Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Верхньоплейстоценова фауна молюсків палеолітичної стоянки Молодове V

Верхньоплейстоценова фауна молюсків палеолітичної стоянки Молодове V

Назва:
Верхньоплейстоценова фауна молюсків палеолітичної стоянки Молодове V
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,99 KB
Завантажень:
472
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Верхньоплейстоценова фауна молюсків палеолітичної стоянки Молодове V


Територія Подільського Придністер’я багата на палеолітичні пам’ятки середнього і пізнього палеоліту. Зокрема, тут розташовані європейського значення стоянки Молодове І і V, Кормань ІV, Кертоси, Стінка та ін. Окремі з них відомі ще з першої третини (Молодове І), інші з середини ХХ століття. На цих стоянках працювали такі відомі археологи, як О. Черниш і М. Анісюткін, геологи і палеогеографи І. Іванова, В. Мотуз, С. Губін, Н. Ренгартен, Н. Боліховська, Г. Пашкевич та ін. [3, 4, 6, 8–10]. У 70–80-х роках ХХ ст. вийшла серія монографій, присвячених окремим стоянкам, палеогеографічним умовам проживання на них давньої людини. Питанню екології палеолітичної людини присвячені також праці І. Іванової [5].
Артефакти на згаданих палеолітичних стоянках залягають у відкладах лесово–ґрунтової серії, яка часто має сліди делювіального перевідкладення. Потужність їх, залежно від розташування стоянки, коливається у межах 3–10 м, а подекуди й більше. Оскільки ці відклади є практично повсюдно карбонатними, то вони містять значну кількість фауни молюсків. Аналіз цієї фауни дав змогу І. Івановій та В. Мотузу відтворити окремі риси палеогеографічної обстановки часу формування лесово–ґрунтової серії і, відповідно, палеолітичної людини.
Упродовж 1998–1999 рр. міжнародна археологічно–геологічна експедиція провадила розкопки на палеолітичній стоянці Молодоверозташованій на правому березі Дністра поблизу с. Братанівка Сокирянського р--у Чернівецької обл. (рис. ). До комплексу виконуваних робіт належали і малакологічні. Дослідники мали на меті порівняти отриману фауну з результатами попередніх досліджень, а також відтворити природні умови формування досліджуваної пачки відкладів. Ми розглянемо фауну молюсків, виявлену у відкладах з мустьєрськими палеолітичними горизонтами, які відповідають у часовому зрізі першій половині в’юрму.
Викопну фауну молюсків району палеолітичної стоянки Молодовевисвітлено у працях І. Іванової і В. Мотуза [9]. В. Мотуз на підставі проб, відібраних у ході археологічних робіт експедицією під керівництвом О. Черниша, детально проаналізовано викопну малакофауну окремих стратиграфічних горизонтів. Дослідник опробував усю товщу відкладів, які вкривають другу надзаплавну терасу Дністра – від еему до голоцену, визначив близько 50 видів та підвидів викопних гастропод. Він зазначив, що у період формування мустьєрських культурних шарів (12–10а за схемою О. Черниша [9] ) у фауні домінували убіквісти – види, які проживають у широких за діапазоном температур та вологості умовах. Це, зокрема, такі види, як Succinea oblonga elongata Sandb. i Pupilla muscorumТакож він виявив, що керівними для цих горизонтів були холодолюбні (кріофільні) види, такі як Columella columella Mart. і Vallonia tenuilabris Al.Br., що свідчить про холодні умови формування лесово-ґрунтової товщі. Щодо ценозів, які сформувалися в час нагромадження товщі, то визна-чальними для них можна вважати такі види: Pupilla muscorum Pupilla sterri Voith., Vallonia pulchella Mьll., Vallonia costata Mьll., Vallonia tenuilabris Al.Br. – індикатори відкритих просторів, Columella edentula Drap., Clausilia dubia Drap., Eucunulus fulvus Mьll. та інші, які проживали в затінених місцях. Кліматичні умови, у яких відкладалася лесова товща, за даними В. Мотуза, часто і різко змінювалися під впливом неодноразових похолодань і потеплінь упродовж останнього зледеніння.
Під час малакофауністичних досліджень ми відібрали 18 проб з усіх горизонтів, виділених геологом А. Богуцьким. Для опису розрізу (рис. ) використали стратиграфічну схему, приведену у табл. [1, 12]. До мустьєрських шарів належать зразки з першого по дев’ятий, склад яких наведено у табл.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Верхньоплейстоценова фауна молюсків палеолітичної стоянки Молодове V

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок