Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Критерії визначення стійкості ерозійно небезпечних ландшафтів

Критерії визначення стійкості ерозійно небезпечних ландшафтів

Назва:
Критерії визначення стійкості ерозійно небезпечних ландшафтів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,04 KB
Завантажень:
75
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Критерії визначення стійкості ерозійно небезпечних ландшафтів


Формування дестабілізованої геосфери на значних територіях України зумовлено не стільки деградацією її компонентних властивостей за час активного антропогенного освоєння території, скільки порушенням системних відношень в її організації (в т.ч. ресурсовідновних та виникнення раніш невідомих деструктивних процесів). Унаслідок цього саморегулювання ландшафтної сфери регіону є критерієм якості середовища. Тому практична діяльність при природокористуванні має бути оцінена через регіональний рівень збереження динамічної рівноваги за допомогою формування середовищевідновлюваних багатофункціональних систем.
Цілісність та стійкість природно–господарських систем (ПГС) необхідно розглядати на рівні природної та господарської підсистеми, де людина та її діяльність входять в об’єкт дослідження як його невід’ємна частина. Реалізація такого положення в природокористуванні проходить через механізм коадаптації природної та господарської підсистем.
Стійкістю ерозійно небезпечних антропогенних ландшафтів як єдності природної та господарської складової системи будемо називати здатність їх виконувати соціально – економічні функції в заданих межах при дії чинників, що призводять до ерозії. Стійкість ландшафтів оцінюється шляхом визначення стабільності властивостей компонентів, а також просторових та часових аспектів структури ландшафту.
Серед компонентів ландшафту, при оцінці стійкості ландшафтних систем значну роль відіграє ґрунт, особливо такі його характеристики, як потужність гумусового горизонту, морфологічна будова профілю, запаси поживних речовин, які найбільше потерпають від процесів антропогенного впливу, серед яких на першому місці – ерозія.
Водна ерозія та дефляція активно впливають на структуру агроландшафтних систем. Зруйновані ерозією ґрунти в агроландшафтах призводять до порушення структури ландшафтів, зникнення функцій ресурсовідновлення та саморегулювання системи. Ландшафти не можуть відновитися та функціонувати в первісному стані через низькі темпи компенсаційного ґрунтоутворення. В умовах господарської діяльності необхідно проводити комплекс протиерозійних заходів для підтримання процесів стійкості агроекосистем та відновлення родючості ґрунтів.
Для оцінки ерозійної стійкості агроландшафту й ефективності протиерозійних заходів, єдиним критерієм може бути співвідношення темпів ґрунтоутворення і змиву ґрунту. Ефективна боротьба з ерозією можлива в тому випадку, якщо сучасні темпи ерозії будуть рівні або нижчі заздалегідь визначеного рівня, що теоретично дає змогу підтримувати баланс між швидкістю ерозійних втрат і швидкістю ґрунтоутворення. Цей критерій спирається на принцип підтримки запасів родючості ґрунту на фактичному рівні. У літературі цей показник має також назву допустимих норм ерозії (ДНЕ).
На сьогодні існують надійні розрахункові схеми, що дозволяють визначити інтенсивність прояву ерозійних процесів в окремих природних зонах: моделі
Г.І. Швебса [9], Ц.Е. Мирцхулави [5], Evrozem, американські моделі WEPP, “Рівняння ґрунтової ерозії США” [10]. Однак наявні дані про швидкість формування гумусного горизонту окремих генетичних типів, які описують іноді в літературі, дуже суперечливі, значення цього показника для тих самих ґрунтів відрізняються іноді суттєво.
Першими спробами визначити швидкість ґрунтоутворення можна вважати роботи М.М. Заславського [2], Г.І. Швебса [9], С.Ю. Булигіна [1]. Визначенню ДНЕ на підставі методів математичного моделювання присвячені роботи Ф.М. Лісецького [4], С.Г. Чорного [8]. Але кількісна оцінка темпів схилового ґрунтоутворення та визначення на їхній основі допустимих норм ерозії в науковій літературі не знайшла належного відображення, а для окремих регіонів України роботи такого виду зовсім не проводилися. У зв'язку з труднощами моделювання процесів ґрунтоутворення в сучасних агроландшафтах можливо проводити такі оцінки тільки на підставі вивчення природного процесу ґрунтоутворення [8].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Критерії визначення стійкості ерозійно небезпечних ландшафтів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок