Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Гумус, колоїди ґрунту

Гумус, колоїди ґрунту

Назва:
Гумус, колоїди ґрунту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,43 KB
Завантажень:
321
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Органічна речовина ґрунту (джерела гумусу в ґрунті), склад та властивості гумусу.
Природа ґрунтового гумусу і його утворення, хімічний склад .
Органічна частина твердої фази грунту складається з органічних решток (коренів, надземного опаду, численних організмів: бактерій, грибів, актиноміцетів, водоростей, хребетних і безхребетних тварин) та гумусу: маси органічних речовин темного кольору, яка рівномірно пронизує мінеральну частину грунту.
Джерелом гумусу є органічні залишки вищих рослин, мохів, лишайників, мікроорганізмів і тварин, що живуть у грунті. Залишки зелених рослин надходять у грунт у вигляді надземного опаду й відмираючої кореневої системи. Найсуттєвіше джерело органічної речовини грунту – рослинність, яка крім того, мобілізує мінеральні речовини й акумулює запас потенційної енергії та ліофільних елементів у надземних і підземних органах рослин і в їх рештках у грунтах.
Потрапляючи у грунт, органічні решки піддаються різним механічним, біохімічним і фізико-хімічним перетворенням. Ґрунтовий перегній – це продукт розкладу рослинних і тваринних решток та їх синтезу, внаслідок утворення сполук набагато складніших ніж вихідний матеріал. Отже, перетворення органічних решток являє собою сукупність різних процесів: розкладу до повної мінералізації з утворенням вуглекислого газу і води, синтезу більш складних органічних сполук із простих, і нарешті, до синтетичних процесів іншого характеру, в результаті яких продукти розкладу піддаються частковому окисненню, полімеризації, ущільненню, сполученню один з одним. В результаті в грунті утворюються нові речовини, що не містяться ні у вихідних рослинних рештках, ні в продуктах мікробного синтезу. Сукупність явищ перетворення рослинних решток у гумусові кислоти називаються гуміфікацією.
Хімічний склад гумусу: до складу входить С, Н, N, О, Р і цілий ряд інших елементів. Хімічний склад гумусу зв’язаний із складом вищих рослин, які дали йому початок і зв’язано з характером дії мікроорганізмів. Значну роль відіграють умови, в яких відбувається цей процес. Такі речовини як воски, смоли розкладаються або зовсім не розкладаються (наприклад, янтар у Прибалтиці – застигла смола лісів третинного періоду).
Хімічний склад гумусу дуже мінливий. Отже, утворення гумусу являє собою сукупність ряду біологічних процесів, які можуть бути об’єднані в 2 групи: процеси розкладу органічної речовини і процеси синтезу нових високомолекулярних гумусових сполук. Ці процеси йдуть безперервно і в залежності від умов середовища.
Залежно від умов, швидкість розкладу органічних решток може бути різною,, тому й неоднаковим буде вміст гумусу в грунті. Хімічний склад органічної речовини гурту дуже складний. У ньому виділяють 4 групи сполук, що розрізняються за походженням:
Гумусові речовини (специфічна органічна речовина грунту);
Сполуки, що виникли в процесі мікробного синтезу і входять до складу живих, а також відмерлих, ще не розкладених мікроорганізмів;
Органічні сполуки, що входять до складу нерозкладених рослинних і тваринних решток;
Проміжні продукти розкладу сполук, що входять до двох попередніх груп.
Гумусові речовини – це продукт гуміфікації, який являє собою гетерогенну полідисперсну систему високомолекулярних азотовмісних сполук кислотної природи. Поділяються на три групи за способом розділення: гумінові кислоти, фульвокислоти і гуміни.
Найважливіша властивість гумусу – його колоїдність.
Колоїдний гумус грунту О.Н. Соколовський поділив на 2 форми: активну й пасивну.
Активний гумус – це частина грунтового гумусу, яка здатна переходити в розчин після заміни в грунті поглинутого кальцію на натрій. Цей процес називають пептизацією. Активним він називається тому, що здатний брати участь в утворенні гуртової структури.
Пасивний гумус – частина гумусу, яка навіть після заміни в грунті поглинутого кальцію натрієм не переходить у рухливий стан, що пептизується. Вона не бере участь в утворенні ґрунтової структури, не переходить до розчину, але зумовлює водостійкість структури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Гумус, колоїди ґрунту

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок