Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Залежність клімату від широти, підстиляючої поверхні, циркуляції атмосфери. Типи повітряних мас

Залежність клімату від широти, підстиляючої поверхні, циркуляції атмосфери. Типи повітряних мас

Назва:
Залежність клімату від широти, підстиляючої поверхні, циркуляції атмосфери. Типи повітряних мас
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,21 KB
Завантажень:
194
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Залежність клімату від широти, підстиляючої поверхні, циркуляції атмосфери. Типи повітряних мас


1. Залежність клімату від географічної широти,
підстилаючої поверхні, циркуляції атмосфери
Клімат — це багаторічний режим погоди, властивий певній місце-вості. Він формується під впливом трьох найважливіших чинників: при-току на Землю сонячної радіації, атмосферної циркуляції і характеру підстилаючої земної поверхні.
Клімат залежить від географічної широти, тому що вона визначає кут падіння сонячних променів, а значить — приплив на Землю соняч-ної радіації. Цей чинник став причиною появи на планеті п'ятьох тепло-вих поясів — жаркого, двох помірних і двох холодних.
Циркуляція атмосфери — не менш важливий чинник, який утво-рює клімат, оскільки повітряні маси, що переміщуються (теплі або хо-лодні, сухі або вологі), спроможні сформувати усередині теплового по-ясу різноманітні режими погоди (тобто клімати). На глобальному рівні загальна .циркуляція атмосфери призводить до утворення поясів висо-кого (у тропічних широтах і полярних областях) і низького (в екваторі-альній смузі й помірних широтах) тиску.
Кліматичні пояси Землі (екваторіальний, субекваторіальні, тропічні і т. д.) — приклад спільної дії двох факторів — надходження сонячної радіації і планетарної атмосферної циркуляції.
Як приклад циркуляції повітряних мас, що призводять до форму-вання клімату на регіональному рівні, можна назвати мусони — вітри, що змінюють свій напрямок два рази на рік. Літній мусон, дме з океану на сушу, а зимовий — навпаки.
Підстилаюча поверхня — це своєрідний фон, на якому відбувається перерозподіл тепла і вологи, це важливий кліматотвірний чинник. Так, висота місцевості над рівнем моря впливає і на кількість опадів (у горах їх випадає більше, ніж на прилягаючих рівнинах), і на температуру по-вітря (чим вище, тим холодніше), У результаті в горах формується ви-сотна кліматична поясність.
Гори можуть перешкоджати проникненню холодних повітряних мас (наприклад, Кримські гори захищають Південний берег Криму від хо-лодного повітря північних широт. Гімалаї — приклад гір, що перешкод-жають проникненню вологих повітряних мас усередину материка.
На клімат впливають і прибережні течії. Так, холодна Бенгельська те-чія біля берегів Африки стала причиною утворення тропічної пустелі Наміб. У залежності від характеру підстилаючої поверхні (океан або суша) формуються морські і континентальні типи клімату.
2. Повітряні маси. Типи повітряних мас та їх рухи
Повітряні маси — великі об'єми повітря з тропосфері, що характе-ризуються відносно однорідними властивостями (однорідні за темпера-турою, вологістю) і рухаються як одне ціле.
На Землі виділяють 4 зональних типи повітряних мас.
Екваторіальне повітря — повітряні маси, що утворюються в смузі зниженого тиску. Вони мають високі температури і велику вологість.
Тропічне повітря — повітряні маси, що утворюються в смузі висо-кого тиску. Континентальне тропічне повітря формується над тропічни-ми пустелями. Воно має високу температуру, низьку відносну вологість. Морське тропічне повітря утворюється над океанами. У нього високі тем-ператури і вологість.
Помірне повітря— повітряні маси, що утворюються помірних широтах. Морське помірне повітря формується в областях низького тис-ку над океанами, вологість його велика. Західними вітрами і циклона-ми воно переноситься далеко всередину материків, приносячи із собою опади. Континентальне помірне повітря формується над материками. Його властивості по сезонах неоднакові: улітку повітря має досить ви-соку температуру І може містити достатньо вологи, взимку воно холод-не й сухе.
Арктичне (антарктичне) повітря — повітряні маси, що утворю-ються над Арктикою й Антарктидою в області високого тиску. Континен-тальне арктичне (антарктичне) повітря має, вкрай низькі температури і невелику вологість. Морське арктичне (антарктичне) повітря трохи тепліше, містить більше вологи.
Між основними зональними типами повітряних мас виникають го-ловні кліматичні фронти: арктичний, полярний, тропічний.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Залежність клімату від широти, підстиляючої поверхні, циркуляції атмосфери. Типи повітряних мас

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок