Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> САМОСТІЙНИЦЬКИЙ ТРАНЗИТ ЗАПОРІЗЬКОЇ ПАРТІЙНО-РАДЯНСЬКОЇ НОМЕНКЛАТУРИ 1991 РОКУ

САМОСТІЙНИЦЬКИЙ ТРАНЗИТ ЗАПОРІЗЬКОЇ ПАРТІЙНО-РАДЯНСЬКОЇ НОМЕНКЛАТУРИ 1991 РОКУ

Назва:
САМОСТІЙНИЦЬКИЙ ТРАНЗИТ ЗАПОРІЗЬКОЇ ПАРТІЙНО-РАДЯНСЬКОЇ НОМЕНКЛАТУРИ 1991 РОКУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,06 KB
Завантажень:
314
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Ф. Г. Турченко
САМОСТІЙНИЦЬКИЙ ТРАНЗИТ ЗАПОРІЗЬКОЇ ПАРТІЙНО-РАДЯНСЬКОЇ НОМЕНКЛАТУРИ 1991 РОКУ
Досвід історії свідчить, що успіхи трансформаційних процесів, які проходили після краху політичних режимів в посткомуністичних країнах наприкінці 80-х років ХХ ст., багато у чому залежали від політичної еліти, під контролем якої відбуваються ці процеси. Не стала виключенням і Україна. Особливості її пострадянського розвитку значною мірою залежать від того, хто стоїть при владі.
В історичній літературі це питання ще не розглядалося. В запропонованому читачеві матеріалі робиться спроба проаналізувати становлення пострадянської управлінської еліти в Україні на прикладі Запорізької області - типової для областей південно-східного регіону держави.
Історичних джерел для вивчення цієї проблеми обмаль. Тому, окрім традиційних газетних матеріалів, автору статті довелося звертатися до листівок різних громадсько-політичних груп, свідчень активних учасників і очевидців подій.
Почнемо з бурхливих серпневих подій 1991 р. Згадуючи анти- тоталітарні революції кінця 80-х років у сусідніх європейських країнах, зокрема Румунії, НДР, Польщі, представники партійного і ра-


дянського апарату після провалу заколоту ДКНС чекали найгіршого. Панічні настрої відчувалися серед кадебістів і тих співробітників міліції, судів і прокуратури області, які у тій чи іншій формі були причетні у роки "перебудови" до протидії місцевим опозиціонерам.
їм було чого боятися. Демократії протистояла добре налагоджена система, яку обслуговувало багато людей з різних владних і правоохоронних структур. Ключовими її елементами були компартія і КДБ. Вони легко ламали долі людей, які не вписувалися в рамки лояльності цій системі. Невідомо, як склалася б доля багатьох тисяч опозиціонерів, коли б заколот ДКНС завершився успіхом. Опубліковані нами матеріали "секретного досьє" Запорізького обкому КП України переконливо про це свідчать [1]. Так що підстав для паніки цих слуг комуністичного режиму після проголошення незалежності було достатньо.
Особливо це стосується тих представників силових структур, які у різні роки були прямо причетними до каральних акцій режиму. Заслуговують на спеціальний аналіз (і обнародування!) матеріали про психоз серед ветеранів МДБ-КДБ та інших спецслужб, що брали участь в репресивних акціях у минулі десятиліття. Після провалу заколоту ДКНС і проголошення незалежності України вони стали звертатися до відповідних структур КДБ з проханнями вилучити з їх особових справ документи, що свідчили про участь в каральних і репресивних акціях. Все це робилося працівниками КДБ і без наполягань ветеранів (хтось з Києва чи Москви дав відповідні накази), але вони вимагали (і благали!), щоб папери, які їх компрометували, були знищені при їх присутності. А коли останні папірці на їх очах перетворювалися в попіл, заспокоєні поверталися додому і... продовжували мовчати. Мовчали, бо відчували страх за скоєне, бо звикли мовчати. Важко сьогодні уявити ветерана, який публічно визнав би, що служив у системі ГУлАгу, чи брав участь у каральних операціях в Західній Україні, Білорусії чи Прибалтиці в 40-50-х роках, що вбивав без суду і слідства або брав участь у виселенні до Сибіру невинних людей. При цьому вони носять свої ордени, користуються пільгами, одержують пристойну пенсію і вважають, що інакше й бути не може.
Не схильні були розголошувати інформацію про "бойове" минуле батьків і дідів, які служили в держбезпеці, їх діти й онуки. А коли справа доходить до публічного обговорення цього питання, то всі вони знаходять багато аргументів для виправдання їх діяльності, зокрема, висуваючи на перший план "державний інтерес" і "обставини часу", переконують, що "так треба було", "без цього не вистояли б".
Мовчала і численна рать інформаторів КДБ ("сексотів"), які працювали на "контору" до останніх днів існування могутнього відомства. Навіть ті з них, які нічого, за їх переконанням, злочинного не скоїли, не наважуються подати голос і морально очиститися від скверни доносництва на своїх товаришів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: САМОСТІЙНИЦЬКИЙ ТРАНЗИТ ЗАПОРІЗЬКОЇ ПАРТІЙНО-РАДЯНСЬКОЇ НОМЕНКЛАТУРИ 1991 РОКУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок