Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Трансформація грунтів Полісся

Трансформація грунтів Полісся

Назва:
Трансформація грунтів Полісся
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,84 KB
Завантажень:
147
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Трансформація грунтів Полісся


Дерново-карбонатні ґрунти (рендзини) Малого Полісся – це інтразональні біолітогенні ґрунти, які утворилися в умовах промивного типу водного режиму під одночасною дією деревної і трав’яної рослинності на продуктах елювіогенези щільних карбонатних порід. За генетичною природою ці ґрунти не мають аналогів в Україні, що зумовлює потребу й актуальність їхнього вивчення, особливо в природно-антропогенних умовах.
Оскільки мінеральна частина ґрунту значно консервативна, то на підставі результатів валового профільного аналізу можна говорити про тенденцію розвитку елементарних ґрунтотворних процесів, які відбуваються в профілі ґрунту, причому як реліктових, так і сучасних [2, 6, 7].
Об’єктом нашого дослідження є модальні дерново-карбонатні ґрунти (рендзини), сформовані на продуктах елювіогенези крейдяного мергелю у межах Підподільського і Радехівського природних районів Малого Полісся, які впродовж 45 останніх років використовували у сільськогосподарському виробництві за умов інтенсивного землеробства.
Мета досліджень – визначення характеру і напряму сучасних трансформаційних процесів мінеральної частини дерново-карбонатних ґрунтів на підставі порівняльного аналізу відносного вмісту хімічних елементів у ґрунтовому профілі, молярних співвідношень, показників “чинника вилуговування”, вмісту конституційної води та коефіцієнта зміни силікатної частини рендзинів.
Апріорі можна стверджувати, що довготривале сільськогосподарське використання рендзин Підподільського і Радехівського природних районів Малого Полісся переважно як орних земель призведе до інтенсифікації процесів внутрішньоґрунтового звітрювання, одним із наслідків якого є процес розчинення і вилуговування карбонатів.
Характерною особливістю профільного розподілу елементного складу мінеральної частини досліджуваних ґрунтів є майже рівномірне збільшення відносного вмісту зверху
донизу півтораоксидів Al і Fe та лужноземельних основ. Поряд з цим простежується слабко виражена тенденція до диференціації профільного розподілу SiO2. Це виявляється у відносному накопиченні кремнезему на глибині 32(35)?45 см, тобто у перехідному гумусовому горизонті рендзинів як Підподільського, так і Радехівського природних районів за одночасної відносної втрати з цього горизонту силікатних Ca і Mg та частково лужноземельних основ.
Виявлений перерозподіл силіцію, кальцію, магнію та частково лужноземельних основ у ґрунтовому профілі рендзинів двох природних районів опосередковано свідчить про інтенсифікацію процесів внутрішньоґрунтового звітрювання в середній частині профілю цих ґрунтів. Відомо, що одним із наслідків такого звітрювання є процес розчинення і вилуговування карбонатів.
Обчислені нами значення молярних співвідношень засвідчують неоднорідність хімічного складу мінеральної частини ґрунту і деяку диференціацію профілю дерново-карбонатних ґрунтів території дослідження.
Молярні співвідношення SiO2/Al2O3, SiO2/Fe2O3, SiO2/R2O3 свідчать про відносну втрату Fe2O3 та Al2O3 у верхній і середній частинах (0?45 см) профілю рендзинів, оскільки їхні значення у межах цих частин значно розширені: 21,17?22,63 для SiO2/Al2O3 і 74,18?127,00 для SiO2/Fe2O3. У перехідному гумусованому горизонті досліджуваних ґрунтів на глибині 50(55)?60(65) см молярні співвідношення звужуються і їхні значення змінюються від 12,76 до 16,80 для SiO2/Al2O3 і від 52,44 до 54,55 для SiO2/Fe2O3. Найзбагаченішою на півтораоксиди Al і Fe є верхня частина незміненої ґрунтотворної породи, що опосередковано засвідчує мінімальний (у межах цієї частини генетичного профілю рендзинів) прояв процесів внутрішньоґрунтового звітрювання. Крім молярних співвідношень для півтораоксидів, розраховано молярні співвідношення для лужноземельних металів: K2O+Na2O/Al2O3 і CaO+MgO/Al2O3, і на підставі їхніх значень обчислено чинник вилуговування [8]. Отримані показники свідчать про вилуговування Ca2+ і Mg2+ стосовно Al2O3 в межах усієї дрібноземистої частини ґрунтового профілю рендзинів як Підподільського, так і Радехівського природних районів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Трансформація грунтів Полісся

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок