Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Ґрунти українського Полісся та їх характеристика

Ґрунти українського Полісся та їх характеристика

Назва:
Ґрунти українського Полісся та їх характеристика
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,72 KB
Завантажень:
536
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.9


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Ґрунти українського Полісся та їх характеристика
Характерною особливістю для Полісся є перевищення суми опадів за рік над кількістю випаруваної з поверхні вологи. Це зумовлює промивний тип водного режиму, призводить до заболочування понижених ділянок, утворення болотних грунтів. Цьому сприяє також високий рівень залягання грунтових вод.
Своєрідними природними комплексами є озера. Їхній режим і властивості визначаються переважно походженням. На Поліссі є долинні, карстові та льодовикові озера, особливо численні у Волинському Поліссі.
У зоні Полісся поширена переважно лісова і болотна рослинність. Під покривом лісу трав'яниста рос-линність розвивалась слабко і суттєвого впливу на грунтоутворення не мала. У цій зоні навіть у наш час близько 50% земель надмірно зволоженні, а ліси займають до 30% території. Грунтоутворюючі породи мають переважно легкий механічний склад і представлені піщаними та супіща-ними льодовиковими і водно-льодовиковими відкладами. Зрідка, переважно у західних районах, у місцях виходу на поверхню масивно-кристалічних порід трапляються крейдяно-мергельні відклади та невеликі острівки лесових.
Вирубка лісів і розорювання значних територій, поряд з осушенням заболочених грунтів, змінили умови та напрям грунтоутворення. Низхідні потоки грунтової вологи під лісом змінились висхідними, особливо влітку. Це зумовило зниження рівня грунтових вод, збільшення надходження в грунт органічних речовин з коренями трав'янистих рослин, що призвело до посилення дернового процесу грунтотворення.
У створенні ґрунтового покриву Полісся беруть участь три типи ґрунтоутворення: підзолистий, дерновий і болотний. Їх розвиток відбувається під впливом відповідних рослинних формацій: дерев’янистої, трав’янистої, лучної і болотистої.
Основним процесом ґрунтоутворення в зоні є один із різновидів елювіального – підзолистий. Його суть полягає у руйнуванні у верхній частині профілю первиних і вторинних мінералів за рахунок їх кислотного гідролізу та у виносу продуктів руйнування в нижні горизонти. В найтиповішому вигляді підзолистий процес проходить під хвойним лісом із моховим покривом і при короткочасному перезволоженні.
Найбільш поширеними на Поліссі (>60%) є дерново-підзолисті грунти із різним ступенем опідзолення, оглеєння та механічним складом. Вони утворились під пологом хвойних і мішаних лісів з трав'янистою рослинністю на водно-льодовикових, моренних, лесовидних та алювіальних відкладах, що сприяло формуванню таких грунтових горизонтів: гумусо-елювіального (18-25 см.), елювіального та ілювіального.
У результаті підзолистого процесу під лісовою підстилою утворюється підзолистий (елювіальний) горизонт із такими основними ознаками: колір світло-сірий або білятий, збіднений на поживні речовини, мулисті частинки, R2O3, має кислу реакцію, сильну не насиченість основами, безструктурний або пластинчасто-листуватий.
Частина речовин закріплюється нижче елювіального горизонту, утворюючи ілювіальний (І) горизонт. Ілювіальний горизонт збагачений мулистими частинкамит, R2O3, Fe-Mn- конкреціями, органо-мінеральними сполуками у вигляді лакування на гранях структурних відмін, на пісках утворюються ортозандри. В І-горизонті синтезуються вторинні мінерали, він ущільнюється. Багато речовин вимиваються за межі профілю.
Поряд із опідзоленням в утворенні опідзолених грунтів бере участь лесиваж.
Склад і властивості дерново-підзолистих грунтів пов’язані із ступенем розвитку підзолистого процесу ґрунтоутворення. Дерново-підзолисті грунти Полісся мають переважно легкий гранулометричний склад: це піщані, глинисто-піщані та супіщані грунти, у яких кількість мулуватих частинок відповідно становить 2%, 2-5, 5-15%. Вміст гумусу в орному шарі цих грунтів досить низький і коливається в ме-жах від 0,7-1,0% у піщаних і супіщаних до 1,5-2,0% у суглинкових відмінах. Гумусовий профіль регресивно-акумулятивний, тип гумусу гуматно-фульватний (Сгк:Сфк= 0,7-0,9). Ємність поглинання низька (5-15 мг-екв/10 г грунту), СНО<75%, типовий склад обмінних катіонів: Са2+, Mg2+, Н+.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Ґрунти українського Полісся та їх характеристика

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок