Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Структура зоопланктонних угруповань як індикатор екологічного стану водних екосистем в умовах антропогенного впливу

Структура зоопланктонних угруповань як індикатор екологічного стану водних екосистем в умовах антропогенного впливу

Назва:
Структура зоопланктонних угруповань як індикатор екологічного стану водних екосистем в умовах антропогенного впливу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,19 KB
Завантажень:
238
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Структура зоопланктонних угруповань як індикатор екологічного стану водних екосистем в умовах антропогенного впливу


В останні десятиріччя відбулось суттєве переосмислення ідеї та крута зміна стратегії і тактики раціонального і екологічно обгрунтованого природокористування та охорони навколишнього середовища. На природні водойми перестали дивитись тільки з точки зору їх соціальної (економічної) цінності, тобто їх придатності для забезпечення сучасного рівня суспільного виробництва, а зрозуміли абсолютну необхідність врахування і збереження їх біосферної (екологічної, неекономічної) цінності як самодостатніх і неповторних компонентів біосфери та елементів середовища існування людини. Відповідно до цієї нової точки зору поступово починає застарівати поняття «якості води», тобто, по ГОСТу, «характеристики складу і властивостей води, що визначають придатність її для конкретних видів водокористування». В наш час все більш поширеним і провідним стає поняття «якості середовища», яке визначається як «ступінь відповідності природних умов потребам людей або інших живих організмів» (Максимов, 1991, Реймерс, Яблоков, 1982). Якщо під природними умовами розуміти всю сукупність абіотичних і біотичних факторів, то поняття «якість середовища» стає ідентичним поняттю «стан екосистеми».
З розвитком цих поглядів в системі контролю за якістю природних вод поступово відбувається серйозна зміна пріоритетів та методологічних підходів, а саме, контроль за якістю води поступово починає поєднуватися з контролем за якістю середовища або станом водних екосистем. Так само відбувається і зміна акцентів в методичних підходах, а саме, разом з хімічними методами та методами біологічної індикації за допомогою індикаторних видів все ширше починають застосовуватись методи екологічної індикації, в основу яких покладено принцип використання індикаторних угруповань - ценозів і біоценозів, які є більш тонкими і надійними індикаторними інструментами, ніж окремі види (Брагинский, Величко, Щербань, 1987, Чуйков, 1975). Це зрозуміло, тому що ієрархічність структурної організації живих систем зумовлює наявнісь різних рівнів реагування на зовнішні дії - від генного і молекулярного до біоценотичного і екосистемного. Системи більш високих рівнів об’єднують в єдине ціле системи всіх нижчих рівнів, а також регулюють і коригують процеси і перебудови, що відбуваються на нижчих рівнях, та в свою чергу коригуються ще вищими рівнями, аж до космічного (Брагінський, 1995).
Зміна методичних підходів відбувається ще і тому, що стосовно деяких груп гідробіонтів, зокрема зоопланктонтів, метод біоіндикації має багато недоліків, причому багатьма дослідниками відмічалось не тільки неспівпадання результатів оцінки за біологічними показниками з результатами хімічних аналізів, але і приведення до зовсім неправильних висновків (Дзюбан, Кузнецова, 1981, Макрушин, Кутикова, 1976).
Суть методу екологічної індикації полягає в тому, що оцінка екологічного стану гідроекосистеми в умовах антропогенного впливу проводиться на основі результатів глибокого і всебічного екологічного аналізу різних угруповань гідробіонтів, які утворюють біотичну складову екосистеми. Цей аналіз грунтується на дослідженні найрізноманітніших якісних і кількісних структурних і функціональних параметрів конкретного угруповання та їх динаміки в певному просторі або за певний проміжок часу. Розроблена давно і детально схема екологічного аналізу, що до цього часу широко застосовувалась для розв’язання безлічі загальногідробіологічних питань, тепер в новій інтерпретації починає слугувати вирішенню складних екологічних проблем (Брагінський, Олексів, Тираспольський, 1995).
З розвитком цього напрямку гідробіологічних досліджень постало питання визначення «поганого» або «неблагополучного» і «хорошого» або «благополучного» в екологічному (біосферному) плані стану гідроекосистеми, що перебуває в умовах сучасного потужного комплексного антропогенного пресу. Під погіршенням стану екосистеми мається на увазі відхилення від стану екологічного оптимуму або екологічного благополуччя та перехід до стану екологічного екстремуму, інакше кажучи, екстремізація її стану.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Структура зоопланктонних угруповань як індикатор екологічного стану водних екосистем в умовах антропогенного впливу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок