Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Ерозія басейну Південного Бугу (у межах Хмельницької області)

Ерозія басейну Південного Бугу (у межах Хмельницької області)

Назва:
Ерозія басейну Південного Бугу (у межах Хмельницької області)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,04 KB
Завантажень:
489
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Ерозія басейну Південного Бугу (у межах Хмельницької області)


Протягом усього історичного періоду провідним фактором розвитку ерозійних процесів у басейні Південного Бугу в межах Хмельницької області була господарська діяльність людини. Антропогенний вплив порушив складну систему взаєморегулювання між розчленованим рельєфом, нестійкими до розмиву лесами та сформованими на них ґрунтами, опадами зі значним ерозійним індексом та природною рослинністю. Вирубування лісів призвело до зміни гідрологічного режиму не тільки ділянок під вирубками, а й їхніх околиць, тривале розорювання земель, застосування важкої агротехніки – до зміни фізико-хімічних, фізичних властивостей ґрунтів, їхнього водного та повітряного режимів, зміна рослинного покриву – до зниження проекційного покриття та зменшеного надходження біомаси. Ці зміни спричинюють зменшення протиерозійної стійкості ґрунтів та пришвидшення розвитку процесів ерозії, а еродований ґрунтовий покрив є вразливішим до зовнішніх впливів. Повільну геологічну ерозію, (за якої змитий ґрунтовий покрив відновлюється у безперервному процесі ґрунтотворення), змінила прискорена. Чим триваліший та інтенсивніший процес антропогенного впливу на територію, тим відчутніші зміни він спричиняє.
Антропогенний вплив на розвиток ерозійних процесів вивчало багато вітчизняних (І.П. Ковальчук, Г.І. Денисик, М.Ю. Гродзинський, Р.С. Трускавецький) та зарубіжних учених (М.Н. Заславський, В.М. Голосов, Л.М. Ганжара, І.С. Кауричєв), він висвітлений з позицій ґрунтознавства, геоморфології, ландшафтознавства, екології, агрономії. Висловлюють різні думки щодо місця антропогенного чинника серед ерозійних факторів. Господарську діяльність людини І.С. Кауричєв уважає головною причиною розвитку прискореної ерозії, а Ф.Н. Мильков – тільки дестабілізувальним фактором геосистеми. Вплив господарської діяльності людини на розвиток ерозійних процесів в усі історичні періоди розглянули Г.І. Денисик [4] в огляді антропогенних ландшафтів
Правобережної України та І.П. Ковальчук у регіональному еколого-геоморфологіному аналізі на підставі вивчення умов та факторів розвитку ерозійно-акумулятивних процесів у басейнах річок заходу України [8].
Ми спробували розділити весь період освоєння території досліджень за ступенем антропогенного впливу на розвиток ерозійних процесів. У градації враховували такі критерії: зміну природної рослинності та лісистості території, розораність, використання сільськогосподарських знарядь праці та техніки і їхня ефективність під час обробітку землі, вплив різних землеробських систем на властивості ґрунту, структуру сільськогосподарських угідь та посівних площ, відсоток еродованих земель.
Південний Буг
Методика вивчення динаміки та інтенсивності ерозійних процесів охоплювала:
аналіз картограми еродованих земель, складеної на підставі карти ґрунтів України масштабу 1:200 000 (1967) та власних польових і напівстаціонарних досліджень, проведених у 90-х роках ХХ ст.;
районування території за ступенем ураження ерозійними процесами;
розрахунок інтенсивності ерозійних процесів для кожного виділеного району на ключових ділянках методом порівняння різночасових описів морфологічних ґрунтових профілів та фізико-хімічних аналізів ґрунту;
ознайомлення з історією використання полів кожної ключової ділянки для вивчення впливу різної тривалості сільськогосподарського використання території на динаміку ерозійних процесів.
Для визначення тривалості й інтенсивності антропогенного впливу досліджували історію освоєння території за археологічними, літописними та архівними джерелами.
Заселення Верхнього Побужжя розпочалося в мезоліті, про що свідчать поширені на території стоянки та могильники цієї епохи [1]. Зі зменшенням біологічних ресурсів первісна людина поступово освоювала мотичне землеробство та скотарство. Цей етап уже можна вважати початком процесу якісного впливу людини на довкілля. В епоху неоліту примітивне землеробство стало головним для Буго-Дністерської землеробської культури (VІІ–ІV тис.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Ерозія басейну Південного Бугу (у межах Хмельницької області)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок