Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Гірські ландшафти та їхній вплив на життєздатність горян.

Гірські ландшафти та їхній вплив на життєздатність горян.

Назва:
Гірські ландшафти та їхній вплив на життєздатність горян.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,71 KB
Завантажень:
194
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Гірські ландшафти та їхній вплив на життєздатність горян.


Проблема відтворення людини не лише як суспільної, але й духовної істоти, спонукає до наукового переосмислення ролі природного оточення в цьому складному процесі, у формуванні відповідного понятійного апарату, який би відображав буття людини в екзистенціальному, а не лише споживацькому сенсі.
Мало змінене природне довкілля, з некомфортними, з соціальної точки зору, умовами життя, є переважно сприятливим середовищем для розвою людської духовності. Для простеження впливу природних ландшафтів на духовно-біологічний аспект буття людини (на її життєздатність), нами обрано гірське населення Українських Карпат, – населення, яке проживає в тій частині регіону, яка залишається найменш освоєною в промисловому та рекреаційному аспектах, має слабо розвинуту соціальну і транспортно-комунікаційну інфраструктуру. Разом з тим, в Українських Карпатах найліпше збереглась етнічна самобутність населення, яка значною мірою зумовлена життям “віч-на-віч” з природою. Суспільно- економічна депресивність цього регіону в останнє десятиріччя не завадила помітному пожвавленню духовно-культурного життя гуцулів, бойків, лемків, яке проявилось у проведенні ними щорічних фестивалів і фольклорних свят, піднесенні релігійного життя, створенні і реалізації регіональних українознавчих освітніх програм (“Гуцульська школа”) тощо. У гірських районах простежується не лише активне етнокультурне відтворення буття, але й природне збільшення населення ( на 2000 рік коефіцієнти природного приросту становили 2,6–5,6%) [2], що на тлі тотальної депопуляції українців свідчить про значний життєвий потенціал гірського населення, тобто його високу життєздатність. У це поняття ми вкладаємо як соціально-демографічний зміст, маючи на увазі порівняно молоду структуру населення, так і естетично-екологічний, який за нашим припущенням має значний вплив на духовно-емоційну сферу горян і є, поряд з традиційно-релігійними цінностями, чинником духовного здоров’я, оптимізму, життєвої сили населення. Безперечно, на життєздатність населення впливають і соціальні чинники, т.зв. “рівень життя” з основними його компонентами – добробутом, здоров’ям, освітою, а також соціальна реалізація особистості, успіх. Однак досвід сучасної цивілізації, в якому все чіткіше вимальовуються духовні проблеми і недуги (хронічна втома, депресії, відчуження, соціальна апатія і соціальні недуги тощо) засвідчує, що саме соціальні чинники нерідко є дестабілізуючими щодо життєздатності, остільки здобування високого рівня життя часто виснажує і спустошує людину, руйнуючи її екзистенціальну сутність. З іншого боку, для сучасних індустріального та постіндустріального суспільств, все більше характерною є потреба населення у спілкуванні з дикою природою з метою відтворення своїх життєвих сил.
Чи має сучасне довкілля Карпатського регіону позитивний вплив на населення? Настільки живильними є емоції, які отримує сільський житель від спілкування з природою? Для отримання відповіді на ці та низку інших запитань, нами було проведено анкетне опитування 400 жителів Карпатського регіону (по 200 респондентів з гірської і рівнинної територій). Репрезентативність інформації забезпечила спрямована вибірка (опитувались респонденти з однаковою статево-віковою і соціальною (освітньою) ознакою. Остільки в релігійному відношенні Карпатський регіон одноманітний, то вплив віросповідання на відповіді малоймовірний.
Проблема гуманістичного потенціалу ландшафту як природно-антропоген-ного (природно-культурного) комплексу активно розробляється географами з другої половини ХХ століття, що пов’язано з інтенсивною зміною людською життє-діяльністю ландшафтної сфери Землі. На пострадянському просторі рух за гума-нізацію ландшафтних досліджень розпочався на зламі ХХ–ХХІ століть значною мірою під впливом ідеї географічного походження етносів Л. Гумільова. В Росії проблема взаємин природи і людини досліджується в рамках міждисциплінарної науки – етнічної екології (Козлов, 1991).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Гірські ландшафти та їхній вплив на життєздатність горян.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок