Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Процес вивітрювання гірських порід, його форми

Процес вивітрювання гірських порід, його форми

Назва:
Процес вивітрювання гірських порід, його форми
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,02 KB
Завантажень:
272
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Процес вивітрювання гірських порід, його форми
 


Під вивітрюванням розуміють складний комплекс фізико-хімічних процесів, які протікають у зовнішній частині літосфери і призводять до зміни і руйнування гірських порід. Сам термін "вивітрювання" не точно виражає суть процесів, які при цьому відбуваються, і тому, як синонім, використовується і поняття "гіпергенез", запропоноване О.Є.Ферсманом. З вивітрюванням не слід плутати геологічну роботу, яку проводить вітер. Взагалі ж процеси вивітрювання є чи не наймасштабнішими серед усіх екзогенних процесів і охоплюють практично всю поверхню планети.
Розрізняють фізичне і хімічне вивітрювання, хоча обидва процеси завжди тісно взаємозв'язані.
Фізичне вивітрювання
Фізичне вивітрювання відбувається під впливом сезонних і добових коливань температури, дії• замерзаючої води, росту кристалів, кореневої •системи рослин тощо і представляє собою механічне руйнування (подрібнення, розпушування) гірських порід та перетворення їх в уламковий матеріал.
Температурне вивітрювання викликається різкими перепадами температур, які приводять до нерівномірного нагрівання та охолодження гірських порід. Особливо інтенсивно протікають ці процеси в полімінеральних породах. Справа в тому, що різні мінерали, з яких складаються ці породи, володіють неодинаковими коефіцієнтами теплового розширення та стиску, різною теплопровідністю, а також анізотропністю теплових властивостей. Так, скажімо, у ортоклазу коефіцієнт об'ємного розширення у два рази менший ніж у кварцу і у три рази ніж у альбіту. Всі три мінерали є породоутворюючими.
Внаслідок багатократних чергувань розширення та стиснення окремих мінеральних зерен, •х взаємне зчеплення порушується, порода розтріскується і розсипається на окремі уламки.
Інтенсивність температурного вивітрювання залежить також від забарвлення порід темноколірні породи сильніше нагріваються і швидше піддаються руйнуванню.
Процеси температурного вивітрювання особливо активно проявляються в пустинних і напівпустинних районах Землі. Так, в окремих місцях Кизилкумів і Каракумів температура піску і скель вдень досягає 80 0С, а вночі опускається майже до 00С. Такі різкі перепади добових температур, а також відсутність пом'якшуючого впливу рослинного покриву, призводять до значних змін об'єму мінеральних зерен у гірських породах і, як наслідок, їх швидкого руйнування. Коливання температур найбільш активно впливає на поверхневі ділянки порід, тому у пустинях поширені процеси так званої д е с к в а м а ц і їзлущування поверхні гірських порід у вигляді лусок.
Температурне вивітрювання поширене і в гірських районах, на схилах і вершинах гір, де також значні добові перепади температур.
Окремим видом фізичного (механічного) руйнування порід є морозне вивітрювання, розповсюджене у полярних, субполярних широтах і в гірських районах. Руйнівну дію при цьому здійснює замерзаюча в тріщинах і порах вода. Як відомо, вода, переходячи в твердий стан (лід), збільшується в об'ємі на 8 0%. Тиск, який при цьому виникає, розширює тріщини, руйнуючи суцільність породи.
Таку ж механічну дію на породи, як і замерзаюча вода, здійснюють коренева система дерев, яка, розростаючись у тріщинах, розсуває їх за принципом дії клина, а також кристалізація солей.
Останній процес поширений у засушливих районах Землі, де інтенсивно проходять процеси випаровування. При цьому вода, що міститься в капілярах, випаровується, а солевий залишок кристалізується, приводячи, внаслідок росту кристалів, до розширення капілярів і руйнування монолітності породи.
Продукти вивітрювання
Процеси гіпергенезу призводять до утворення специфічних типів відкладів, які, в одному випадку, залишаються на місці зруйнованих масивів гірських порід, в іншому під дією сили тяжіння скочуються вниз по схилах.
Продукти вивітрювання гірських порід, різноманітні за механічним складом, які залягають на місці свого утворення, називають елювієм (від лат. eluvio вимивати, змивати). Ці утворення можуть простежуватися на глибину до десятків метрів, що пов'язується з інтенсивністю процесів руйнування в даній місцевості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Процес вивітрювання гірських порід, його форми

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок