Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СИНДРОМ РОБІНЗОНА КРУЗО: ПАРАДОКСИ ІНТЕГРАЦІЇ НІМЕЦЬКОМОВНИХ КОЛОНІСТІВ В МУЛЬТИЕТНІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ (ХІХ - початок ХХ ст.)

СИНДРОМ РОБІНЗОНА КРУЗО: ПАРАДОКСИ ІНТЕГРАЦІЇ НІМЕЦЬКОМОВНИХ КОЛОНІСТІВ В МУЛЬТИЕТНІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ (ХІХ - початок ХХ ст.)

Назва:
СИНДРОМ РОБІНЗОНА КРУЗО: ПАРАДОКСИ ІНТЕГРАЦІЇ НІМЕЦЬКОМОВНИХ КОЛОНІСТІВ В МУЛЬТИЕТНІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ (ХІХ - початок ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,77 KB
Завантажень:
47
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
К. С. Лях
СИНДРОМ РОБІНЗОНА КРУЗО: ПАРАДОКСИ ІНТЕГРАЦІЇ НІМЕЦЬКОМОВНИХ КОЛОНІСТІВ В МУЛЬТИЕТНІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ
(ХІХ - початок ХХ ст.)
Я закинутий долею на похмурий, безлюдний острів та не маю жодної надії на спасіння... Я відірваний від усього людства; я відлюдник, вигнаний з суспільства людей... Мені ні з ким перемовитися словом і нікому втішити мене...
Даніель Дефо. "Життя та дивні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорку, написані ним самим"
Німецькомовні колоністи, ця відносно нечисельна група мешканців українського Півдня, привертає до себе непропорційно (щодо їх демографічної ваги) значну увагу істориків. Пояснюється це, звісно ж, особливостями їх культури і способу життя, зокрема пасіонарністю, претензією на месіанство, особливостями звичаїв і побуту.
Історіографія історії німецької колонізації Півдня України відрізняється розмаїттям напрямків і тем - від позитивістської історії до дослідження ментальності і ентоменшинного із застосуванням дослідницького інструментарію соціології, етнології, лінгвістики, психології тощо. Так, соціально- економічному розвитку німецьких колоній присвятили свої дослідження С.І.Бобилєва, І.І.Кулінич, О.І.Безносов; правові аспекти колонізації розглядаються в працях М.О.Ісмаїлова [1; 2; 3; 4; 5]. Релігійній стороні життя німецьких колоністів, зокрема, проблемі прозелітизму членів менонітської громади серед українського населення, присвячує свої праці О.В.Безносова [6]; питання взаємодії німецькомовних переселенців з їх сусідами в перші роки колонізації досліджує Д.Мєшков [7]. Зарубіжні дослідники приділяють багато уваги питанням етнічного походження німецьких колоністів [8; 9; 10; 11]; розвитку колоністських діалектів та проблемі інтенсивності взаємодії і взаємовпливу різних груп колоністів між собою та з навколишнім середовищем [12; 13; 14; 15; 16], в тому числі і на мовному рівні [17; 18; 19]; особливостям конфесійного життя німецьких поселенців [20; 21].
Наскільки плідним і суперечливим було побутування колоністів на південноукраїнських землях, настільки ж різномастою і суперечливою є література, у якій відтворюється її перебування-життя тут, на наших землях. Сюжетну цілісність, стрункість і послідовність пропонованої статті забезпечує намір зібрати і розглянути саме ті сторони в історії перебування німців-колоністів на південноукраїнських теренах, які традиційно обросли суперечливими інтерпретаціями і часто протилежними оцінками. Примирити суперечливі оцінки у поглядах на історію німців-колоністів особливо важко тому, що вони (практично з моменту їх появи) набули вигляду стереотипів. Спробуємо об'єднати їх не тільки сюжетно, але й органічно, парадигмально за допомогою історіософської структури, яка отримала назву "синдрому Робінзона Крузо".
Приклад успішного застосування цієї парадигми знаходимо у дослідженні російського дослідника В.Шнірельмана, предметом дослідження якого було творення і легітимізація націоналістичного історичного міфу у українців, росіян та білорусів протягом кінця ХІХ - ХХ ст. [22]. "Синдром Робінзона Крузо" - це результат перебільшеного концентрування на одному предметі, людині, національній групі; спроби розглядати його (їх) у відриві від загального контексту, поза загальнонаціональними, загальносвітовими процесами; це, в тому числі, і уявлення себе (як індивіда, як релігійної групи, як нації) першовідкривачами свого "острова", який, як ми знаємо, насправді давно відкритий.
Наше дослідження, деякі результати якого представлені в даній статті, виконане в межах парадигми культурної історії (cultural history або Kulturgeschichte), прикметними ознаками якої є перенесення акцентів в історичному дослідженні з абстрактних схем та моделей розвитку суспільства на людський вимір в історії, увага до таких тем, які, власне, і складають серцевину історичного процесу: побутове життя та способи його пізнання; життєві практики, тобто типові та відносно усталені, соціально зумовлені способи поведінки певних соціальних груп в певних природних, соціальних та культурних умовах; форми сприйняття дійсності, її трактування та оформлення через знання; форми мислення та простір дії людей в певних конкретних історичних умовах; психічно та культурно конституйовані форми сприйняття реальності, віри та свідомості людей, які впливають на їх соціальну поведінку тощо [23].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: СИНДРОМ РОБІНЗОНА КРУЗО: ПАРАДОКСИ ІНТЕГРАЦІЇ НІМЕЦЬКОМОВНИХ КОЛОНІСТІВ В МУЛЬТИЕТНІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ (ХІХ - початок ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок