Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ПЕРЕД ВИКЛИКОМ НОВОЄВРОПЕЙСЬКОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ: ПРАВОСЛАВНА ПЕРСПЕКТИВА (ХІХ - ПОЧ. ХХ СТ.)

УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ПЕРЕД ВИКЛИКОМ НОВОЄВРОПЕЙСЬКОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ: ПРАВОСЛАВНА ПЕРСПЕКТИВА (ХІХ - ПОЧ. ХХ СТ.)

Назва:
УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ПЕРЕД ВИКЛИКОМ НОВОЄВРОПЕЙСЬКОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ: ПРАВОСЛАВНА ПЕРСПЕКТИВА (ХІХ - ПОЧ. ХХ СТ.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,82 KB
Завантажень:
93
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
О.М. Ігнатуша
УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ПЕРЕД ВИКЛИКОМ НОВОЄВРОПЕЙСЬКОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ: ПРАВОСЛАВНА ПЕРСПЕКТИВА (ХІХ - ПОЧ. ХХ СТ.)
Російська православна церква (РПЦ), яка в ХІХ - на початку ХХ ст. становила оплот імперської державної системи, була неподільним володарем суспільної релігійної думки в українських землях. Але сама вона переживала не найкращі часи.
Кризовий стан її консервативної моноструктури був обумовлений як світовими цивілізаційними процесами, так і розвитком національної самосвідомості українського народу, які вимагали осучаснення конфесії, наближення її до народного життя.
Активізація творчих сил церкви відбувалася синхронно з піднесенням суспільно- політичного руху в Російській імперії. Українське національно-церковне пробудження було нерозривно пов'язане з процесом національного відродження.
Цей взаємозв'язок заслуговує на більш детальне вивчення, аніж на умоглядну констатацію. Між тим у літературі такої характеристики сьогодні ще бракує.
Його вивчення виглядає особливо актуальним в контексті осмислення генези українських церковних реформ, які модернізували українське православ'я у ХХ ст. При цьому варто взяти до уваги ту обставину, що модернізація стала знаковою для усього православного світу, явивши в ХІХ-ХХ ст. яскравий феєрверк утвердження автокефалій Елладської, Болгарської, Грузинської, Румунської, Сербської, Польської, Кіпрської, Албанської церков.
Одним із принципових моментів при дослідженні національної церковної модернізації в Україні, на нашу думку, має стати вивчення реакції на неї соціальних верств, які наповнювали собою повноту церкви і, передусім, найбільш масових та впливових - селянства, робітників, інтелігенції, духовенства. Необхідно взяти до уваги трансформації соціально-станової структури українського суспільства перехідної доби, появу нових верств і зміну старих. Проблема ця надзвичайно цікава і глибока.
Спробуємо в межах статті, хоча б у загальних рисах, простежити цю залежність шляхом стислого аналізу кожної з верств тогочасного суспільства, які мали безпосереднє відношення до інституційного реформування Російської православної церкви в Україні.
Духовенство. Якщо серед діячів суспільно-політичного руху державне становище церкви, її відчуження від реалій народного життя, привнесення в неї чужих традицій формувало її негативний образ, то в середовищі духовенства та певної частини світської інтелігенції прояви невдоволення вихлюпнулись у богословсько-етичні шукання, спроби наближення Слова Божого до народу. Про це свідчив приклад російського народу, процес націотворення якого був прискорений російськими формами імперської державності.
Ще в першій половині ХІХ ст. архімандрит Макарій Глухарьов здійснив переклад Біблії російською мовою і порушив перед імператором питання про необхідність її видання та розповсюдження. Протоієрей Герасим Павський читав свої нові переклади Біблії студентам Петербурзької духовної академії [1.-С.20].
Проте спроби осучаснення конфесії у сфері віровчення, пов'язані з перекладом на російську мову богослужбових книг і узгодження цього питання з церковними канонами, на початку ХІХ ст. виявилось приреченим на невдачу [2.-С. 131-132].
У консервативному середовищі РПЦ у більшій мірі знаходили свій відгук лише ті суспільно-церковні ідеї, які не порушували традиційних поглядів на устрій церкви, її систему зв'язків з державним апаратом, усталений ритуалізм її обрядовості й сакральності мови.
Паростки інакодумства безжалісно викорінювались ортодоксальною системою. Свідченням цього може бути доля вищезгаданого протоієрея Герасима Павського. Записи перекладів Біблії, здійснених о. Герасимом, у студентів були відібрані й знищені, а самого священика піддали дворічному слідству. Офіціозна світська та церковна преса схвально відгукувалась на каральні дії властей. Видання Біблії російською мовою стало можливим лише в епоху реформ 60-х років ХІХ ст. Її друк розпочали частинами в 1867 р., а в повному складі вона вийшла 1876 р. [3.-С.184].
Ще більший спротив довелося долати українському прогресивному духовенству та національній інтелігенції, аби наблизити Слово Боже до народу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ПЕРЕД ВИКЛИКОМ НОВОЄВРОПЕЙСЬКОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ: ПРАВОСЛАВНА ПЕРСПЕКТИВА (ХІХ - ПОЧ. ХХ СТ.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок