Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Фізико-географічний огляд Азії

Фізико-географічний огляд Азії

Назва:
Фізико-географічний огляд Азії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,36 KB
Завантажень:
102
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Фізико-географічний
огляд Азії


1. Азія. Загальна характеристика.
Особливості геологічної будови і рельєфу
Азія — найбільша частина світу, яка займає майже 30% площі суші — 43,4 млн км2. Від арктичних островів на півночі до індоне-зійських островів на півдні Азія простяглася на 10 тис. км. Більш ніж на 9,5 тис. км Азія витягнута із заходу на схід — від мису Баба на п-ові Мала Азія до мису Дежньова на Чукотському п-ові.
Азія — єдина частина світу, що омивається водами всіх чотирьох океанів, проте вплив їх обмежений. Розміри Азії обумовили континентальність і різку континентальність клімату її внутрішніх областей.
Серед інших частин світу Азія виділяється великою контрастністю рельєфу, що пов'язано зі складною геологічною її будовою.
Найдавніші ділянки Азії — докембрійські платформи, як і в інших материків. Але на відміну від інших континентів, що формувалися навко-ло одного давнього платформеного ядра, в Азії таких ядер декілька: Си-бірська, Китайська, Аравійська та Індостанська платформи.
В Азії проходили всі етапи гороутворення — байкальський, каледонський, герцинський (усі в палеозої). Гори байкальської складчастості розташовані в районі Байкала. Каледонські і герцинські гори мали потім різну долю. Одні з них зруйнувалися і перетворилися в пенеплен («майже рівнину»), наприк-лад, Казахський дрібносолковик. Другі занурилися на дно моря, покрилися; осадовою товщею і стали основою (складчастим фундаментом) молодих плат-форм — Західно-Сибірської, Туранської (у рельєфі їм відповідають одной-менні низовини). Треті були зруйновані, але в епоху альпійської складчас-тості відродились, тобто були підняті, іноді на дуже велику висоту (Тянь-Шань), іноді менш високо (Урал, хребти Південного Сибіру).
Мезозойська складчастість призвела до утворення гір на сході Азії — від Чукотки до Малаккського п-ва. Тут виділяються хребти Сіхоте-Алінь, Черського, Верхоянський та ін,
В епоху альпійської складчастості (кайнозой) виник величезний Аль-пійсько-Гімалайський пояс. До молодих гір цього поясу належать Кав-каз, Памір, Гімалаї, Копетдаг та ін., до нагір'їв — Малоазіатське, Вірменське, Іранське. У кайнозої сформувалися і западини, що зараз займають низовини — Месопотамська, Індо-Гангська та ін.
Зараз активне гороутворення відбувається на стику Євразійської і Тихоокеанської плит. Вершини гір, як правило, є вулканами (Ключевська Сопка, Фудзіяма і багато ін.)
2. Азія. Внутрішні води, їх розподіл по території.
Живлення та водний режим великих річкових і озерних систем
Азія має найбільше великих рік. Тільки азіатські ріки несуть свої води до всіх чотирьох океанів Землі. Водночас, майже 40% території Азії належить до басейну внутрішнього стоку. Цьому сприяють і кліматичні особливості (сухість внутрішніх частин Азії), і особливості рельєфу (на-явність великих улоговин).
Ріки басейну внутрішнього стоку або губляться в пісках великих пу-стель, або несуть свої води в озера. Найбільші з таких рік — Амудар'я і Сирдар'я, що починаються високо в горах. На рівнинах їхню воду роз-бирають на зрошення, через що ці ріки вже не впадають в Аральське море, як це було в недавньому минулому.
До басейну Північного Льодовитого океану належать Об, Єнісей, Лена. Найдовша з них — Лена (4400 км), найбільша по площі басейну — Об (близько 3 млн км2), найповноводніша — Єнісей. Основну масу води ці ріки пропускають під час весняної повені.
Ріки басейну Тихого океану живляться переважно мусонними доща-ми.'Найбільші ріки басейну — Амур, Хуанхе, Янцзи.
Каламутні темні води Амура розливаються після літніх мусонних дощів. На початку осені на узбережжя обрушуються тайфуни зі злива-ми, і ріка розливається на десятки кілометрів.
Хуанхе — друга за довжиною ріка Азії (4845 км) — починається в горах, у середній течії перетинає лесове плато. Лес — пилювата гірська порода жовтого кольору. Він обумовлює жовтий колір Хуанхе.
Янцзи — найдовша річка Азії (580.0 км). На відміну від Хуанхе, вона чиста, глибока і придатна для судноплавства від гирла до підніжжя гір.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Фізико-географічний огляд Азії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок