Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Антропогенізація нагірних дібров Поділля

Антропогенізація нагірних дібров Поділля

Назва:
Антропогенізація нагірних дібров Поділля
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,51 KB
Завантажень:
343
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Антропогенізація нагірних дібров Поділля


На початку ХХІ ст. ландшафти Поділля суттєво змінені, а їх корінних представників – дібров, не збереглося зовсім. Саме діброви, як „візитна картка ” Поділля, потребують більш детальних досліджень, для подальшого їх відновлення та використання. Серед дібров, у першу чергу необхідно виділити нагірні діброви, що мають найвищий бонітет і в процесі антропогенізації зазнали найбільших змін, особливо в XVII-XIX ст.
Процес антропогенізації лісів Поділля вивчали Ф.К. Арнольд, який дослідив історію лісівництва в Росії і в тому числі Поділлі, яке входило на той час до її складу [1], П.Г. Вакулюк прослідкував історію господарського освоєння лісів України [4], Г.І. Денисик розглянув лісові антропогенні ландшафти Правобережної України, зокрема й антропогенізацію дібров Поділля [8,9], Г.І. Редько та В.П. Шлапак описали освоєння лісів Поділля для потреб флоту Російської імперії [11], цікаві дані є в працях С.А. Генсірука, П.С. Погребняка, В.І. Білоуса, які розглядали ліси України й Поділля, зокрема, в історико-географічному аспекті їх освоєння [2,3,7,].
Метою цього дослідження є висвітлення періодів, у яких відбувалося освоєння Поділля і разом з тим знищення лісів.
У часи мезоліту та неоліту друга половина ІХ тис. до н.е. та початок ІV ст. до н.е, виготовлення знарядь для обробки дерева набуло широкого поширення на Поділлі. Саме в мезоліті продовжується вдосконалення техніки обробки кременю, людина навчилася виготовляти вузькі й тонкі, до 1 мм, мікролітичні пластинки, які були потрібні для виготовлення вкладишевих знарядь. Розвиток та вдосконалення різноманітних знарядь праці призвів, у свою чергу, до появи досконалих знарядь для обробки дерева – тесел і сокир. Вдосконалена техніка обробки сприяло інтенсивному розвитку деревообробних інструментів та освоєнню, хоч і не в значній мірі, заліснених територій, що знаходились недалеко від річок [5]. Кларк (J.G.D. Klark, 1959) пише: – „... якби ми змогли здійснити політ на літаку над Європою в часи мезоліту ... то побачили лише б суцільні ліси, де присутність людини можна було б виявити лише по цівочці диму від вогнища якої-небудь стоянки, або купки хибар чи то шалашів на березі річки чи древнього озера...” [10].
Найбільшу кількість перших мезолітичних стоянок на Поділлі археологами було виявлено на схилах Дністра та Південного Бугу (стоянки оселівського, вороцевського, старунського та інших типів) [5]. До цих місцевостей приурочені й нагірні діброви. Можна припустити, що вже в мезоліті найінтенсивніше використовувалась деревина саме тих нагірних дібров, які проростали недалеко від людських поселень.
У часи інтенсивного розвитку підсічно-вогняного землеробства (неоліт, мідний та бронзовий віки – IV-початок І тис до н.е.) відбувалось поступове наростання антропогенного впливу на нагірні діброви Поділля, але цей вплив мав локальний характер. Археологічні дані свідчать, що вже в І тис. до н.е. територія Поділля була досить густо заселена людьми. Більшість поселень розміщувалися в заплавах річок, які заливаються тепер водою, на терасах та схилах.
У неоліті лісостепові племена переходять до нових „відтворювальних” форм господарства – землеробства і скотарства. Знахідки глиняного посуду буго-дністровських ранньонеолітичних поселень (друга половина VI-V тис. до н.е.) на Поділлі, свідчать про помітне збільшення стоянок давніх людей та початок досить інтенсивного освоєння навколишніх заліснених територій, особливо в районі середньої течії Дністра та Південного Бугу. Доказом цього є археологічні знахідки посуду і розрізи локального поширення опідзолених чорноземних грунтів, на яких колись росли діброви [5].
У ХІ-ІХ столітті до н.е. у межах Лісостепу почалося масове використання заліза. Перехід до використання цього металу зіграв суттєву роль в історії лісів. Вироби із заліза дали людині знаряддя такої твердості і гостроти, яким не міг протистояти жоден з інших відомих тоді металів. Завдяки їх застосуванню стало можливим збільшити площі під рільництво, розчищаючи залізними сокирами ліси під ріллю, використовувати залізний плуг для ефективнішої обробки цілини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Антропогенізація нагірних дібров Поділля

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок