Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ У 80-Х РОКАХ ХІХ СТ. ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗЕМСЬКИХ СТАТИСТИЧНИХ ОПИСІВ

ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ У 80-Х РОКАХ ХІХ СТ. ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗЕМСЬКИХ СТАТИСТИЧНИХ ОПИСІВ

Назва:
ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ У 80-Х РОКАХ ХІХ СТ. ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗЕМСЬКИХ СТАТИСТИЧНИХ ОПИСІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,25 KB
Завантажень:
477
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
О. В. Герінбург
ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ У 80-Х РОКАХ ХІХ СТ. ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗЕМСЬКИХ СТАТИСТИЧНИХ ОПИСІВ
Історико-демографічні студії є пріоритетним напрямом сучасної історичної науки. Дослідження демографічної історії краю сприяє цілісності реконструкції різноманітних аспектів життя місцевого населення.
Цінним джерелом з демографічної історії Півдня України у другій половині ХІХ ст. є праці земських статистиків Херсонської губернії. Науковий доробок з цієї проблематики включає декілька статей, автори яких намагалися дати загальну характеристику діяльності херсонських статистиків по вивченню народонаселення [1-4], з'ясувати специфічні риси земсько-статистичних джерел та реконструювати демографічну ситуацію у регіоні на їх основі [5] тощо. У даній статті автор зосереджує увагу на вивченні етнічного складу населення краю за матеріалами фронтального опису усіх повітів губернії, що був проведений Статистичним відділенням Херсонського земства у 1880-х рр. з метою з'ясування господарського потенціалу регіону, визначення адекватного розміру земського оподаткування та розробки проекту оцінки земельної власності. Протягом 1882-1887 рр. земські статистики провели оціночні описи всіх повітів Херсонської губернії і подвірні описи Єлисаветградського, Олександрійського та Ананіївського повітів на замовлення місцевих земств. Результати опису були оброблені та опубліковані окремими виданнями [6-14]. Земський опис Херсонської губернії став по суті першим суцільним переписом місцевого населення, результати якого відрізнялися високим ступенем репрезентативності та достовірності.
"Материалы для оценки земель Херсонской губернии" (далі - "Матеріали") є капітальним твором, в якому господарський потенціал краю розглядається через призму взаємодії географічних, економічних, демографічних та соціокультурних факторів. Праця складається з шести томів, кожний з яких присвячений окремому повіту Херсонської губернії. Інформація про населення повітів міститься в кількох параграфах першого розділу "Територія та населення". У другому розділі "Землевласництво та землеробство" вміщені історичні нариси про колонізацію повітів, за допомогою яких земці намагалися пояснити існуючі у регіоні форми земельної власності. Систематизована статистико-демографічна інформація представлена у формі простих та комбінаційних статистичних таблиць та графічних зображень (діаграм, картограм та картодіаграм), що вміщені в якості додатків. "Результаты подворной переписи" по Ананіївському, Єлисаветградському та Олександрійському повітах у табличній формі подають цифрову інформацію про соціально-демографічну ситуацію та специфіку господарського життя населення кожного повіту.
Слід зауважити, що демографічні дослідження не мали самостійного значення у роботах земських статистиків, адже статистичні описи проводилися в першу чергу для з'ясування економічного потенціалу певної місцевості. Відповідно, демографічні показники розглядалися в контексті вивчення господарського життя місцевого населення. І хоча вивчення етнічного складу населення Херсонської губернії займало важливе місце у земських дослідженнях, однак увага до питання розподілу мешканців за національною приналежністю пояснювалася переконанням статистиків в існуванні залежності господарського розвитку окремих територій від особливостей місцевого етнокультурного середовища.
Крім того, інтерес херсонських статистиків до проблематики етнічного складу був тісно пов'язаний з їх ідейно-політичними переконаннями. Земські статистики як активні учасники українського національного руху вважали своїм обов'язком показати реальну етнічну ситуацію в регіоні та спростувати твердження офіційної науки про домінування росіян на Півдні України [5, с.19].
Дослідження етнічного складу населення у ХІХ ст. складало серйозну проблему через відсутність надійного критерію національної ідентифікації. Поширеною тенденцією було визначення національності за рідною мовою (або мовою спілкування у побуті) та віросповіданням особи. При цьому характерним було нерозуміння як мешканцями, так і реєстраторами різниці між релігійною, етнічною та мовною ознаками [15, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ У 80-Х РОКАХ ХІХ СТ. ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗЕМСЬКИХ СТАТИСТИЧНИХ ОПИСІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок