Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Використання цифрових моделей земної поверхні для аналізу перебудови гідрографічної мережі (на прикладі басейнів річок Говтви та Полузери) 

Використання цифрових моделей земної поверхні для аналізу перебудови гідрографічної мережі (на прикладі басейнів річок Говтви та Полузери) 

Назва:
Використання цифрових моделей земної поверхні для аналізу перебудови гідрографічної мережі (на прикладі басейнів річок Говтви та Полузери) 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,17 KB
Завантажень:
444
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
Використання цифрових моделей земної поверхні для аналізу перебудови гідрографічної мережі (на прикладі басейнів річок Говтви та Полузери) 


Басейн р. Говтва привернув до себе увагу унікальними рисами своєї будови ще під час детального геоморфологічного картування, що входило у комплекс детальних дистанцій досліджень. Дешифрування аерознімків показало, що у будові долинно-терасового комплексу річки можна спостерігати значні невідповідності між її сучасною водністю та шириною палеорусла (рис.1.). Так, середньостатистичні витрати води р. Говтва складають 2,2м3/с, але зафіксовані факти короткотривалого збільшення витрат води до 690м3/с під час весняних повеней /ххххРайнув/. Площа басейну річки дорівнює усього 1,6 тис. км2. При теперішніх витратах води середня ширина русла складає 10-15 м. Влітку місцями вона пересихає. У той же час, в будові долини збереглися на рівні сучасної заплави палеорусла ширина яких на деяких ділянка досягає 400 м.  
Рис.1. Фрагмент аерознімку та топографічної карти відрізку долини р. Говтва (10 км вище впадіння у р. Псел) 
Унікальність цього явища полягає у тому, що на сучасній заплаві фактично існували дві різні річки з суттєво різною водністю та параметрами русла. Співставлення параметрів палеорусла р. Говтва з параметрами русел сучасних річок показало, що така ширина русла спостерігаються тільки на Дніпрі (на кордоні з Білоруссю). Але витрати води Дніпра є на рівні 500 м3/с, а площа його басейну за межами України складає 500 тис. км2 /ххххПаз/. Для порівняння можна вказати, що середня ширина русел таких річок як Прип’ять та Десна в межах України складають 200 м та 150 м. Виходячи з цих співставлень можемо констатувати, що є велетенська диспропорція між площею басейну, шириною палеорусла та сучасною водністю р. Говтва.
Обстеження усього межиріччя річок Псла та Ворскли показало, що невідповідність між сучасною водністю річок та шириною палеорусел існує не тільки на р. Говтва та її притоках, але й р. Полузери, басейн якої також є ізольованим. Між собою басейни двох річок сполучаються мертвою долиною /замор/, днище якої є приблизно на 10 м (абс. вис. 92-95 м), є вищим від заплави р. Полузери (абс. вис. 83-86 м). Ширина палеорусла р. Полузери досягає 250 м при площі басейну 0.8 тис. км2 і витратах води усього 0.6 м3/с /Паз/.
Від початку стало зрозумілим, що традиційні уявлення про зв’язок змін водності річок з періодом танення льодовиків /хххх/ не можуть бути застосованими для цього випадку. По-перше, вікові розбіжності, танення льодовиків пов’язується з кінцем дніпровського періоду, а вік заплави традиційно вважається голоценовим. Розрив у часі перевищує 100 тис. років. По-друге, детальне цілеспрямоване обстеження басейну р. Говтви показало, що він є повністю ізольованим і слідів надходження додаткової води з поза його меж у рельєфі не виявлено /хххх/. Розширення території досліджень та аналіз літератури показали, що подібні явища характерні практично для усіх річок лівобережжя України та прилеглих районів Росії /хххх/. Пояснення цьому було знайдено у існуванні в період останнього Валдайського зледеніння в межах лівобережної України стаціонарної льодової шапки, танення якої призвело до вивільнення значної кількості води та забезпечення короткотривалої високої водності малих річок /хххх/.
Але найбільш несподіваними були результати аналізу візуалізованої цифрової моделі поверхні землі (. usgs.gov/landdaac/gtopo30 ). Фрагмент її зображення на межиріччя річок Хоролу, Псла та Ворскли вміщено на рис.2. Існує кілька варіантів цифрової моделі земної поверхні, але у цій роботі використані демонстраційні версії з точністю горизонтальної прив’язки від 100 м до 1 км. Точність вертикальної прив’язки є кращою за 1 м. Як показала практика досліджень, така точності є цілком прийнятною для вирішення наукових проблем. Точність горизонтальної прив’язки комерційних версій, які можуть використовуватися при виконанні високоточних топографо-геодезичних роботах досягає 1 м.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Використання цифрових моделей земної поверхні для аналізу перебудови гідрографічної мережі (на прикладі басейнів річок Говтви та Полузери) 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок