Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Причини появи та джерела формування українських козаків. територія їх розповсюдження

Причини появи та джерела формування українських козаків. територія їх розповсюдження

Назва:
Причини появи та джерела формування українських козаків. територія їх розповсюдження
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,05 KB
Завантажень:
184
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Причини появи та джерела формування українських козаків. територія їх розповсюдження
Походження козацтва. З приводу походження явища, яке прийняло назву — "козаки", написана величезна кількість книг, в яких легко виділити, принаймні, дві протилежні точки зору. Польські історики XVI ст. (Г.Ф.Міллер та ін.) одноголосно вважають українських козаків холопами або втікачами-селянами. Українські історики XVIII ст. Г.Граб'янка, П.І.Сімоновський та анонімний автор "Історії Русів" вважають українських козаків воєнною організацією, схожою на лицарський орден (в якій не було соціальних відмінностей), спрямованою на війну з мусульманами (Симоновский П. Краткое описание о казацком малороссийском народе.— М., 1841 — С. 4).
На думку Л.Гумільова, сама постановка проблеми некоректна. Селяни не могли отримати спокою і безпеки на степових кордонах, де так легко було попасти в аркан поганцям і кримчакам. Захист і навчання воєнній справі були їм потрібні як повітря і вода... Навчити їх могли тільки князі і їх дружинники. З іншого боку, ті ж князі потребували нових вояків для власного війська. Отже, вони повинні були з охотою приймати до себе тих втікачів, що віддавали перевагу вічній війні на кордонах перед спокійним життям біля Вітебська чи Києва. Коротко кажучи, на кордонах скупчувались ті люди, для яких однаково обтяжливими були як жорсткі порядки Москви, так і безправ'я Польщі. Держава пропонувала українцям на вибір: залишатись кріпаками, чи йти світ за очі. "1 вони йшли і розіклали вогонь в придніпровських пустинях, заграва від якого охопила небо всієї Польщі", — писав князь Любом гірський в "Люднощі рольничій в Польщє од XVI до XVIII века".
Для того, щоб адаптуватись у нових умовах і створити сім'ї, які виникали при шлюбах з місцевими жінками половецького походження і православного віросповідання, їм було потрібно біля ста років. За цей час князі Рюрикового дому (кн.Дмитро Вишневецький-Байда) польські магнати (Предслав Лянцкоронський) і просто втікачі — селяни і міщани, здатні навчатися воєнній справі, однаково перетворювалися на козаків.
Перша, як вважає В. Антонович, сучасна козакам звістка про них була в листі великого князя литовського Олександра до хана Менглі-

Прея в 1492 р. В ньому великий князь обіцяв розслідувати справу нападу на татарських купців, зробити трус між козаками та покарати винуватих. З листа зрозуміло, що назва "козак" стосовно українських воєнних людей була тоді вже загальновідомою і не потребувала спеціального пояснення.
Повстання І.Мухи. Зростання експлуатації і безправ'я посилило боротьбу українських селян проти феодальних порядків. Вона набирала різних форм — від простого непослуху до збройних повстань. Велику тривогу серед феодалів викликало повстання 1490 р. Як тоді писали у своїх звітах польські власті, "року 1490 на галицькому Поділлю скоїлася ворохобня селян проти шляхти, що забрала у свої руки всі землі. На чолі ворохобників стояв козацький отаман на прізвище Муха". Цей ватажок зібрав велике військо на Покутті. 10-тисячнс військо Мухи здобуло міста-фортеці Снятии, Коломию і Галич. Далі І.Муха рушив в Галичину і дійшов аж до Дністра, займаючи по дорозі міста і села та руйнуючи панські маєтки. На Дністрі військо І.Мухи було розбите. Тільки зібравши королівські і наймані війська, та закликавши лицарів Тевтонського ордену, місцевим феодалам вдалося розгромити загони селян. Після ще однієї невдалої спроби підняти народ проти панів через декілька років в результаті зради сам І.Муха сконав у краківській в'язниці.
Перший український дослідник історії козацтва проф. В. Антонович вважає, що "козаки — місцевий стан без усякої ініціативи державної влади". А наш сучасник, американський історик проф. О. Пріцак має своє пояснення причин виникнення козацтва. За його версією, в II половині XV ст., після завоювання Криму і повної ісламізації татар, відомі нам з генуезьких колоній "козаки" подалися на північ і зформували біля Дніпровських порогів січовий осередок, щоб продовжити перервану боротьбу хреста проти півмісяця.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Причини появи та джерела формування українських козаків. територія їх розповсюдження

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок