для становлення геохімії ландшафтів, розробив вчення про біосферу і ноосферу, чим збагатив вчення про географічну оболонку.
Становлення ландшафтознавства в Україні як самостійного наукового напрямку відбулось у другій половині ХХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Розвиток ландшафтознавчих ідей і ландшафтознавства в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок