Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Географічні дослідження річок і річкових долин в Україні

Географічні дослідження річок і річкових долин в Україні

Назва:
Географічні дослідження річок і річкових долин в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,63 KB
Завантажень:
153
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
Географічні дослідження річок і річкових долин в Україні


Річки і річкові долини є одним з найпоширеніших на Землі типів природного середовища. За поєднанням природних умов і ресурсів, давністю господарського освоєння і рівнем концентрації населення річкові долини не мають собі рівних серед інших типів рельєфу і ландшафтів. Конкурувати з ними можуть хіба що морські узбережжя. У зв'язку з цим, вони здавна привертали до себе пильну увагу як населення, так і дослідників. Не є винятком в цьому відношенні і річкові долини та річки України. Саме на їхніх берегах селилися первісні люди, які знаходили тут і захист, і їжу, і родючі землі, і ресурси для будівництва житла, і засоби переміщення по території. Водночас, своєю життєдіяльністю люди змінювали стан навколишнього середовища, активізували розвиток природних та викликали появу антропогенних процесів.
Тому вивчення історії їх освоєння людиною, пізнання закономірностей утворення, будови та функціонування річкових долин і річок, оцінювання масштабів трансформації цього типу природного середовища завжди перебувало у полі зору фахівців природничих, суспільно-економічних, аграрних та екологічних наук. За результатами цих досліджень опубліковано сотні монографічних праць, кілька тисяч статей, десятки серій збірників. Водночас праць, присвячених аналізові історії досліджень річок і річкових долин, вивченню історії їх господарського освоєння та його різнобічних наслідків є мало. Практично немає і дисертаційних робіт з цієї тематики.
Звісно, що у короткій статті немає можливості всебічно висвітлити цю проблему. Тому лише намітимо структуру цієї роботи, вузлові пункти і напрямки таких досліджень, проблемні питання і перспективні завдання.
Річки і річкові долини України досліджувалися представниками багатьох галузей географії, гідротехніки, біології та екології. Найважливішими напрямами серед них були гідрологічні, гідрохімічні, геолого-тектонічні, геоморфологічні, палеогеографічні, ландшафтні, ґрунтознавчі, біогеографічні, гідробіологічні, суспільно-географічні, рекреаційно-географічні, гідротехнічні, геоекологічні та інші. Поглянемо на деякі напрями цих досліджень з позицій їхньої теоретичної і прикладної вагомості, наукового рівня, місця наукових праць українських вчених у світовій творчій спадщині.
Гідрологічні та гідроморфологічні дослідження. Є одним з найпотужніших напрямів в українській географії. Він об'єднував: 1) вивчення процесів формування стоку річок (максимального, мінімального, середнього), пошуки розрахункових залежностей, за допомогою яких прогнозувалися параметри стоку води великих і малих річок (Є. Оппоков, М. Пузиревський, А. Огієвський, М. Максимович, В. Назаров, Д. Соколовський, І. Желєзняк, А. Бефані, Н. Бефані, П. Вишневський, В. Мокляк, В. Лохтін, Г. Швець, В. Манукало, К. Лисенко, Л. Онуфрієнко, І. Волошин, П. Лютик, А. Гушля, О. Іваненко, Н. Лаликін, Я. Мольчак, М. Сусідко, Є. Гопченко, В. Вишневський, Н. Лобода та ін.); 2) гідрологічне, гідролого-географічне та водогосподарсько-екологічне районування (Й. Желєзняк, Г. Швець, Л. Будкіна, Л. Козінцева, К. Лисенко, В. Дубняк, В. Хільчевський, М. Ромась, А. Яцик, М. Бабич та ін.); 3) вивчення стоку наносів річок (Н. Дрозд, Г. Швебс, С. Антонова, З. Горецька, Н. Бобровицька, О. Молдаванов, І. Назаров, К. Зубкова, С. Кочубей, І. Ковальчук, М. Проскурняк, В. Гребінь, В. Вишневський та ін.); 4) типізацію річок за гідрографічними, гідрометричними, структурними та гідрологічними характеристиками (М. Дрозд, Г. Швець, М. Каганер. М. Айзенберг, С. Левченко, А. Яцик, Л. Бишовець, І. Ковальчук, В. Вишневський, Б. Кіндюк, Ю. Ющенко, Л. Дубіс, М. Чемерис, А. Михнович, Л. Курганевич, Т. Павловська та ін.); 5) вивчення екстремальних гідрологічних процесів у гірських районах (Г. Швець, М. Айзенберг, А. Оліферов, К. Логвинов, О. Раєвський, М. Ромащенко, Д. Савчук, І. Ковальчук, М. Кирилюк, С. Перехрест, С. Кочубей, О. Печковська, О. Ободовський, Ю. Ющенко, А. Михнович та ін.); 6) дослідження впливу меліоративних робіт на стік річок і їхнє функціонування (І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Географічні дослідження річок і річкових долин в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок