Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Cелеві явища у Карпатах

Cелеві явища у Карпатах

Назва:
Cелеві явища у Карпатах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,65 KB
Завантажень:
142
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Cелеві явища у Карпатах


Сель — короткочасний бурхливий паводок на гірських річках з величезною кількістю наносів, що надає йому характер бруднокамінного потоку.
Селеві потоки завдають істотних збитків народному господарству Українських Карпат, вони заносять селевими відкладеннями шосейні і залізничні дороги, руйнують лінії електропередач і берегоукріплюючі спорудження, зносять окремі будинки, причому проходження селів супроводжується людськими жертвами, що надає селевим процесам катастрофічного характеру.
Експедиція, що склалася в регіоні, мала на меті проведення наукових досліджень і розроблення заходів боротьби із селями. Саме в рамках селевої проблеми в Карпатах була започаткована наша співдружність із професорами

К.І. Геренчуком і Г.П. Міллером.
Перші дослідження селевих потоків у гірських областях України провела ініціативна група кримських вчених у складі Б.М. Іванова, А.М. Оліферова і

Б.М. Гольдіна. В результаті великих польових рекогносцирувальних досліджень вони прийшли до висновку про інтенсивний прояв селевих процесів у Криму і необхідності розроблення заходів боротьби з ними. У 1956 р. у південно-східному Криму пройшли руйнівні селеві потоки. З огляду на це у 1957 р. була вперше в Україні проведена спеціальна Конференція з питань вивчення селевих потоків і заходів боротьби з ними (Сімферополь). На конференції кожен з учасників ініціативної групи доповідав про свої дослідження (згодом їх опублікували у тезах [5, 6, 10]). З доповіддю, що узагальнювала спостереження Гідрометеослужби переважно в Карпатах, виступили М.С. Каганер і М.М. Айзенберг [7], останній після 1957 р. опублікував низку робіт [1] з характеристики карпатських селів.
Одночасно з підрозділом Гідрометеослужби у вивченні селевих потоків
взяло участь Міністерство геології України, зокрема, його підрозділ – відділ карстології і селів Інституту мінеральних ресурсів, яким завідував Б.М. Іванов.
Улітку 1962 року селевий експедиційний загін відділу карстології і селів Інституту мінеральних ресурсів під керівництвом автора виїхав на польові роботи в Карпати. На той час більшість учасників загону мали уявлення про особливості природи Карпат переважно з літературних джерел і за результатами екскурсій після наукових нарад і конференцій з геології, гідрометеорології і лісового господарства і т.п. Цього було недостатньо, щоб почати серйозні науково-дослідні роботи з вивчення селевих потоків у новому районі. Тому Б.М. Іванов звернувся за допомогою до свого друга, завідувача кафедри фізичної географії Львівського університету

К.І. Геренчука, з проханням допомогти нам більш детально ознайомитися з особливостями природи Карпат.
Б.М. Іванов і К.І. Геренчук разом працювали деякий час у Чернівецькому університеті, куди їх направили після війни для зміцнення кадрів вищої кваліфікації західних областей України. К.І. Геренчук завідував кафедрою фізичної географії (1945–1954 рр.), а потім перейшов на таку ж посаду у Львівський університет. Б.Н. Іванов – випускник Харківського університету – закінчив перед війною аспірантуру та захистив дисертацію “Карст Середземномор’я”, спочатку (1945–1947 рр.) працював доцентом, а далі, до 1954 р., – завідував кафедрою геоморфології. Обидва вчені зуміли поставити підготовку географів у Чернівецькому університеті на високий рівень. К.І. Геренчук викладав географію з позицій ландшафтознавства, чого в інших провінційних університетах тоді ще не було. Що ж стосується Б.М. Іванова, то він, довідавшись у Москві про те, що в геологічних партіях з’явилася посада інженера-геоморфолога, уклав договір з Міністерством геології про підготовку таких фахівців. Студентам, які вчилися на кафедрі геоморфології, викладалися у великому обсязі дешифрування аерофотознімків, що в той час було для географів великим нововведенням. Після переходу на науково-дослідну роботу Б.М. Іванов організував комплексні польові дослідження карсту (Комплексна карстова експедиція) і селевих потоків – селевий загін.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Cелеві явища у Карпатах

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок