Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Феномен ландшафту: проблема існування і способи відображення

Феномен ландшафту: проблема існування і способи відображення

Назва:
Феномен ландшафту: проблема існування і способи відображення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,61 KB
Завантажень:
199
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Феномен ландшафту: проблема існування і способи відображення


Проблема. Протягом останнього десятиліття ми спостерігаємо значну активізацію географів, яка пов’язана з намаганням знайти відповідь на вкрай важливе і складне питання: як трактувати термін “ландшафт”. Термін, який виник в епоху Ренесансу і використовувався у ті часи для означення пейзажного фону на картинах художників, з часом увійшов до тезауруса географів, де розпочалась його дивна історія. Він став одним з тих термінів, трактування яких є найбільш неоднозначним. І якщо у західній географії, поряд з розумінням ландшафту як однорідної території, за ним залишилося і первинне значення, яке до того ж має перевагу у вживанні, у радянському ландшафтознавстві закріпилося трактування ландшафту, яке пішло від робіт Л.С. Берга. При всій різноманітності його визначень, які були вироблені засновниками радянських ландшафтних шкіл, загальним є те, що це – геокомплекс. Але таке смислове навантаження терміна “ландшафт” протирічить його загально-людським вживанням. Автор наполягає на тому, що немає причин для корінної трансформації етимологічного значення цього терміна, тим паче, що існує відповідний феномен, для якого це слово є ім’ям. Він пов’язаний не зі структурою земної поверхні, яку утворюють геокомплекси, а із структурою денної поверхні, яка має свої фізіономічні особливості. До речі, можна навести багато прикладів, коли і в радянській географічній літературі термін “ландшафт” використовувався саме так. Отже, феномен ландшафту – це свого роду обличчя, яке виникає на денній поверхні і сприймається нами як пейзаж, або, у більш наукоморфній формі, організація малюнка денної поверхні, а рельєф як організація поля висот тоді стає складовою ландшафту. Ось чому багато хто з західних авторів користується термінами “рельєф” і “ландшафт” як синонімами. Розглянемо феномен ландшафту та рівні його відображення.
Коли ми говоримо про ландшафт та його відображення, це означає, що, крім ландшафту має бути той, хто його відображає, тобто людина. Саме про цей факт часто забувають, чи просто не зауважують, бо для географа ландшафт – це об’єкт дослідження, тобто річ, яку слід певним чином охарактеризувати. Але наша свідомість завжди знаходить у речах тільки те, що у них вкладає. Отже, аналізуючи наші уявлення про ландшафт, ми просто не можемо обминути саму людину, яка, як суб’єкт, може опинитись у різній когнітивній ситуації щодо ландшафту. Це може бути ситуація, коли людина вписана у своє оточення, як це має місце у первісної людини, яка навряд чи замислюється над питанням існування феномену ландшафту, або відношення, яке породжує об’єктивізацію ландшафту, коли він перестає бути для людини феноменом і між ним і людиною-дослідником виникає розрив, бо спостерігати за об’єктом дослідження означає розірвати з ним зв’язки. Нарешті, це встановлення духовного зв’язку людини з ландшафтом, в якому відбувається їхнє злиття і проникнення один в одного. Не будемо торкатися першого варіанта, в якому ландшафт як такий не існує, розглянемо два варіанти, які передбачають виявлення ландшафту як об’єкта або феномену.
Ландшафт як об’єкт дослідження: ландшафт “фізичний”, “інфор-маційний” та “географічний”. Почнемо з відношення “суб’єкт–ландшафт” і спробуємо виявити, що залишається від феномену ландшафту у сітях рефлексивного сепаратора. Виділимо два рівні такого відображення – фізичний і інформаційний. Зрозуміло, що дослідник у цих випадках виступає як свого роду складний фізичний пристрій, задачею якого є сприйняття поверхні “такою, як вона є” (як це йому здається). Але як часто ми задаємось питанням, наскільки це відповідає дійсності.
Фізичний аспект. “Фізичний ландшафт” – це, по-перше, потік відбитих поверхнею сонячних (або місячних) променів, які сприймаються очима або відповідними фізичними приладами. Перед фізиком виникає питання про те, як та чи інша поверхня відбиває ці промені і як цей інтегральний потік викликає образ на сітківці ока чи на фотоплівці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Феномен ландшафту: проблема існування і способи відображення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок