Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Історія регіональних суспільно-географічних досліджень Запорізького краю

Історія регіональних суспільно-географічних досліджень Запорізького краю

Назва:
Історія регіональних суспільно-географічних досліджень Запорізького краю
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,90 KB
Завантажень:
346
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
Історія регіональних суспільно-географічних досліджень Запорізького краю
Уявлення про територію складаються на підставі суспільно-географічних досліджень, як сучасних, так і історичних. Неможливо констатувати розвиток регіону і прогнозувати його майбутнє, не проаналізувавши надбання колишніх досліджень.
Перші згадки про наш край ми одержуємо з давніх часів (Геродот, Андрій Первозванний). У середині ХVІІ ст. про територію проживання запорізьких козаків у контексті опису України йдеться у відомій книзі француза Г. Л. де Боплана, виданій російською мовою пізніше (Боплан. Описание Украины. – СПб, 1832).
Документально зафіксовані дані про Запорізький край охоплюють в основному два останні сторіччя. З ХІХ ст. маємо дослідження і роботи О. Афанасьєва-Чужбинського (“Поездка в Южную Россию”, 1863), ”Путевые записки” Лосоты” (1873), А.Л. Русова (“Русские тракты в конце ХIII – XIV веков”, 1876), Вернера (“Исторический очерк заселения Мелитопольского уезда”, 1887), Вернера і Харизоманова (“Сборник сведений по Таврической губернии”, т.1, выпуск II, 1889), Д.І. Яворницького (Д.И. Иварницкий. “История Запорожских казаков”, ”Вольности Запорожских казаков”, 1890), “Дело Мелитопольской Городской Управы”, 1893г., №1, Татаринова (“Очерк Таврической губернии”, 1894), А. Деревицького (1897), П. К. Дзяковича (“Очеркъ города Мелитополя и его уъзда в географическомъ отношении”, 1900)
Фундаментальна праця Надії Павлівни Стогній кандидата географічних наук “Запорожская область. Природа и хозяйство” була надрукована в 1964 році. Її теоретичні дослідження дуже ємні і складають понад 100 джерел. Серед них твори вчених фізгеографів і економгеографів, політологів, статистичні довідники:
Л. С. Берг. Основы климатологии, 1938. Викопні багатства України. За редакцією Л. Мельнікова, 1933. Геологічна будова та корисні копалини України. За редакцією С. Соболєва, 1933.
В. В. Докучаев. Наши степи прежде и теперь. СХГ, 1937.
И. А. Железняк. Днепровский каскад гидроэлектростанций. К., 1961.
Запорожская область в годы ВОВ 1941-1945гг. Сборник документов. Запорожское книжно-газетное издательство. 1959.
А. А. Измаильский. Как высохла наша степь. М., 1897.
Иловайский. Днепровские пороги. Киев.1911.
В. Постников. Южно-русское крестьянское хозяйство. М., 1907.
Сборник статистических сведений по Таврической губернии. Т.5, 1887, Т.7, 1988, Симферополь. Справочник Таврической губернии за 1911 год.
Чефранов. Морфологічний опис ґрунтів Бердянської коси Азовського узбережжя. 1928.
Широке вивчення території Запорізького краю почалося з заснування Мелітопольського відділу Географічного товариства СРСР 29 травня 1956 року. В цей день відбулося багатолюдне зібрання спільноти міста, на якому було оголошено про народження Мелітопольського відділу.
Засновниками його були доцент, кандидат географічних наук А.А. Хижняк, краєзнавець і гідрохімік М.О. Алексєєв, кандидат біологічних наук Д.І. Сакало, краєзнавець історик Г.А. Барков, доктор історичних наук М.Я. Рудинський – завідуючий відділом первісного ладу Інституту археології АН УРСР.
Задачі, які ставив перед собою Мелітопольський відділ Географічного товариства, зводились до наступного:
а) комплексне всебічне вивчення рідного краю (району, області, Північно-Західного Приазов’я );
б) пропаганда краєзнавчих знань серед населення краю;
в) публікації краєзнавчих матеріалів в збірниках, навчальних посібниках, краєзнавчих виданнях, періодичній пресі;
г) втілення результатів краєзнавчих досліджень в практику.
В перші роки існування відділу в його складі діяли 6 краєзнавчих секцій: міська, колгоспно – радгоспна, геолого – гідрологічна, ґрунтів, флори і фауни, шкільного краєзнавства, туристська. В ті ж перші роки був організований краєзнавчо – географічний лекторій і експедиційне вивчення природи і історії краю. На одному з засідань товариства з доповіддю про своє дослідження з топоніміки виступив запорізький краєзнавець В.Г. Фоменко, який ознайомив всіх з цікавими історичними фактами, увіковічених в місцевих географічних назвах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Історія регіональних суспільно-географічних досліджень Запорізького краю

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок