Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> реферат: Ландшафтність етносу та етнічність ландшафту

Ландшафтність етносу та етнічність ландшафту / сторінка 2

Назва:
Ландшафтність етносу та етнічність ландшафту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,84 KB
Завантажень:
135
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Для таких систем середовище є не стільки “фізичним”, скільки “інформаційним” з певною інформаційною насиченістю. Отже, етнос має бути активною системою, яка відстежує як стан середовища, так і простір внутрішніх станів з метою реалізації своєї цільової функції. Чим складнішим є середовище, тим більш складною має бути організація етносу. Особливим різновидом середовища буття є місто, яке створює умови для виникнення космополітичного урбоетносу.
Ландшафт як організація денної поверхні, разом з соціальними, виробничими, культурологічними процесами, утворює етногенетичну ситуацію. Взаємодія і взаємне віддзеркалення ведуть до встановлення режиму, в якому обидві сторони містять сліди дії протилежної сторони: ландшафт через свій стиль впливає на інтенцію етносу, а етнос змінює стиль ландшафту. Таким чином, окремі етноси можна розглядати як свого роду фазові стани, які стрибкоподібно змінюються під впливом поступових змін зовнішніх чинників (керуючих параметрів). Ця нелінійність і забезпечує диференціацію загальнолюдського суспільства на етнічні групи. Але далі відбувається таке: проявляються внутрішні параметри порядку (дія пасіонаріїв), які діють як посилювачі певних режимів, що і зумовлює відбір системою “етнос–ландшафт” обмеженої сукупності режимів спряженого функціонування.
До речі, саме концепція етносу Л.М. Гумільова (Гумилёв, 1990), згідно з якою його розвиток насамперед визначається внутрішніми причинами, є найбільш синергетичною. Ключовою перемінною тут виступає рівень пасіонарності. Ця величина визначається кількістю людей, які спроможні, у збиток особистому благополуччю і навіть безпеці, змінювати цінності, відносини, стандарти поведінки, отже, створювати нові відносини. Поштовх до утворення нових відносин може бути пояснений з точки зору концепції самоорганізації критичності. Її сутність у тому, що внутрішня динаміка самої системи породжує “лавини катастроф”, тобто різні за масштабом структурні перебудови. Оскільки етнос – це сукупність носіїв певних традицій, стереотипів поведінки, стає зрозумілим, що як з причин зовнішніх, так і завдяки внутрішній динаміці, як етносистема, так і система “етнос – природне середовище” будуть породжувати кризи. Величина катастрофи залежатиме від того, на якому рівні суспільної ієрархії опиниться пасіонарій.
Бачення етносу як культурологічної популяції також має певний сенс, бо мова йде про угрупування, в якому культурні традиції – міми, якщо виражатися мовою Р. Докінза [3], – передаються особливими, притаманними тільки людині способами. Важливим тут є те, що відношення між перцепцією і поняттями, які творять картину світу, є досить складним. Встановлено, що люди різних культур створюють різні мислені образи реальності. Це веде до того, що їхнє сприйняття світу залежить від цих стереотипів [1].
Нарешті, феноменологічний підхід, який припускає розглядання етносу як феноменального тіла. При такому розгляданні етнос є водночас тілом і духом, тобто він виступає як тотальність. Те, що його зв’язує у єдине ціле, можна назвати інтенційним полем етносу. Але нас цікавить питання, яку роль у етнотворенні відіграє те географічне середовище, в т.ч. ландшафт, у якому цей процес відбувається.
Саме організація денної поверхні на початкових етапах становлення етносів детермінує характер культури (в широкому розумінні слова) того чи іншого етносу. Отже, ландшафт і геоситуація взагалі як середовище буття соціуму виступають свого роду керуючим параметром, що просто змушує соціум ділитися на соціокультурні фази – етноси. А переходи між ними можуть бути проінтерпретовані як фазові переходи. Це означає, що загальний людський соціум має в своїй структурі не тільки виразні етнічні угрупування з відмітними особливостями культури, але і безліч маргінальних варіантів, що утворюються як всередині етнічних груп унаслідок культурних мутацій, так і внаслідок взаємодії з іншими етносами. Ці маргінальні перехідні стани виконують функцію клеї у загальному людському суспільстві.
Етнос як тіло постійно перебуває у середовищі речей.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Ландшафтність етносу та етнічність ландшафту

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок