Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Водний режим ґрунтів

Водний режим ґрунтів

Назва:
Водний режим ґрунтів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,16 KB
Завантажень:
221
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
 
Реферат на тему:
Водний режим ґрунтів


Водний режим ґрунтів
Сукупність добових, сезонних і річних циклічних змін складу та стану компонентів ґрунту, які відбуваються у зв'язку з обміном речо-виною й енергією між ґрунтом і навколишнім середовищем, називаєть-ся ґрунтовим режимом. Виділяють водний, тепловий, повітряний, окисно-відновний, сольовий, поживний та інші режими. Типи водного й теп-лового режимів у великій мірі визначають характер ґрунтоутворен-ня, його енергетику і динаміку, а самі, в першу чергу, залежать від кліматичних характеристик території, де знаходиться ґрунт.
Водний режим грунту - це сукупність явищ надходження води в грунт, її переміщення, змін фізичного стану, втрати з грунту.
Основи вчення про водний режим ґрунтів і його типи закладені Г.М.Висоцьким (1899). До елементів водного режиму (балансу) на-лежать: поглинання, фільтрація, капілярне підняття, поверхневий стік, низхідний та боковий стоки, фізичне випаровування, десукція, замер-зання, розмерзання, кон-денсація води. Залежно від співвідношень цих явищ у ґрунтах складається тип водного режиму (ТЕР). Виникнення того чи іншого ТВР залежить від багатьох факторів: клімату, розташування ґрунту в рельєфі, водних властивостей грунту, рівня ґрунтових вод, наявність мерзлоти, характеру рослинності, діяльності людини.
Виділяють 14 типів водного режиму.
/. Мерзлотний водний режим властивий ґрунтам, які форму-ються в області багаторічної мерзлоти. Протягом більшої частини року ґрунтова вода знаходиться у твердому стані у вигляді льоду. У теплий період лід розмерзається зверху вниз і над мерзлим шаром утворюється надмерзлотна верховодка. Вода витрачається на випа-ровування, боковий стік, десукцію. Ґрунт постійно вологий. Протя-гом більшої частини вегетаційного періоду волога підтримується на рівні від найменшої до повної вологоємності і ніколи не буває ниж-чою від вологи в'янення (ВВ).
2. Водонасичений (водозастійний) режим характеризує болотні ґрунти атмосферного зволоження і деколи ґрунтового зволоження. Волога ґрунту зберігається протягом року в межах повної вологоє-мкості (ПВ) і тільки в посушливі періоди знижується до найменшої вологоємкості.
Періодично водонасичений (водозастійний) режим має місце
у болотних ґрунтах ґрунтового зволоження. Відповідно із сезонними
коливаннями рівня ґрунтових вод волога ґрунту варіює від повної
до найменшої вологоємкості, але в окремі періоди поверхневий
горизонт може висушуватись і нижче від найменшої вологоємкості.
Промивний режим властивий ґрунтам лісових зон тайги, во-логих субтропіків і тропічних лісів, помірних широколистяних лісів,
де річна сума опадів перевищує річну випаровуваність. Щорічно ґрун-това товща промочується до рівня ґрунтових вод, що забезпечує ви-нос продуктів ґрунтоутворення за межі ґрунтової товщі (рис.24). Ґрун-ти мають надлишок води.
5. Періодично промив-ний режим характерний для ґрунтів, які формуються при річній сумі опадів, що при-близно дорівнює річній випа-ровуваності. Це характерно для зони лісостепу з вилугуваними, типовими чорнозе-мами. Наскрізь вода прони-кає один раз в 10-15 років. Періодично (не щорічно) весь
профіль насичується водою до вологи найменшої воло-гоємкості. У нижній частині профілю періодично волога падає до вологи розриву ка-пілярів, а у верхній - до ВВ.
6. Промивний сезонно-посушливий режим характерний для територій з двома контрастними сезонами: дощового з вологістю ґрунту від ПВ до НВ і посушливого від ВРК до ВВ (тропічні вологі савани).
7. Непромивний режим властивий зонам, де середня річна нор-ма опадів менша від середньорічної випаровуваності (степ, посуш-лива савана). Ґрунтова товща промочується на глибину 0,5 2 м, нижче знаходиться шар із постійно низькою вологою. У верхній час-тині профілю відповідно з режимом опадів волога коливається в ме-жах від ПВ до ВВ, у нижній від вологи розриву капілярів (ВРК) до ВВ протягом року (рис.25).
8. Аридний (посушливий) – весь профіль ґрунту сухий протягом всьо-го року. Волога близька до ВВ або навіть нижча. Формуються напівпустельні ґрунти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Водний режим ґрунтів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок