Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Ґрунти Лісостепу

Ґрунти Лісостепу

Назва:
Ґрунти Лісостепу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,70 KB
Завантажень:
558
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Ґрунти Лісостепу.
Лісостепова зона охоплює площу 202 тис. км2, що складає 34% території України. Вона охоплює Тернопільську, Хмельницьку, Вінницьку, Черкаську, Полтавську і Харківську області, південну половину Львівської, Волинської, Житомирської, Київської, Чернігівської, велику частину Сумської, північні частини Одеської і Кіровоградської, а також частково Івано-Франківську і Чернівецьку області. Площа Лісостепу становить 40,1% сільськогосподарських угідь.
Рельєф Лісостепу різноманітний. На Правобережжі зона займає Волино-Подільську і Придніпровську височини, на Лівобережжі — частину Придніпровської низовини і відроги Середньоросійської височини. Для чорноземної зони характерна рівнинність рельєфу.
Лісостепу переважають широколистні ліси, головним чином дібро-ви. Для Лісостепу є характерним поєднання тваринного світу Полісся і Степу.
Клімат характеризується меншою кількістю опадів (450-550 мм) і вищою середньорічною температурою повітря.
Переважаючі ґрунтотворні породи лісостепової зони – леси, лесовидні глини і суглинки, а також продукти переробки корінних порід. Подекуди ґрунтоутворення іде безпосередньо на масивно-кристалічних породах. Чорноземи можуть утворитися на найрізноманітніших материнських породах. Головною особливістю є карбонатність, сприятливі фізичні і фізико-хімічні властивості, що в багатьох випадках визначає агрономічно цінні властивості ґрунтів зони. Кальцій лесів сприяє закріпленню в грунтах органічних речовин (гумусу) та створенню агрономічно-цінних структурних окремостей (структура грунту).
Ґрунтовий покрив цієї зони досить різноманітний, що зумовлюється неоднорідністю природних умов, які помітно вплинули на процеси ґрунтоутворення. Поширеними ґрунтами в Лісостепу є мало- і середньогумусні типові чорноземи, опідзолені чорноземи і темно-сірі ґрунти, сірі та ясно-сірі лісові ґрунти. На терасах Дніпра трапляються солонцюваті ґрунти, солонці та солончаки, в річкових долинах — лучні, дернові та болотні ґрунти. У заплавах річок поширені лучно-чорноземні ґрунти.
Чорноземи
Чорноземи – це багаті темнозабарвлені гуманним гумусом грунти, насичені основами, із зернистою або грудкуватою структурою, що не мають ознак сучасного перезволоження і сформувались під багаторічною трав’яною рослинністю в континентальному суббореальному поясі.
Чорноземи — найродючіші ґрунти в Україні. Вони характеризуються диференціацією профілю (через відсутність розподілу колоїдів, як це спостерігається в підзолистих ґрунтах), сприятливою для розвитку рослин слабокислою або нейтральною реакцією ґрунтового розчину, добрими фізичними властивостями, високим вмістом поживних речовин. Ґрунтотворні породи переважно леси та лесовидні суглинки.
Сучасний погляд у найбільш узагальненому вигляді фіксує проходження при чорноземоутворенні таких найголовніших процесів: дернового (акумуляція гумусу, поживних речовин та утворення агрономічно цінної водостійкої структур) і міграції гідрокарбонату кальцію в профілі (забезпечує високий ступінь насиченості колоїдів кальцієм, формування гуматно-кальцієвого гумусу, нейтральну та слабколужну реакцію середовища).
Бу-дова профілю чорнозему в найтиповішому вигляді така:
Не - степова повсть;
Н - гумусовий, темно-сірий горизонт, зернис-тий, пухкий, перехід поступовий;
Нр - верхній перехідний, темно-сірий, дещо світліший за попередній, з плямами, кротовина-ми, грудкувато-зернистий, перехід поступовий;
Рhк - нижній перехідний, сірувато-бурий до палевого, язики і затікання гумусу, кротовини, грудкуватий, переважно карбонатний, перехід поступовий;
Рк - материнська порода, переважно палевий пухкий карбонатний лес.
Характерною ознакою чорноземних ґрунтів є нагромадження великої кількості стійких гумусових сполук. Глибокий гумусовий горизонт із зернисто-грудкуватою структурою обумовлює сприятливі водно-повітряні властивості чорноземних ґрунтів — добру водопроникність, високі вологоємність і аерацію. Чорноземи мають також високу вбирну здатність (30-40 мг·екв/100 г ґрунту).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Ґрунти Лісостепу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок