Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Вернакулярні ландшафтні регіони Eкраїни

Вернакулярні ландшафтні регіони Eкраїни

Назва:
Вернакулярні ландшафтні регіони Eкраїни
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,08 KB
Завантажень:
42
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Вернакулярні ландшафтні регіони Eкраїни


Проблему районування в ландшафтознавстві відносять до числа відносно добре розроблених. Основний напрямок розроблення цієї проблеми полягає у пошуку принципів і методів ландшафтного районування, складання на їхній основі відповідних схем районування, які вважають за наукові та об’єктивні [3]. Питання ж того, як окремі люди та їхні спільноти сприймають та членують територію на регіони, специфічні на їхній погляд за ландшафтними рисами, лишається недостатньо розробленим. У ландшафтознавстві гуманістичного напряму виконано низку досліджень із сприйняття людиною ландшафту [8,5], а в поведінковій географії – регіонів [1,7,6]. Однак не з’ясованим лишається те, як окремі індивіди та групи формують свої уявлення щодо ландшафтного різноманіття великих за розмірами територій і як вони виділяють регіони, які сприймаються як цілісні та своєрідні за ландшафтними особливостями. В попередній публікації розглянуто, як окремі індивіди членують територію України на її регіони [2]. У цій статті увагу зосереджено на районуванні території України не окремими індивідами, а соціальними групами.
Кожна людина має власне уявлення про ландшафтний устрій певної території й, зокрема, щодо її поділу на ландшафтні регіони. Уявлення людини про цей устрій отримало назву ментального районування і є суто індивідуальним. Незважаючи на цю індивідуальність, можна вести мову і про групове ментальне районування території, тобто про деякий неформально узгоджений погляд групи людей на те, як певна територія поділяється на специфічні регіони. Вільбур Зелінські для таких регіонів запропонував термін “вернакулярні регіони” й визначив їх як території, що сприймаються такими, що відзначені індивідуальними рисами людьми, що тут живуть, та\чи людьми поза межами цього регіону [7]. Схему таких регіонів мож-
на називати вернакулярним районуванням, а, якщо ці регіони виділяють не за соціальними, економічними, історичними чи іншими ознаками, а лише за ландшафтними – то вернакулярним ландшафтним районуванням.
Вернакулярне районування не варто розглядати як деяку штучну схему районів, як “середню арифметичну”, одержану від узагальнення множини індивідуальних ментальних карт певної території. Воно має глибше підґрунтя. Справді, уявлення людини про регіональний устрій певної території формується під впливом багатьох чинників. Частина з них має суто індивідуальну природу (вік, стать, вибірковість та інші особливості пам’яті, риси характеру тощо), однак більша частина цих чинників має соціальну природу, або ж соціально опосередковані. До таких чинників слід віднести соціальне оточення людини, пріоритетні в певному середовищі морально-етичні норми, особливості соціалізації індивіда (зокрема, освіта та виховання), наявні в певному соціумі погляди на світ і на його регіони тощо. На формування регіональних уявлень суттєво впливають такі соціальні інституції, як мас-медіа та реклама (у випадку формування уявлень про ландшафтні регіони особливу роль відіграє реклама зі сфери туристичного бізнесу). Нарешті, особливості самого ландшафтного устрою території впливають на те, що людьми зовсім різного соціального статусу та соціальної належності певні регіони будуть виділятися як специфічні (наприклад, гірські ландшафти Криму та Карпат настільки своєрідні, що їх виділяють як специфічні).
Отже, те, що в сприйнятті багатьма людьми ландшафтного устрою деякої території є деяка спільна частина (вернакулярні ландшафтні регіони та схема їхнього районування), мають значення принаймні дві групи чинників: соціальна спільність людей та реальні відмінності регіонів за їх ландшафтами. Відтак, якщо ментальна карта відображає індивідуальне сприйняття людиною території та є суб’єктивною, то вернакулярні регіони та вернакулярне районування за суто суб’єктивні вважати не можна. Вони об’єктивні в тому відношенні, що, по-перше, відображають деякі реально існуючі в суспільстві уявлення, а по-друге, – регіональне різноманіття ландшафтів території.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Вернакулярні ландшафтні регіони Eкраїни

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок