Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Особливості розвитку процесів рельєфоутворення в умовах застійних вод

Особливості розвитку процесів рельєфоутворення в умовах застійних вод

Назва:
Особливості розвитку процесів рельєфоутворення в умовах застійних вод
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,56 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Особливості розвитку процесів рельєфоутворення
в умовах застійних вод


Однією з характерних рис сучасного рельєфу є наявність замкнутих западин. Найбільш часто їх походження пояснюється розвитком суфозійних процесів. Традиційно, виникнення суфозії пов’язується з двома чинниками, головним, із яких вважається рух підземних вод та специфічною будовою поверхневих відкладів. Вважається, що розвиток суфозії повстає у відкладах, де середній розмір пор перевищує розмір найдрібнішої фракції відкладів, при механічному усуненні матеріалу, або ці відклади вміщують певну частку матеріалу, який може бути вилуженим /1/.
Сьогодні цей механізм розглядається як універсальний і залучається до пояснення утворення замкнутих западин практично у всіх фізико-географічних зонах, при цьому не завжди береться до уваги головна вимога до розвитку суфозії – наявність руху підземних вод. Якщо ж з урахуванням цього чинника розглянути проблему утворення замкнутих западин Полісся, то не важко зауважити, що будова його ландшафтів, у більшості випадків, якраз і не відповідає головній умові. Дуже часто тут замкнуті западини, розташовані на практично плоских заболочених поверхнях, де практично відсутні умови, як для горизонтального так і для вертикального руху води.
Не виконання головної умови для розвитку суфозії ставить під сумнів коректність застосування традиційних теорій принаймні до частини території Полісся і змушує до пошуку нових механізмів, які б відповідали конкретним умовам, зокрема, відсутності руху підземних вод. На нашу думку, вирішення проблеми походження замкнутих западин Полісся лежить у площині розгляду підземних вод не як агента переносу фізичних мас, а як середовища, у якому фізичні маси переміщуються самостійно у розчиненому стані. Такий механізм утворення замкнутих западин може мати місце при наступних умовах:
Присутність здатних до вилуджування гірських порід (відклади морени, крейди та т.п.).
Присутність верств гірських порід із відносно високою пористістю (алювіальні та флювіогляціальні піски).
Можливість зміни фізичного стану розчинів, що зумовлює кристалізацію твердої речовини.
Розглянемо загальні принципи дії такого механізму переміщення фізичних мас на прикладі ділянка, яка розташовано на правому березі річки Стир між селами Маюничі та Іваничі. У сучасному рельєфі ця територія представляє собою практично плоску терасову рівнину, ускладнену розвитком мілких замкнутих западин. Складена рівнина переважно супісками та суглинками, місцями пісками. Сучасний рівень підземних вод, навіть при наявності розгалуженої дренажної системи знаходиться на глибині від 0.5 м до 1.5 м (дані по рівню води в каналах). Верхня частина геологічного розрізу, за спостереженнями у Рафалівському кар’єрі (східна околиця с. Іваничі) є наступною. Інтервал 25-10 метрів – базальти, інтервал 10-3 метрів – крейда, інтервал 3-0 метрів супіски, пісок. Причому, пісок виділяється субвертикальними границями у північно-західній частині кар'єру. По кольору супіски, близькі до кольору крейди, яка їх підстеляє. Саме безпосередній аналіз будови даної території і навів на думку, що утворення замкнутих западин відбувалося не шляхом вмивання мас гірських порід зверзу вниз, а шляхом їх переміщення знизу вверх і їх відкладення в порах піску, який в результаті цього поступово трансформувався у супісок та суглинок.
Механізм, за яким відбувається рух фізичних мас у застійних водах досить простий. Його початкова фаза відповідає традиційній схемі хімічного вивітрювання /2/. Атмосферні опади, збагачені окислом вуглецю атмосфери, а також окислом вуглецю, який утворюється в результаті гниття біомаси у ґрунті, з іншого боку, утворюють розчин вугільної кислоти Подальший розвиток процесу, на нашу думку, дещо відрізняється від традиційної схеми - рух іонів НСО3- у глибину відбувається разом з рухом води, в дійсності їх рух може відбуватися і без руху води, тобто, за рахунок дифузії, яка обумовлює рух іонів НСО3- у водному середовищі. При досягненні контакту з карбонатними відкладами вугільна кислота вступає з ними в реакцію
CaCO3+H++HCO3« Ca+++2HCO3--
Так само як і в попередньому випадку, іони кальцію та бікарбонату за рахунок дифузії рівномірно розподіляються у розчині, досягаючи таким чином зони промерзання (рис.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Особливості розвитку процесів рельєфоутворення в умовах застійних вод

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок