Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Ґрунти Українських Карпат.

Загрузка...

Ґрунти Українських Карпат.

Назва:
Ґрунти Українських Карпат.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,16 KB
Завантажень:
65
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Ґрунти Українських Карпат.
Умови гірського грунтогенезу кардинально відрізняється від умов грунтогенезу на рівнинних територіях. Головною причиною такої специфічності є висотна поясність, під якою розуміють закономірну зміну клімату і рослинності, а разом з ними і грунтів у міру збільшення висоти місцевості. Найважливіше значення в гірському грунтогенезі відіграє рельєф. Головним фактором формування ландшафтів, а отже, й грунтів, у горах є вертикальна зональність, відкрита В.В. Докучаєвим («К учению о зонах природы», 1899): грунти змінюються з підняттям від підніжжя гори до вершини, що зумовлено зміною факторів та умов ґрунтоутворення.
Загалом клімат характеризується меншими значеннями температури, більшою кількістю опадів, підвищеною вологістю повітря, вищою сонячною радіацією, різкішими коливаннями амплітуди коливань усіх кліматичних показників.
Грунтогенез у горах відбувається в основному на щільних породах, призводячи до формування неглибоких, проти рівнинних, щебенистих ґрунтових профілів з майже позбавленими сортування літогенними субстратами переважно елювіального або транзитного типів.
Роль рельєфу в гірському ґрунтоутворенні важко переоцінити. Загалом рельєф дуже складний, сильно розчленований, характеризується великими перепадами висот, різноманітністю форм, хоча переважають схили різної крутизни, форми, експозиції. У зв’язку з цим у горах при відсутності захисту грунту рослинами сильно розвивається водна ерозія, інтенсивний боковий внутрішньогрунтовий стік. Це одна з причин незначної потужності профілю, відносної молодості грунтів, постійного вивітрювання при одночасній їх втраті в результаті геохімічного стоку.
У Карпатській дуже гумідній гірській країні повсюди попри рослинну і термічну поясність навіть у гірсько-лучному поясі панують буроземи кислі.
Українські Карпати – фізико-географічна провінція Карпатської гірської країни. Українські Карпати – середньо високі гори. Для них характерні теплий і вологий клімат, чітко виражене повздовжньо-зональне простягання основних структурно-орографічних областей, на які накладається вертикальна поясність ландшафтів. Поздовжня морфоструктурна зональність ускладнюється поперечним розчленуванням Українських Карпат річковими долинами. Виникнення Карпат зумовлено альпійським гороутворенням, що відбулося наприкінці неогену – на початку антропогену.
В описаних умовах головним процесом грунтоутворенн є кисле буроземоутворення, а супутніми – дерновий, підзолистий, глейовий, глейово-елювіальний.
Грунти поділяються за термічним показником, глибиною залягання скелетної породи, ступенем оглеєння, опідзоленості.
Отже, переважаючим типом грунту в Карпатах є бурі лісові грунти (буроземи). Вони зональні для суббореальних лісових областей, що розташовані на океанічних околицях усіх материків.
Буроземи утворюються під лісовою рослинністю і високогірними луками посиленого сезонного промивного режиму та підвищеної вологості повітря. Інтенсивність буроземного процесу залежить від ґрунтоутворюючої породи і типу лісів. Він сильніше проявляється у грунтах, які формуються на без карбонатних породах, ніж на карбонатних, а також під буком і грабом, ніж під хвойними.
Буроземи отримали свою назву за характерний жовто-палевий або бурий колір, зумовлений інтенсивним слиноутворенням в умовах підвищеної вологості й температури.
Процес утворення бурих лісових грунтів називається буроземоутворенням. Він складається з елементарних ґрунтових процесів: оглинення (метаморфізація) товщі грунту без переміщення продуктів вивітрювання, за винятком водорозчинних солей, гумусоакумулятивного процесу (органічні залишки багатого рослинного опаду в умовах доброго зволоження і тривалого теплого періоду швидко муміфікуються та мінералізуються); вилуговування катіонів із низхідними чи боковими токами води, що в буроземах іде інтенсивно, але паралельно спостерігається їх біологічна акумуляція в Н-горизонті; леси важу; опідзолення; оглеєння, що інколи супроводжує генезис цих грунтів.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Ґрунти Українських Карпат.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок