Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Предмет, мета, завдання й структура курсу “Економіка природокористування”

Предмет, мета, завдання й структура курсу “Економіка природокористування”

Назва:
Предмет, мета, завдання й структура курсу “Економіка природокористування”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,30 KB
Завантажень:
161
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Предмет, мета, завдання й структура курсу “Економіка природокористування”


План.
1. Наукові основи та історичні етапи раціонального природокористування в Україні.
2. Предмет, мета та завдання науки "Економіка природокористування”.
3. Структура науки “Економіка природокористування”.
4. Принципи раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища.


1. Наукові основи та історичні етапи раціонального природокористування в Україні.
Тенденції соціально-економічного розвитку України ставлять завдання щодо вироблення нових підходів та критеріїв оцінки наявного стану та системи природокористування, що склалася. Взаємозумовленість суспільного буття і природи полягає в тому, що суспільство в процесі свого розвитку не може не впливати на природу, що, у свою чергу, впливає на нього. Пізнання характеру й основних форм зв’язків між ними є ключем до вирішення протиріч їхньої взаємодії, тобто до розуміння сутності раціонального природокористування. Сучасний процес раціонального природокористування варто розглядати як більш широке поняття ніж матеріальне виробництво, оскільки воно, поряд із виробничим споживанням і відтворенням природних ресурсів, охоплює ще і діяльність по охороні навколишнього середовища від деградації і забруднення.
Таким чином, раціональне природокористування – це система відносин суспільного виробництва при якій досягається оптимальне співвідношення між економічним зростанням, нормалізацією якісного стану природного середовища, ростом матеріальних і духовних потреб населення.
Щодо терміну “природокористування”, то він є одним із найпоширеніших у сучасній літературі і виповнений різним змістом. Але в усіх випадках під природокористуванням розуміють сукупність усіх форм експлуатації природно-ресурсного потенціалу і заходів з його збереження, вирізняючи в цьому процесі три аспекти:
1) видобуток і переробку природних ресурсів, їх відновлення чи відтворення;
2) використання та охорону природних умов середовища проживання;
3) збереження, відтворення (відновлення) екологічної рівноваги природних систем, що служить основою збереження природно-ресурсного потенціалу розвитку суспільства.
Якщо з такими процесами як “видобуток”, “використання”, “переробка” природних ресурсів людство знайоме давно, то з “відтворенням”, воно стикнулося зовсім недавно. Розглядаючи його через призму раціонального природокористування, бачимо, що він усе більше стає економічним процесом, що включає, по-перше, відновлення природи як джерела предметів і засобів праці (рекультивація ґрунту, лісівництво і т. д.), по-друге, відновлення природи, як просторового базису (ландшафту територій, порушеного внаслідок будівництва і т. п.), по третє, відновлення середовища існування людини (очищення атмосфери, водойм, відновлення лісів і ін.). Відтворення ж невідтворювальних ресурсів повинно відбуватися у виді приросту розвіданих їхніх запасів, а також ощадливого використання наявних за рахунок кращого опрацювання, заміни одних видів сировини іншими.
Джерелом задоволення потреби людей служить національне багатство, найважливішими елементами якого є природні ресурси. Останні, за винятком паливних і мінеральних, повинні стати такими же відтворювальним елементом господарства, як капітальні вкладення, основні фонди, трудові ресурси і т. д. Природний потенціал виступає першоосновою кожного відтворювального процесу, але зв’язок між цими чинниками простежити досить складно через невивченість проблеми вартісної оцінки природних ресурсів (12, 13, 15, 20, 22, 23, 25, 26, 28).
Вартісна оцінка природних ресурсів необхідна для економічного обгрунтування вкладень у відворення, охорону і раціоналізацію використання природних багатств і вибору найвигідніших із народногосподарських позицій засобів їх утилізації. Необхідність визначення економічної оцінки природних ресурсів було визначено не відразу. У стратегії природокористування можна виділити три етапи.
- Перший етап – початок 20-х – середина 50-х років. В економічній науці домінувала концепція безкоштовності природних ресурсів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Предмет, мета, завдання й структура курсу “Економіка природокористування”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок