Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Ландшафтно-екологічний менеджмент національних парків

Ландшафтно-екологічний менеджмент національних парків

Назва:
Ландшафтно-екологічний менеджмент національних парків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,22 KB
Завантажень:
494
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Ландшафтно-екологічний менеджмент національних парків


Формування мережі природоохоронних територій в Україні на перший план висуває завдання науково-обґрунтованого управління об’єктами природно-заповідного фонду. У світовій практиці така управлінська діяльність відома як менеджмент. Це поняття у науковій літературі розробляється уже майже століття й акцент, як правило, робиться на економічні аспекти управління. Особливий статус об’єктів природно-заповідного фонду потребує залучення до вирішення цієї загальнонаукової проблеми екологічних знань. Аналіз літературних джерел засвідчує, що розроблення поняття екологічного менеджменту є доволі новим напрямом і має спиратися на базові положення загальної теорії менеджменту.
Національний природний парк «Подільські Товтри»
З огляду на це ставиться завдання більш ширшого літературного огляду із загальної теорії менеджменту для виявлення можливостей її використання у вищесформульованій проблемі.
Термін „менеджмент” походить з англійської мови і означає – керувати, управляти. Трактування цього терміна дуже широке. Так, О. Кузьмін [6] подає його тлумачення за Оксфордським словником англійської мови:
спосіб та манера спілкування з людьми;
влада та мистецтво керівництва;
вміння та адміністративні навички організувати ефективну роботу людей;
органи управління, адміністративні одиниці, служби та підрозділи.
Англо-український словник [1] описує це поняття як „вміле поводження, ставлен ня”. На нашу думку, воно найбільш точно розкриває зміст екологічного, в т. ч. й ландшафтно-екологічного менеджменту.
Теорія менеджменту почала формуватися у самостійну наукову галузь після публікації книги Фредеріка Тейлора “Принципи наукового управління”, яка була видана у 1911 році в США.
Засновниками школи наукового менеджменту, крім Ф. Тейлора, є Френк і Лілія Гілберти та Генрі Гант. Представники цієї школи вважали, що досягнути підвищення ефективності виробництва можна за рахунок спостережень за ручною працею робітників, виконуючи заміри виконання певних видів робіт. Свої дослідження вони концентровували на принципах управління індивідуальною працею робітників [8].
Паралельно з Тейлором проблемою вдосконалення управління займався Макс Вебер. Він відшаровує окремий новий клас – бюрократів (чиновників, які управляли, керували виробничим персоналом) [8].
Засновником класичної (адміністративної) школи управління був Анрі Файоль (1920–1950), якого вважають основоположником функціонального підходу у мене-джменті. Метою цієї школи було розроблення універсальних принципів управління, дотримання яких мало забезпечити організації успіх. А. Файоль розглядав управління як універсальний процес, який складається з декількох взаємопов’язаних функцій: планування, організації, керівництва, координації і контролю [8].
Черговий етап розвитку менеджменту як науки характеризується тим, що людський чинник стає основним ресурсом економіки. Починає розвиватися школа людських відносин в управлінні. Її представниками були М. Фоллет, Е. Мейо, А. Маслоу й ін. Об’єктом їхніх досліджень стають відносини між керівниками і працівниками, а також між самими працівниками. Саме Мері Фоллет визначила менеджмент як „забезпечення виконання роботи з допомогою інших осіб” [7].
Паралельно з школою людських відносин розвивається школа поведінкових наук, (Дуглас Мак Грегорі, Ф. Герцберг, Р. Лайкерта), в рамках якої розроблялися підходи, щоб допомогти робітнику усвідомити власні можливості. Тому основна ідея цієї школи полягала у підвищенні ефективності праці за рахунок підвищення ефективності використання людських ресурсів [7].
Після Другої світової війни широкого розвитку набуває кількісний підхід. Ключовою ознакою цього підходу стає заміна словесних формулювань і описового аналізу моделями, символами і кількісними значеннями. Отже, основну увагу звертають на застосування кількісних методів досліджень, моделювання й ЕОМ [7].
Ще одним підходом, який широко застосовується й сьогодні, є процесний підхід.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Ландшафтно-екологічний менеджмент національних парків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок