Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> До питання інтенсифікації злив та повеней гірським рельєфом

До питання інтенсифікації злив та повеней гірським рельєфом

Назва:
До питання інтенсифікації злив та повеней гірським рельєфом
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,70 KB
Завантажень:
308
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
До питання інтенсифікації злив та повеней гірським рельєфом


Твердження, що відоме з давніх часів, про орографічну інтенсифікацію літніх опадів і навіть небезпечних злив не викликає сумнівів. Вони мають місце біля схилів Українських Карпат і обумовлені великою кількістю сильних вітрів з різними напрямками дії. Як відомо [1,2], водний режим схилів знаходиться в значній залежності від таких параметрів рельєфу як крутизна, протяжність та експозиція схилу, а також ступінь змитості грунту. Значні порушення загальних закономірностей розподілу запасів грунтової вологи викликає мікрорельєф. Отже, орографія є суттєвим елементом впливу на опади. При цьому при обтіканні гір утворюються зони горизонтальної дивергенції вітру. В літературі також вказується, що немає прямої пропорційності між повторюваністю сильних опадів і висотою місцевості. Опади на вершинах часто спричиняються схилами хребтів, їх динамічним впливом на повітряні маси.
В даній роботі буде приведена методика виділення певних характерних форм рельєфу, які можуть спричиняти вказані явища. Дослідження, що нами виконувались на цифровій моделі рельєфу, можуть знайти застосування при вивченні та прогнозах екологічно небезпечних явищ в Українських Карпатах, зокрема при вивченні та прогнозах сильних злив та повеней.
Існує два основних механізми впливу гір на виникнення сильних злив. Це динамічний вплив схилів, сюди входять приземне тертя повітряних мас, формування повітряних потоків. Другий механізм базується на термічній неоднорідності, обумовленій впливом гірських масивів на вертикальні рухи повітряних мас.
В [3] приводяться чотири види орографічного підсилення опадів: динаміко-орографічне (схилове) підсилення обложних опадів; схилова (динамічна) інтенсифікація конвективних, тобто викликаних перенесенням вологи течією повітря, злив; підсилення опадів безпосередньо над горами в результаті розвитку термічної циркуляції гірсько-долинного типу та вертикальних рухів середнього масштабу; термічна дія гір на розвиток дрібномасштабної конвекції. Подані результати аналізу випадків, коли випадали катастрофічно сильні літні зливи, що зафіксовані в Українських Карпатах, і простежується їх пряма залежність від динамічного впливу схилів на повітряні потоки, особливо східних та північно-східних. При цьому синоптичні процеси формуються інтенсивним натіканням повітря в нижньому півкілометровому шарі на схили гір зі сходу. Підкреслюється, що динамічний вплив схилів гір є більш небезпечним, ніж термічний, оскільки при термічному характері опадів вони носять локальний характер і рідко спричиняють сильні повені.
В першому випадку, тобто при схиловій динамічній інтенсифікації обложних опадів, спостерігаються великі площі суцільних дощів, які досягають сотень квадратних кілометрів. Зони максимальних опадів розташовуються вздовж хребтів і зсунуті в сторону схилу, на який дує вітер. Відповідно кількість опадів зменшується при наближенні до схилу хребта, протилежного до вітру.
Для другого виду орографічного підсилення опадів, тобто при схиловій динамічній інтенсифікації, розподіл опадів має, в більшості випадків, хаотичний характер
Вважається, що в денні години над нагрітими горами виникають інтенсивні потоки повітря вгору. Вони супроводяться або компенсуються зворотніми потоками повітря вниз на прилеглих до гір рівнинах. В нічні години може розвинутись циркуляція повітря в протилежному напрямі, однак її вплив на кількість атмосферних опадів менший. Таким чином в передгір'ях спостерігається збільшення опадів, що пов'язане з динаміко-орографічною конвергенцією повітряних потоків зі сторони схилів, на які дує вітер, і в той же час ці опади можуть послаблюватись вказаною циркуляцією повітря, що викликана вказаним термічним впливом.
На картах повторюваності сильних опадів і розподілу їх загальної кількості на східних схилах Українських Карпат є максимуми, які свідчать про те, що динаміко-орографічні фактори переважають, тобто їхній вплив більший, ніж вплив теплової дії. Тому вплив рельєфу на атмосферні опади потребує більш досконалого вивчення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: До питання інтенсифікації злив та повеней гірським рельєфом

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок