Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Ґрунти Степової зони та їх характеристика

Загрузка...

Ґрунти Степової зони та їх характеристика

Назва:
Ґрунти Степової зони та їх характеристика
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,87 KB
Завантажень:
241
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Ґрунти Степової зони та їх характеристика
Область степового атлантично-континентального клімату займає всю степову зону України, включаючи степову частину Криму.
Найбільш характерною особливістю кліматичних умов Степу є перевага кількості вологи, яка випаровується, над кількістю опадів. Гідротермічний коефіцієнт <1,0, а в південно-східній частині зони може зменшуватися до 0,3-0,4. Кількість опадів становить 350-450 мм. Рельєф території зони майже рівнинний, більш розчленований у південно-західній і південно-східній частині, а в зоні Сухого Степу - плоско-рівнинний. Основними грунтоутворюючими породами є леси та лесовидні суглинки важко-суглинкового і глинистого механічного складу.
Степова зона – це найбільш освоєна територія держави. Орні землі складають близько 80% її земельного фонду (до 48% ріллі держави).
Неоднорідність умов зволоження зумовила різноманітність рослинного покриву і тому з півночі на південь найпродуктивніші різнотравно-типчаково-ковильні степи змінюються типчаково-ковильними, а ці в свою чергу - найбіднішими полинно-типчаковими асоціаціями.
Зональним типом грунтів Степу є чорноземи. Відповідно до трав'яних асоціацій формуються різні грунти: під різнотравно-типчаково-ковильними степами - чорноземи звичайні; під типчаково-ковильними - чорноземи південні; під полинно-типчаковими -каштанові.
Загальні риси чорноземоутворення в степу аналогічні лісостеповим. Велику роль в їх формуванні відігравали дощові черви та землериї – перемішували та оструктурювали грунт.
Чорноземи утворилися внаслідок розвитку дернового ґрунтотворного процесу. Серед інших грунтів вони різко виділяються високою природною родючістю, властивостями та будовою ґрунтового профілю. Дерновий процес ґрунтоутворення відбувається під покривом лучно-степової рослинності. На поверхню та в метрову товщу грунту надходила значна кількість органічних решток та зольних речовин. Їх розкладення відбувалося за участю мікроорганізмів, мікро- і мезофауни. Наявність карбонату кальцію у породі та в профілі грунту є причиною насичення ГВК обмінним кальцієм, який сприяє нейтралізації кислих продуктів розкладання органічних речовин та закріпленню гумусових речовин. отже, гумус у чорноземах майже нерухомий, він закріплюється на місці свого утворення, тобто розвивається акумулятивний процес нагромадження гумусу. В зв’язку з цим виділяють дві видозміни розвитку дернового процесу: гумусоутворення на місці, гумусонагромадження. При цьому чорноземи набувають сприятливих водно фізичних та фізико-механічних властивостей. Велике значення для акумуляції гумусу мають контрастні кліматичні умови – чергування теплого і холодного сезонів.
Степові чорноземи характеризуються менш інтенсивною міграцією карбонатів, більш слабким їх виносом. Тому карбонати у Степових чорноземів вимиті неглибоко, підзолистий процес не відбувається, інколи на деякій глибині зустрічаються солі й гіпс. Найбільш типові для чорноземоутворення процеси в Степу йдуть у його північній частині, де розповсюджені чорноземи звичайні. На південь від указаної підзони збільшується дефіцит вологи, зменшуються кількість рослинного опаду та глибина залягання кореневої системи, що зумовлює зменшення потужності гумусового профілю й кількості гумусу.
Бу-дова профілю чорнозему в найтиповішому вигляді така:
Не - степова повсть;
Н - гумусовий, темно-сірий горизонт, зернис-тий, пухкий, перехід поступовий;
Нр - верхній перехідний, темно-сірий, дещо світліший за попередній, з плямами, кротовина-ми, грудкувато-зернистий, перехід поступовий;
Рhк - нижній перехідний, сірувато-бурий до палевого, язики і затікання гумусу, кротовини, грудкуватий, переважно карбонатний, перехід поступовий;
Рк - материнська порода, переважно палевий пухкий карбонатний лес.
Характерною ознакою чорноземних ґрунтів є нагромадження великої кількості стійких гумусових сполук. Глибокий гумусовий горизонт із зернисто-грудкуватою структурою обумовлює сприятливі водно-повітряні властивості чорноземних ґрунтів — добру водопроникність, високі вологоємність і аерацію.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Ґрунти Степової зони та їх характеристика

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок