Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Рекультивація залишкових кар'єрних виїмок

Рекультивація залишкових кар'єрних виїмок

Назва:
Рекультивація залишкових кар'єрних виїмок
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,02 KB
Завантажень:
353
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Рекультивація залишкових кар'єрних виїмок


Загальні положення
Залежно від рівня складності, кар'єрні виїмки можуть використовуватись під сільськогосподарські угіддя, лісонасадження різного призначення, водойми багатоцільового використання, зони відпочинку і спорту, ділянки природоохоронного призначення, майданчики для промислового і цивільного будівництва та інших цілей.
Відповідно до чинних державних стандартів вид використання кар'єрних виїмок визначається з урахуванням якісних характеристик порушених земель за техногенним рельєфом, придатністю гірських порід для біологічної рекультивації, характером сівозміни, а також з урахуванням географічних га економічних умов зони розміщення розрізу, техніко-економічних і соціальних чинників.
У техногенному плані кар'єрні виїмки можуть затоплюватись (рис. 3.16), повністю заповнюватись розкривними породами (рис. 3.17), заповнюватись частково (рис. 3.18) або залишатись незаповненими (консервація).
Рис.3.16. Використання кар'єрної виїмки під водойму ( за І.С. Цукерманом та ін.,1980)
1,11, III, IV - положення екскаватора ЕШ 1, 2, 3 - положення шляху
Рис. 3.17. Використання кар'єрної виїмки для складування порід (за Цукерманом, ін.,1980)
Рис. 3.18. Використання кар'єрної виїмки в рекреаційних цілях
Можливі комбіновані варіанти вищевказаних способів. Проте всі вони повинні передбачати відповідну народногосподарську мету.
Розробці проекту рекультивації кар'єрних виїмок повинні передувати спеціальні дослідження, спрямовані на вирішення таких основних питань:
можливість затоплення залишкових кар'єрів і заходів щодо запобігання прориву води у діючі підземні виробки;
доцільність заповнення кар'єрних виїмок або частин їх розкривними породами;
заходи щодо забезпечення стійкості бортів і безпеки умов у зоні кар'єрної виїмки при збереженні її в режимі сухої консервації.
Заходи щодо підготовки кар'єрних виїмок до затоплення
Для водогосподарських цілей рекомендується використовувати мілкі (1,5-5м), неглибокі (5-15м) і середньоглибокі (15-50м) залишкові кар'єрні виїмки, борти та днища яких складені нетоксичними породами і де є можливість їх заповнення. Для запобігання кислим або лужним ґрунтовим і підґрунтовим водам рекомендується проводити затоплення виїмки паводковими водами. При цьому увага приділяється заходу щодо запобігання прориву і зменшення фільтрації води у діючі підземні гірничі виробки шляхом влаштування запобіжних водопроникних екранів, забезпечення стійкості бортів, боротьби з абразією берегів, створення проточного режиму або підтримання водного середовища, придатного для господарського використання, благоустрою та озеленення прилеглих територій.
Необхідно передбачити комплексне використання водоймищ для водопостачання, зрошення, спортивних, оздоровчих, рибогосподарських та інших цілей. Під час облаштування водоймищ треба передбачати будівництво споруд, необхідних для затоплення кар'єрних виїмок і підтримання в них розрахункового рівня водного дзеркала. Об'єм води повинен бути достатнім для покриття витрат на фільтрацію, випаровування і корисне споживання.
Відповідно до санітарно-гігієнічних вимог, глибина води у водоймищі повинна бути не меншою 1,5 м. У прибережній смузі має бути створена мілководна зона шириною 30-50м з постійним збільшенням глибини від 1,5 до 4-8 м. Довжина цієї зони повинна бути не меншою 40% загальної довжини берегової лінії. Мілководна зона повинна бути вирівнена і покрита шаром родючих порід (чорноземом, дерново-лучними ґрунтами або торфом) не пізніше ніж за 1-2 роки до затоплення.
У процесі підготовки кар'єрних виїмок до затоплення виконуються також роботи із запобігання зсувів бортів. Для збереження сприятливого водного середовища виходи пластів вугілля, малопридатних і непридатних (за хімічними властивостями) порід екрануються шляхом перекриття глиною або іншими способами. Відкоси надводної частини водоймищ у зоні хвильової переробки берегів виположуються до кутів природного відкосу порід у воді або присипаються скельним матеріалом у вигляді при-вантаженої призми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Рекультивація залишкових кар'єрних виїмок

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок