Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Скачати: Ландшафтність етносу та етнічність ландшафту

Загрузка...

Ландшафтність етносу та етнічність ландшафту

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"

Загрузка...Назва:
Ландшафтність етносу та етнічність ландшафту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,84 KB
Завантажень:
135
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Ландшафтність етносу та етнічність ландшафту


Метою дослідження став аналіз взаємодії етносу і ландшафту, наслідком якої є вплив особливостей ландшафтів на етноси і, навпаки, зміни ландшафтів під впливом життєдіяльності етносів. Отже, мова йтиме про новий виток розвитку геодетермінізму. Свого часу, завдяки роботам спочатку французького філософа Ш. Монтеск’є, потім А. Гумбольдта, К. Ріттера, ще пізніше – Д.П. Марша, який розробив ідею гармонії людини і природи, екологічного вписування господарства у природне середовище, ця концепція мала досить широке розповсюдження. Саме ці ідеї дали поштовх виникненню антропогеографії. Але згодом вони були забуті і повернутися до них вже у ХХ столітті примусили проблеми екологічної кризи. Але сьогодні людство зіштовхнулося з ще більш глибинною проблемою – втратою духовності, без якої людина не може відтворюватись саме як феномен людини. Яку роль у цій проблемі відіграє ландшафт? Як людство розділяється на етноси, які належать до різних світів? Автори роблять спроби дати відповідь на деякі питання.
Теорія етногенезу розроблялася А. Тойнбі, етнометодологом – Г. Гарфінке-лем, Л.М. Гумільовим та іншими дослідниками. Але сьогодні ми маємо нові досягнення в області синергетики, які можна взяти як теоретичну основу наших уявлень. Це питання є одним з найскладніших і найцікавіших у сучасній географії. І справді, як виникають цілісні угрупування людей, єдність яких основується не на матеріальній основі, а на цілісній картині світу і внутрішньо сполученій сукупності відібраних стереотипів поведінки. Яку роль у цьому процесі відіграє навколишнє середовище, насамперед ландшафт? І чи не поєднуються процеси етногенезу та ландшафтогенезу у єдиний процес самоорганізації буття як потоку людино-ландшафтної тотальності, що породжує сталі характерні особливості – атрактор, що
має і матеріальне відображення як з боку людської спільноти: у характері житла, подвір’я (тут варто згадати типовість кавказьких аулів з родовими баштами, які є майже однаковими у багатьох районах Кавказу), способів і засобів ведення господарства і, навіть, у практичності селянського одягу, так і у характері організації рисунка денної поверхні, що є наслідком регулярної дії відібраних традицій, стереотипів господарювання, відтворення релігійних потреб і т. п. Отже, автори роблять спробу розглянути формування етносу не тільки як різновиду віддзеркалення в культурі людського співтовариства особливостей ландшафтів, в яких відбувається етногенез, а як складний процес взаємовіддзеркалень у системі “етнос–ландшафт”.
Щоб зрозуміти, як виникає етнос, слід уявити етногенез як спонтанне виникнення особливого організму, який охоплює більш-менш визначену людську спільноту, пронизану не тільки єдністю господарювання, але, передусім, загальною ментальністю, єдиною мовою, спільною культурою. Таку цілісність будемо називати етнічним тілом. Як і будь-який інший природний об’єкт, етнічне тіло можна розглядати з позиції фізики (це буде свого роду етнічна механіка), теорії інформації (як етнічну інформаційну систему), з точки зору культурології (як свого роду культурологічну популяцію) і, нарешті, з позиції феноменології (феноменальне етнічне тіло). Розглянемо їх.
Етнічне тіло як фізична категорія припускає використання таких характеристик, як кількість, щільність, в’язкість, текучість, “температура” (рухли-вість), “теплоємність”, ентропія (свобода як ентропія), фазовий стан і т. п. Достатньо сказати, що за умови відсутності вираженої соціальної ієрархії, етнос може бути описаний методами теорії суцільних середовищ. Етнос – це внутрішньо структурований потік, що, перетворюючи середовище, формує свій історичний шлях, але який не можна змоделювати сучасними математичними засобами. Спрощений же опис надто редукує його, хоча у деяких випадках може виявитись корисним.
Значно цікавішим є образ етнічного тіла як інформаційної системи, що містить у собі інформаційну машину, тобто етнос не тільки віддзеркалює у своїх характеристиках особливості середовища, але має механізми відстеження змін як у ньому, так і всередині себе: етноси слід розглядати як дисипативні системи, динаміка яких реалізується у мінливому середовищі.
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Ландшафтність етносу та етнічність ландшафту

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок