Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Кількісна оцінка екологічної шкоди та екологічного ризику стосовно якості поверхневих вод

Кількісна оцінка екологічної шкоди та екологічного ризику стосовно якості поверхневих вод

Назва:
Кількісна оцінка екологічної шкоди та екологічного ризику стосовно якості поверхневих вод
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,88 KB
Завантажень:
365
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Кількісна оцінка екологічної шкоди та екологічного ризику стосовно якості поверхневих вод


В науковій, офіційній та публіцистичній лексиці в державах ЄС, США, Канаді у 80-ті роки, в Україні і Росії в 90-ті роки минулого століття набули підвищеної значущості і помітного поширення такі поняття як “екологічна шкода”, “екологічний ризик”, “екологічна небезпека”, “екологічна безпека” тощо. Це було спричинене тим, що широка громадськість та урядовці, нарешті, усвідомили попередження вчених про загрозу тотального антропогенного діяння на природу континентів і планети.
Проте в офіційних документах, словниках і науковій літературі різних країн спостерігається термінологічне різноголосся щодо сутності згаданих понять, що ускладнює їх використання в природоохоронній діяльності.
Зміст цих понять найчастіше тлумачать з трьох позицій, котрі відображають цілі їх використання і ступінь розуміння, а саме з “екосистемної”, “санітарно-гігієнічної” та “узагальненої”.
Автор стоїть на “екосистемній позиції” (не заперечуючи правочинності інших двох) і пропонує прийняти такі визначення понять “екологічна шкода” та “екологічний ризик” стосовно поверхневих вод:
екологічна шкода для поверхневих вод – невідворотні і відворотні зміни на гірше структурно-функіональних характеристик водних екосистем та якості води в них, спричинених діянням антропогенних і природних чинників;
екологічний ризик для поверхневих вод – вірогідність несприятливих наслідків (екологічної шкоди) для водних екосистем та їх окремих компонентів, як результату діяння антропогенних і природних чинників, зокрема можливість погіршення якості води.
Таким чином, у нашому розумінні екологічна шкода є реалізованим екологічним ризиком, а екологічний ризик є потенційною екологічною шкодою стосовно якості поверхневих вод.
Прямим шляхом кількісної оцінки стану водних екосистем, їх сталості і деградації, процесів формування якості води, зокрема оцінки розміру екологічної шкоди та рівня екологічного ризику є побудова і використання цілісних імітаційних математичних моделей екосистемного рівня, або ж простіших “багатокамерних” матмоделей для вирішення окремих задач з меншим числом перемінних величин. Проте верифікація матмоделей потребує великої кількості натурних даних польових спостережень, збір котрих пов’язаний із значними організаційними зусиллями, витратами коштів і часу.
Для практичного використання понять “екологічна шкода” та “екологічний ризик” стосовно якості поверхневих вод необхідною є розробка досить простого, водночас інформативного і надійного методу кількісної оцінки їх сили і характеру. Таким є пропонований нами непрямий, порівняльний метод кількісної оцінки ступеня екологічної шкоди та екологічного ризику стосовно якості поверхневих вод, котрий грунтується на зіставленні відносних значень інтегральних показників якості води (класи, категорії, індекси). При цьому ми виходимо з постулату, що якість води, оцінювана з екологічної позиції, є узагальненим об’єктивним свідченням стану водних екосистем.
Варто чітко з’ясувати, що об’єднує, і те, що відрізняє методи оцінки ступеня екологічної шкоди (ЕШ) та екологічного ризику (ЕР) стосовно якості поверхневих вод. Сутність оцінки ступеня ЕШ стосовно якості поверхневих вод полягає у визначенні кількісної різниці між оптимальними і реально спостереженими значеннями показників якості води. Сутність оцінки ступеня ЕР полягає у визначенні кількісної різниці між спостереженими в сучасний період і прогнозованими значеннями показників якості води.
Загальною критеріальною основою для обчислення ступеня ЕШ та ЕР в аспекті якості води є система екологічних класифікацій якості поверхневих вод суші та естуаріїв, яка складається з трьох груп (блоків) спеціалізованих класифікацій, а саме: показників сольового складу, трофо-сапробіологічних показників, специфічних показників токсичної і радіаційної дії. Ця система є складовою частиною офіційної міжгалузевої “Методики екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями” (1998).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Кількісна оцінка екологічної шкоди та екологічного ризику стосовно якості поверхневих вод

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок